Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Na návštěvě mezi prstenci

Již před časem jste mohli v IAN obdivovat zajímavé fotografie planety Saturn pořízené sondou Cassini. Nyní vám přinášíme další soubor fotografií od velkých prstenců....

Ilustrační foto...

Na fotografii výše je zachycen jeden z prstenců planety Saturn s označením F. Snímek pořídila sonda Cassini 25.září 2006 ve vzdálenosti 339 000 km od Saturnu. Rozlišení je asi 2 km/pixel.

Vědci nedávno oznámili, že již zřejmě ví, kam se poděly ztracené měsíce planety Saturn. Nedávná pozorování sondou Cassini ukazují, že měsíce si „hrají na schovávanou“ v blízkosti prstenců.

Cassini objevil dva nové prstence a u dalších dvou potvrdil jejích existenci. Nové prstence mají přímou souvislost s minimálně jedním malým měsícem a sdílí s ním dráhu. V průběhu září byl objeven nový velmi slabý prstenec, nacházející se na drahách měsíců Janus a Epimetheus. Jen pár dní po objevu bylo ohlášeno nalezení dalšího prstence. Ten má být velmi úzký a nacházet se poblíž dráhy měsíce Pallene, který byl sondou Cassini také objeven poměrně nedávno v roce 2004. Třetí a čtvrtý prstenec se nachází v tzv. Cassiniho dělení, což je velká mezera v hlavním systému prstenců.

„Máme dobrou stopu k těmto možným ukrytým měsícům“, říká Joe Burn z Cornell University. „Objevení těchto měsíců a výzkum jejích interakcí s prstenci nám pomůže lépe pochopit vznik měsíců a prstencového systému Saturnu“, dodává Burn.

Ilustrační foto...

Při průzkumu snímků, pořízených v infračervené oblasti spektra, se zdál jeden z prstenců v Cassiniho dělení až příliš barevný a jasný. To je typické pro nové, čerstvé a poměrně slabé prstence, podobné prstenci F. Menší měsíce mají slabší gravitaci a nejsou schopny si udržet materiál z povrchu. Když pak dojde k zásahu rychle letícím meteoroidem, je materiál nárazem „vykopnut“ do vesmíru a následně se dostane na oběžnou dráhu kolem Saturnu. Z tohoto materiálu se pak vytváří prstence, kopírující dráhy měsíců. Pokud měsíc zasáhne větší sprška meteoroidů, může dokonce časem dojít k jeho úplnému rozbití. Takový osud zřejmě potkal měsíc kopírující dráhu prstence G.

Sonda Cassini také zkoumala barvu a složení prstenců. Například prstenec C je načervenalý a prstence D a E jsou modré. Zda mají různorodé barvy na svědomí různě velké částice, či jiné složení prstenců zatím není úplně jasné.

Ilustrační foto...

Snímek výše vznikl kombinací 165 fotografií pořízených sondou Cassini 15.září. Barva byla vytvořena digitálním složením fotografií pořízených v ultrafialovém, infračerveném a viditelném oboru spektra. Cassini byla v té době 2,2 milionů km od planety. Opravdová krása fotografie vynikne ve větším rozlišeni, které získáte kliknutím na obrázek.

Ilustrační foto...

Další snímek zachycuje Saturnův měsíc Tethys. Krátery pokryté těleso má průměr 1 071 km. V době pořízení fotografie 25.září se sonda Cassini nacházela 449 000 km od měsíce.

V minulých dnech byly také ohlášeny další objevy jezer na Titanu sondou Cassini. O nich jsme vás již informovali dříve v článku Jsou na Titanu jezera?

Ilustrační foto...

Na předešlém snímku je pomocí radaru zachycena část povrchu největšího Saturnova měsíce Titanu. Obrázek zachycuje pravděpodobně jezero metanu a etanu a byl pořízen 9.října 2006. Vyobrazená oblast je 300 km dlouhá a 140 km široká.

Ilustrační foto...

Poslední snímek, který vám dnes ukážeme taktéž zachycuje jezero na Titanu. Vyobrazená je dlouhá 310 km a široká 100 km. K dalšímu průletu sondy Cassini okolo Titanu dojde 25.října.


Související články:

Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Jan Kolář (vstupní rozhovory ČR
Ilustrační foto...
Neon klíčem k výzkumu exoplanet?
Ilustrační foto...
Jupiter má novú červenú škvrnu
Ilustrační foto...
Astronomické fórum otevírá své brány!
Ilustrační foto...
Za vltavíny do Třebíče
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691