Infračervená mapa planetky Ceres
Přestože byla Ceres objevena již v roce 1801, stále o ní máme poměrně málo informací. Nedořešenou záhadou zůstává především složení povrchových a podpovrchových vrstev. S novým pozorováním planetky nyní přišli vědci z havajské observatoře na Mauna Kea.
Infračervená mapa planetky Ceres ve třech pásmech K, H a J.Astronomové pozorovali planetku Ceres během roku 2002 v infračervené oblasti spektra. Na základě pozorování byla sestavena mapa povrchu z rozlišením asi 30 km. Mapa ukazuje rozdíly v albedu jednotlivých částí povrchu. Albedo je veličina, charakterizující množství odraženého slunečního světla. Každý materiál a povrchový útvar odráží zpět do kosmu jiné množství slunečního světla. Na mapě jsou patrné tmavší oblasti o velikosti 40 až 160 km. Vědci se domnívají, že těmito regiony jsou zvláštní terénní rysy na povrchu planetky. Může se jednat o regiony s rozdílným složením. Vliv může mít také sluneční záření, nebo dopady mikrometeoritů. 
Vědci chtějí planetku Ceres zkoumat i nadále pomocí pozemních dalekohledů na Havaji a v Chile především během opozice v listopadu 2007. Definitivní výsledky by mohla přinést sonda Dawn, která má Ceres zkoumat v roce 2015. Mise sondy byla již několikrát zrušena, nebo odložena, takže její realizace stále není úplně jistá. Start je předběžně naplánován na červen příštího roku. Ceres je první objevenou planetkou v historii a největším tělesem hlavního pásu planetek, který se nachází mezi drahami Marsu a Jupiteru. Odhad velikosti tělesa je 909 – 975 km. Infračervený trojrozměrný model planetky Ceres. Související článek: Největší z nejmenších Zdroj: www.spaceref.com (1); www.spaceref.com (2)
Petr Kubala
20. 10. 2006 | Zdroj: spaceref.com IAN.czIAN.cz
|