Mezi více než 200 známými exoplanetami jsou většinou obří plynné planety větší než náš Jupiter. Jen hrstka doposud objevených exoplanet je menších rozměrů a má hmotnost 5x až 15x větší než naše Země. Astronomové věří, že tyto super-Země mají pevný povrch.
Nyní jsme schopni docela dobře popsat mechanismy vzniku planet s pevným povrchem obíhající hvězdy podobné našemu Slunci. Jenomže vědci objevili kamené planety i u červených trpaslíků, což bylo překvapující. Všechny planety se formují z disku prachu a plynu obklopujícího rodící se hvězdy. Kamenné planety vznikají v teplých oblastech blízko hvězd, zatímco ledové a plynné planety vznikají ve vzdálenějších chladných regionech. Tak tomu je i v naší sluneční soustavě. Kamenné planety (Merkur, Venuše, Země a Mars vznikly) ve vnitřní části sluneční soustavy, kdežto plynné planety (Jupiter, Saturn, Uran a Neptun) vznikly mnohem dál od Slunce. Za drahou Neptunu je pak velké množství ledových těles. Vznik planet ve sluneční soustavě byl relativně poklidný.

Odlišnou situaci nacházíme u červených trpaslíků. Tyto hvězdy podstupují dramatické změny v prvních okamžicích své historie. Krátce po vzniku se z červeného trpaslíka stává relativně chladná hvězda s mimořádně dlouhou životností. Teplý vnitřní pracho-plynový disk začíná chladnout a vytváří se podmínky, kde voda a další těkavé látky kondenzují do sněhových vloček a ledu.
„Je to podobné masivní studené frontě, která zamete vše směrem ke hvězdě“, říká jeden z autorů studie z australské Stromlo Observatory. Led se spojí s ostatním materiál, čímž se celý proces formování planety usnadní. V těchto vnitřních částech vzdálených soustav se formují planety několikrát hmotnější než naše Země. Disky obklopující červené trpaslíky mají sklon k menšímu obsahu materiálu, ze kterého se formují planety. Astronomové objevili několik super-Zemí obíhajících červené trpaslíky, ale najít planetu vhodnou pro život je zde takřka nemožné. Všechny známé vzdálené super-Země jsou ledové světy a voda v kapalném skupenství se zde nevyskytuje. Důvod je jednoduchý – červení trpaslíci jsou chladné hvězdy, takže teplá zóna života je u těchto hvězd velmi blízko. V této, pro život přijatelné vzdálenosti, ale není dostatek materiálu k vytvoření planety. Je takřka nemožné zde zformovat těleso větší než Merkur nebo Mars.
Zdroj: