Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Spitzer učinil průlom ve výzkumu exoplanet

Kosmický dalekohled Spitzer udělal první měření teplot na denní a noční polokouli vzdálené exoplanety. Tato planeta spadá do kategorie „horkých Jupiterů“.

Označení „horký Jupiter“ je na místě, neboť objekty tohoto typu jsou obří plynné planety, hmotnější než náš Jupiter a okolo svých mateřských hvězd obíhají velmi blízko. Jeden oběh jim obvykle trvá maximálně několik dnů. Díky krátké vzdálenosti od hvězdy panují na planetě opravdu drsné podmínky, které si lze jen stěží představit. O extrémně vysokých teplotách nemůže být pochyb. Ale opravdu je tomu tak na celé planetě? Kosmický teleskop Spitzer zkoumal denní (osvětlenou) a noční (neosvětlenou) stranu takové exoplanety.

Ilustrační foto...

Exoplaneta v představách malíře

Infračervený pohled na planetu ukázal, že zatímco denní strana je horká jako „oheň“, noční strana je chladná jako „led“. Vědci tak poprvé v dějinách astronomie zkoumají přímo počasí v atmosféře vzdáleného světa. Předchozí pozorování exoplanet ukázala maximálně jejích velikost a hmotnost. „To je velkolepý výsledek“, říká Dr. Michael Werner, pracující s dalekohledem Spitzer. Když jsme před lety navrhovali kosmický dalekohled Spitzer, netušili jsme, že učiní převrat ve výzkumu exoplanet“, dodává Werner.

Vědci zjistili pomocí teleskopu Spitzer rozdíly v teplotách denní a noční strany u blízké exoplanety s označením Upsilon Andromedae b. Tento „horký Jupiter“ oběhne svou mateřskou hvězdu za 4,6 dnů. Vědci se domnívají, že planeta má tzv. vázanou rotaci. Jinými slovy: planeta se kolem své osy otočí za stejnou dobu, za jakou oběhne hvězdu – tedy za 4,6 dne. To znamená, že ke hvězdě je přivrácená stále stejná strana planety. Podobně je na tom také náš Měsíc, který je k Zemi natočen stále stejnou stranou. Měření Spitzerem ukázala, že rozdíl mezi teplotou na noční a denní straně je asi 1 400°C. „Kdyby jste se přesunuli z denní na noční stranu, byl by teplotní rozdíl stejný, jako skok do vulkánu“, říká Dr. Brad Hansen z Kalifornské univerzity.

Ilustrační foto...

Dva grafy znázorňují změnu teploty v čase u exoplanety Upsilon Andromedae b (nahoře) a pro srovnání změna teploty u hypotetické planety s podobnými rysy jako má Jupiter (dole). Obrázky pak ukazují, jak by mohla taková planeta vypadat na své oběžné dráze.

Spitzer zkoumal planetu Upsilon Andromedae b v infračerveném oboru spektra po dobu asi pěti dní během jejího oběhu kolem hvězdy. Exoplaneta má hmotnost asi 0,7 hmotnosti Jupitera a objevena byla v roce 1996. Obíhá kolem hvězdy Upsilon Andromedae (ypsilon Andromedae) vzdálené 40 světelných let od Země. Hvězdu můžete spatřit v noci v souhvězdí Andromedy i pouhým okem (4,09 mag). Kolem hvězdy Upsilon Andromedae obíhají ve větší vzdálenosti ještě další dvě planety. Ty byly objeveny v roce 1999 a jejích hmotnost je 2x a 4x větší, než je hmotnost Jupiteru.


Související články:


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Meteorit u ledu
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl první
Ilustrační foto...
Světlo temného gama záblesku
Ilustrační foto...
Nušlova cena za rok 2001 udělena
Ilustrační foto...
Areografie Marsu 2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691