Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

MRO, Opportunity a Victoria

Nikdy v historii kosmonautiky nebyla rudá planeta v takovém obležení sond jako nyní. Dvě vozítka pracují na povrchu a z orbitální dráhy zkoumá Mars čtveřice sond.

Na oběžné dráze pracují americké sondy Mars Global Surveyor (MGS) a Mars Odyssey. Evropa zde má sondu Mars Express. Vědeckou část mise nyní zahajuje také nejdokonalejší sonda pro výzkum Marsu v historii - Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Na povrchu pak pracují vozítka Spirit a Opportunity, která přistála v lednu 2004.

Ilustrační foto...

Kresba: vozítko Opportunity (vlevo) a sonda MRO (vpravo)

V centru pozornosti se nyní ocitají především dva stroje – Opportunity a MRO. Zatímco první z nich se přiblížil k velkému kráteru Victoria, druhý zahajuje vědeckou činnost z oběžné dráhy. Přestože s pozorováními má MRO začít oficiálně až počátkem příštího měsíce, již dnes zasílá neuvěřitelné fotografie. Oba vyslanci lidstva alespoň obrazně spojily síly. MRO pořídil snímek Opportunity u kráteru Victoria. Vědci tak mají nyní unikátní příležitost zkoumat oblast ze shora i z povrchu. To mimo jiné umožní lépe interpretovat fotografie ostatních útvarů zachycené z oběžné dráhy.

Ilustrační foto...

Cesta vozítka Opportunity ke kráteru Victoria. Na obrázku jsou znázorněny významné útvary, které Opportunity navštívil a soly (dny na Marsu). Sol 58 (28.březen 2004), sol 315 (12.prosinec 2004), sol 446 (26.srpen 2005), sol 654 (25.listopad 2005), sol 833 (28.květen 2006), sol 898 (3.srpen 2006) a sol 952 (28.září 2006). Fotografii pořídila sonda MGS. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Již před dvěma lety byl vybrán kráter Victoria jako dlouhodobý cíl k výzkumu vozítkem Opportunity na základě snímků ze sondy MGS. Victoria znamená ve španělštině vítězství, což je poměrně příhodné k současné situaci. Základní cíle mise byly splněny za prvních tří měsíce. Vzhledem k výbornému stavu byly mise Opportunity i Spiritu prodlouženy a dnes již čítájí 32 měsíců na povrchu. Kráter Victoria je 5x větší než dosavadní krátery, které mohl Opportunity během své jízdy po Marsu navštívit. Nová sonda MRO se podívala na oblast kráteru vysokorozlišovací kamerou poprvé 28.září. Vědci si od výzkumu kráteru slibují především získání dalších informací o dávné minulosti rudé planety. NASA dokonce zvažuje, že pošle Opportunity dovnitř kráteru. V současnosti probíhají analýzy a hledá se nejbezpečnější cesta.

Ilustrační foto...

Fotografie výše ze sondy MRO ukazuje vozítko Opportunity poblíž levého okraje kráteru Victoria. Ten vznikl dopadem meteoritu a jeho průměr je asi 800 metrů. Kráter se nachází v oblasti Meridiani Planum poblíž rovníku Marsu. Do dnešních dnů urazil Opportunity po povrchu více než 9 kilometrů. Část stopy je patrná i na snímku (Rover tracks). Fotografie zachycuje také předhoří u kráteru Victoria nazvané „Cabo verde“ (Svěží mys). Snímek ve vysokém rozlišení je natolik dokonalý, že ukazuje i stín kamery vozítka (Camera mast shadow). Sonda Mars Reconnaissance Orbiter pořídila fotografii 3.října s rozlišením 29,7 cm/pixel. Celá scenérie je osvětlena Sluncem ze západu v době, kdy se nacházelo 30,3° nad obzorem. Sever je na snímku nahoře. Souřadnice místa jsou 7,8° jižně a 279,5° východně.

Ilustrační foto...

Další překrásný snímek kráteru Victoria. Místa výřezu jsou označená bílým čtvercem. Fotografii upravil Martin Gembec. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Ilustrační foto...

Předhoří Cabo verde (Svěží mys) vysoké 6 metrů, které se nachází asi 50 metrů od vozítka.

Ilustrační foto...

Kráter Victoria – pro zvětšení klikněte na obrázek

Související články:


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nikde nebudete v bezpečí
Ilustrační foto...
Hale Bopp žije!
Ilustrační foto...
Jupiterův srpek na rozloučenou
Ilustrační foto...
Astronomie je moc fajn podnik
Ilustrační foto...
Obloha v červenci
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691