Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hubble lovcem planet

Hubblův kosmický dalekohled (HST) objevil 16 nových exoplanet v centrální oblasti naší Galaxie. Nové exoplanety byly objeveny v rámci průzkumu SWEEPS (Sagittarius Window Eclipsing Extrasolar Planet Search). Během něj prozkoumal HST více než 180 000 hvězd.

Ilustrační foto...

Kresba: exoplaneta objevená HST v představách malíře

Zkoumané hvězdy se nachází v přecpané centrální výduti naší Galaxie asi 26 000 světelných let od Země. HST se zaměřil na malou část oblohy, jejíž rozloha je velká asi jako 2% měsíčního úplňku. Na základě statistického propočtu byl odhadnut počet exoplanet o velikosti Jupiteru jen v naší Galaxii na 6 miliard! Pět z nově objevených planet reprezentuje nový extrémní typ planety, který zatím nebyl doposud pozorován. Jedná se planety typu Ultra Short Period Planets (USPPs), tedy o exoplanety s mimořádně krátkou oběžnou dobou, která je kratší než jeden pozemský den.

Ilustrační foto...

Fotografie části oblasti zkoumané HST. Zelené kroužky značí hvězdy, u kterých byla zjištěna přítomnost planety. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Šestnáct nových exoplanet bylo objeveno pomocí kamery Advanced Camera for Surveys Hubblova kosmického dalekohledu (HST), který pracuje ve vesmíru od roku 1990. HST měřil jasnosti 180 000 hvězd. Přítomnost planety se projevila poklesem jasnosti hvězdy. Tento jev nastává tehdy, přechází li planeta přes hvězdu a z našeho pohledu dojde k jakémusi „zatmění“, nebo přesněji řečeno pouze k nepatrnému, ale dnes velmi dobře měřitelnému poklesu jasnosti hvězdy. Planety jsou označeny pouze jako „kandidáti na exoplanety“, neboť zatím nelze jasně stanovit jejich hmotnosti. Bude nutné provést další, především spektroskopická pozorování.

Planeta s nejkratší oběžnou dobou nese název SWEEPS-10 a svou mateřskou hvězdu oběhne za neuvěřitelných 10 hodin ve vzdálenosti asi 1 200 000 km (3x vzdálenost Země – Měsíc). Exoplaneta patří mezi nejžhavější doposud objevené planety s teplotou asi 1700°C. Hmotnost objektu je odhadnuta na minimálně 1,6 hmot Jupiteru. Samotná hvězda bude mít relativně nízkou teplotu, takže planeta má šanci tak drsné podmínky vydržet. Exoplanety typu USPPs se zřejmě vyskytují v okolí červených trpaslíků, kteří jsou menší a chladnější než naše Slunce. Zjevná nepřítomnost planet tohoto typu v okolí hvězd podobných našemu Slunci ukazuje, že se případné planety po příliš velkém přiblížení ke hvězdě vypařily.

Ilustrační foto...

Kresba: exoplaneta objevená HST v představách malíře

Nově objevené planety byly detekovány v oblasti zvané okno střelce. Termín „okno“ naznačuje jasný pohled do galaktického centra, ale velká část galaktické roviny je zakryta prachem. Pozorování 180 000 hvězd proběhlo během jednoho týdne od 23. do 29.dubna 2004. Hubblův dalekohled sledoval u každé planety 2 až 15 po sobě jdoucích přechodů přes hvězdu. Vědci také spolupracovali s nejvýkonnějším interferometrem světa, soustavou dalekohledů Evropské jižní observatoře VLT. Ten prováděl především spektroskopická pozorování a potvrdil tak existenci a parametry některých exoplanet pomocí měření radiálních rychlostí hvězd. V podstatě se jedná o nepatrné výchylky v pohybu hvězdy, způsobené planetárním společníkem.


Podle: NASA

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-118: Endeavour – návrat domů online
Ilustrační foto...
Stardust
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 17
Ilustrační foto...
Disovery přistál
Ilustrační foto...
Vítejte v přilehlém světě galaxií
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691