Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vítejte v přilehlém světě galaxií

V těchto dnech dokončili astronomové nejdetailnější mapu galaxií vzdálených do šesti set milionů světelných let. Přesná měření polohy navíc doplnili údajem o vzdálenosti. Vznikla tak unikátní 3D mapa ,,lokálního’’ galaktického okolí.

Projekt 2MASS Redshift Survey (2MRS), který provozuje Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics v Cambridge, je hotový teprve z dvaceti procent, ale už v tomto stadiu přináší vůbec nejostřejší a nejvěrohodnější pohled do našeho galaktického okolí. Tato infračervená přehlídka rudých posuvů relativně blízkých galaxií by měla astronomům poskytnout také dostatek dat pro zkoumání gravitačních účinků jinak neviditelné temné hmoty.

Ilustrační foto...
Mapa ,,blízkého'' galaktického okolí v infračerveném oboru. Barva představuje vzdálenost galaxií tak, že modře jsou nejbližší, přes zelenou k červené pak vzdálenost roste. Uprostřed je Galaxie.

Volba infračerveného oboru umožnila obejít problém s průhledností naší Galaxie, výsledná mapa tak odhaluje s velkou přesností místa, která nám zůstávala doposud zahalena tajemstvím. Ukazuje se také, že pohyb našeho hvězdného ostrova ovlivňuje úplně jiný gravitační útvar, než jsme si mysleli. Jak známo, čím víc je galaxie vzdálená, tím se od nás díky rozpínání vesmíru také rychleji pohybuje. Rychlost tohoto vzdalování můžeme změřit a za jistých předpokladů pak odhadnout i vzdálenost samotné galaxie.

Astronomové na základě předchozích měření mylně soudili, že na pohyb Galaxie má dominantní vliv nadkupa galaxií zvaná Shapley. Tento obří útvar kup galaxií nacházející se ve vzdálenosti asi čtyř stovek milionů světelných let od Země, je v gravitačním tanci Galaxie zřejmě ,,nevinně''. Nová měření totiž naznačují, že s Galaxií hýbe mnohem víc bližší a méně hmotná kupa, zvaná také Velký atraktor.

Přesto ale nelze pomocí získaných dat pohyb Mléčné dráhy úplně vysvětlit. Podle astronomů z Harvard-Smithsonian Center totiž může kartami zamíchat naprosto neznámé rozložení temné hmoty ve studovaném prostoru, stejně jako i další nadkupy podobné Shapley či ,,Hybateli‘’. Mnohem přesnější údaje budou k dispozici až po úplném ukončení celé přehlídky, která čítá asi půl milionu blízkých galaxií. Krom toho se vědci CfA těší také na mnoho nových nepřímých pozorování účinků temné hmoty v našem galaktickém okolí.

redakce

| Zdroj: newscientistspace.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 9
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
Na kolik přijde?
Ilustrační foto...
Ozvěny minulosti Sgr A
Ilustrační foto...
Kometa zepředu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691