Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sázka na jednu kartu

Snad polovina světa v těchto chvílích upírá zrak směrem k centrální Asii. Ve středu 12. července nad ránem se totiž právě tady, na bajkonurském kosmodromu v Kazachstánu, začne psát další, klíčová kapitola Mezinárodní vesmírné stanice. Ruská kosmická agentura, a nejen ona, přitom hraje vabank.

Ilustrační foto...Půjde-li vše podle plánu, stane se ruský modul Zvězda životodárným elektrickým výbojem do skomírajícího srdce budoucí orbitální základny. Výprava se závěrečným účtem kolem 400 milionů dolarů začne 12. července v 6 hodin 56 minut středoevropského letního času zážehem motorů nosné rakety Proton na rampě číslo 23. O dva týdny později, při přeletu nad ruskými pozemními stanicemi, se pak modul spojí s dvojicí Unity a Zarja (QuickTime, 670 kB, NASA TV).

Ihned začne kolotoč řady ruských a amerických letů. První odletí kolem druhé srpna zásobovací Progress, v září se počítá s raketoplánem Atlantis jehož posádka aktivuje všechny kritické systémy stanice. Stabilizační gyroskopy a hlavní pohonnou jednotku nahoru v říjnu doveze další kosmický letoun, počátkem listopadu přijede i první stálá posádka: velitel William Shepherd, Jurij Gidzenko a Sergej Krikalev. Od té chvíle bude Mezinárodní kosmická stanice osídlena permanentně.

Zaklepejme to na dřevo, ale úterní start nemusí být bez problémů, ba dokonce se může Proton spolu s Zvězdou proměnit v hořící kouli žhavých trosek... Je zřejmé, že případný neúspěch bude pro celý stomiliardový projekt zdrcující. "Jedná se totiž o jeden z nejdůležitějších startů kosmického věku," prohlásil dokonce analytik John Pike z Federace amerických vědců. Zcela jistě by při další výstavbě posunul Rusko na vedlejší kolej, pokud by se vůbec nejednalo o úplný konec celé orbitální základny.

Na konstrukci Mezinárodní kosmické stanice, vesmírného přístavu jedenadvacátého století, dnes spolupracuje pod vedením Spojených států několik dalších kosmických agentur: ruská, evropská, japonská, kanadská a brazilská. Celá stavba zavěšená ve výšce čtyři sta kilometrů a velikosti několika set metrů přitom zastřeší asi šest velmi kvalitních laboratoří a poskytne ubytování sedmičlenné skupině výzkumníků.

Ilustrační foto...

Její stavba začala na sklonku roku 1998, kdy se ve vesmíru spojil ruský modul (za americké peníze) Zarja s americkým Unity. K nim měla vzápětí přibýt Zvězda, vlastně inovované jádro stanice Mir a první, zcela ruský příspěvek k základně. Její stavbu však provázela řada problémů: nejdříve finanční, poté i s nosičem Proton. Výsledkem byly dva roky frustrujících odkladů.

Největší problém je totiž v tom, že Zvězda je jakýmsi základním kamenem, bez kterého nelze ve stavbě pokračovat. Všechny ostatní kroky, připojení dalších modulů, dokonce i udržení na oběžné dráze závisí právě na ni. Modul o váze kolem dvaceti tun a velikosti standardního tiráku je totiž mozkovým centrem stanice: Astronautům poskytne dostatek prostoru a kvalitní životní podmínky, zajistí elektrickou energii, počítače, spojení a letovou kontrolu (QuickTime, 420 kB, NASA TV). Navíc je modul vybaven raketovým systémem, který udrží celou stavbu během několika následujících roků ve správné výšce.

Napětí kolem úterního startu rakety Proton přitom umocní hned dva faktory. Kvalitní třístupňový Proton přestal v minulém roce poslouchat a díky problémům s druhým nosným stupněm ve dvou případech skončil fatální katastrofou. Od té doby modifikované raketové motory sice v červnu a na počátku července opět pracovaly na jedničku, ale vážné pochybnosti zůstávají. Kromě toho neexistuje žádná záložní Zvězda. Rusové klíčový modul vyrobili jenom v jediném exempláři.

Ilustrační foto...Nehoda při startu nebo do připojení ke stanici tudíž nejspíš povede k odkladu další stavby nejméně o jeden rok, než Američané připraví náhradní "vlečnou loď". Ta sice nezajistí prostor pro pobyt posádky, avšak udrží zárodem základny na oběžné dráze. S ohledem na neustálé ruské problémy se o něm uvažuje už delší dobu, k dispozici by mohl být v dubnu příštího roku.

Současně se rezignuje na permanentní osídlení nejméně do roku 2003. Tolik času totiž zabere stavba nové Zvězdy, či ještě pravděpodobnější přestavba některých amerických modulů, které sami zajistí nezbytné podmínky.

Nemysleme však na nejhorší a věřme, že všechno dopadne dobře. V takovém případě se totiž NASA připravuje na nejméně devět startů raketoplánů do konce roku 2001. Mezinárodní kosmická stanice se přitom prudce rozroste a stane se tak jedním z nejjasnějších objektů noční oblohy. K dokončení základny, snad někdy na sklonku roku 2005, pak bude následovat ještě dalších jedenatřicet letů ruských i amerických nosičů (mpeg, 1,8 MB, NASA). Ve středu nad ránem si ale pro jistotu držme palce.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nová kniha
Ilustrační foto...
Kongresové dojmy
Ilustrační foto...
Když hvězdy vstávají z hrobů
Ilustrační foto...
Shoemaker-NEAR dosáhne extáze!
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Zachraňme noc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691