Tým vědců oznámil objev dvou nových planet, které obíhají svou mateřskou hvězdu v mimořádně krátké vzdálenosti.
Mezinárodní tým astronomů oznámil objev nových planet ve středu 27.září v německém Max Planck Institute for Astronomy v Heidelbergu. Dvě nové exoplanety byly objeveny pomocí tranzitní fotometrie, kdy je měřen jas hvězdy. Pokud přes hvězdu přejde planeta, projeví se to poklesem jasnosti hvězdy a to je dnes dobře měřitelné i menším dalekohledem. Nově objevené exoplanety dostaly přezdívku „horcí Jupiteři“. Není divu, kolem svých mateřských hvězd obíhají velmi blízko. První nová exoplaneta oběhne své slunce za dva a půl dne. Druhá exoplaneta dokonce jen za dva dny! Pro srovnání – Merkuru trvá oběh Slunce celých 88 dnů. Krátká vzdálenost od hvězdy také způsobuje, že planety jsou mnohem žhavější než Merkur. Zatímco na jeho povrchu je teplota 400°C, planety mají podle odhadu teplotu minimálně 2050°C. Teorie také předpokládají, že intenzivní záření z blízké hvězdy významně ovlivňuje atmosféru obřích planet a významně tak zkracuje délku jejích života. Drtivá většina exoplanet byla objevena na základě měření radiální rychlosti hvězdy. Planeta totiž neobíhá kolem hvězdy, ale přesněji řečeno obíhá společně s hvězdou kolem těžiště. Tento pohyb se projeví ve spektru hvězdy. Tranzitní metodou, kdy se naopak měří pokles jasnosti hvězdy při přechodu planety přes její kotouč, bylo objeveno zatím jen několik exoplanet. Metoda vyžaduje nutnou dávku štěstí. Soustava hvězda – planeta musí být k Zemi vhodně naorientována, aby z našeho pohledu přechod planety přes hvězdu vůbec nastal.

Astronomové pozorovali obrovské množství hvězd pomocí dvou teleskopů na Kanárských ostrovech a v Jižní Africe. Dalekohledy jsou vybaveny osmi širokoúhlými kamerami, z nich každá má zorné pole 8°. Pro srovnání: úplněk zabírá na obloze asi půl stupně. Nynější objev byl učiněn v rámci mezinárodního programu SuperWASP, do kterého je zapojeno 8 univerzit. První exoplaneta se nachází asi 1000 světelných let od Země v souhvězdí Andromedy. Druhá v souhvězdí Delfína asi 500 světelných let od Země.
Objev dvou planet obíhajících kolem svých hvězd v tak malé vzdálenosti ukazuje, jak málo zatím víme o vzniku planet. „Jakmile budeme rozumět formování planet, budeme rozumět daleko více i tomu, jak vznikají planety podobné Zemi“, říká Stephen Kane – jeden z členů projektu.
Zdroj: www.spaceref.com