Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Průhledy do makrokosmu

Skupině evropských astronomů se podařilo získat první, detailnější záběry galaxie, ze které nám přišel záblesk gama záření. Snímek ukazuje, že se jedná o spirální galaxii s řadou oblastí, kde probíhá bouřlivá tvorba nových hvězd.

Ilustrační foto...Celý příběh začal v sobotu 25. dubna 1998, kdy k nám z jižního souhvězdí Telescopium přišla krátká sprška gama fotonů. Tento jev by nebyl na první pohled "ničím výjimečným" -- od objevu v roce 1967 jsme dodnes získali záznam o třech tisících podobných událostí, pokaždé intenzivních, ale krátkých zjasnění v náhodném místě oblohy, které se už nikdy nezopakovaly. Brzo se však ukázalo, že v tomto případě se "vysílač" nacházel tisíckrát až milionkrát blíže než většina ostatních. Navíc se dalekohledu NTT na chilské hoře La Silla podařilo na stejném místě s odstupem jediného dne zahlédnout nezvykle jasnou supernovu. Ležela na okraji nevýrazné spirální galaxie ESO184-G82 a v průběhu následujících čtrnácti dní dosáhla jasnosti až 13 a půl magnitudy.

Podle červeného posuvu z = 0,0085 se podařilo odhadnout její vzdálenost odhadnout na 40 megaparseků (tedy 130 milionů světelných roků) a odtud i spočítat maximální zářivý výkon -- neuvěřitelných 100 miliard Sluncí! Tedy srovnatelný s výkonem celé naší Galaxie!

Prakticky ihned od počátku bylo zřejmé, že souvislost mezi supernovou, označovanou jako 1998bw, a sprškou gama fotonů zachycených a lokalizovaných sondou BeppoSAX, nemůže být náhodná. Pravděpodobnost, že se oba jevy odehrály prakticky ve stejný okamžik na stejném místě oblohy, byla téměř nulová.

Záblesky gama záření jsou již hodně dlouhou dobu velmi tajemné. Jenom s vypětím všech sil, za přispění řady kosmických i pozemních observatoří, se totiž zatím podařilo ukázat jenom to, že zpravidla pocházejí z velkých, tzv. kosmologických vzdáleností a že se tudíž jedná o bouřlivé události, v průběhu kterých se uvolňuje nepředstavitelné množství energie. Výkon těchto zdrojů totiž tu a tam nakrátko předčí záření všech ostatních zdrojů ve vesmíru…

Hypotéz vysvětlujících tohle mystérium je snad více než dosud pozorovaných záblesků. V souvislosti s událostí v dubnu 1998 se například mluví o tzv. hypernovách. Podle představ teoretiků jde o události asi stotisíckrát vzácnější než supernovy, při kterých dochází k náhlému zhroucení velmi masivní hvězdy rovnou na černou díru. Kinetická energie cárů hypernovy pak dosahuje úděsné hodnoty 5.1045 joulů, což dá vznik jednak relativistickým rázovým vlnám a jednak vzplanutí gama. Ve hře je však i alternativní tzv. asférická exploze obyčejné supernovy a samozřejmě i pár dalších vysvětlení. Takže jediné, co může s jistotou rozhodnout, zůstává kritické oko pozorovatele.

Rozbory přicházejícího světla ukázaly, že SN 1998bw je zvláštní typ supernovy Ic. Za nimi se podle současných představ se jedná o velmi hmotné hvězdy (více než 40 Sluncí), které ve svém jaderném vývoji dojdou až do železného konce, po němž následuje gravitační kolaps jádra. Takto napěchované stálice ale nežijí příliš dlouho, nejvýše několik milionů roků, a proto je nacházíme výhradně ve spirálních či nepravidelných galaxiích, přednostně poblíž míst, kde v současnosti vznikají nové hvězdy. Je skvělé, že tuhle teorii potvrdily i záběry galaxie ESO 184-G82.

Ilustrační foto...

Na slabou skvrnku, stěží viditelnou běžně dostupnými dalekohledy, se totiž 12. června 2000 podíval detektor STIS na palubě Hubblova kosmického dalekohledu. Výsledek ilustruje přiložená kompozice: Záběr vlevo vznikl bez použití filtru, vpravo je vybraná oblast složená ze stejné širokopásmové expozice (v modrém) a v červeném filtru. Pod ní je okolí supernovy v maximálním možném rozlišení. Celkově se exponovalo čtyřicet minut, výřez vpravo dole má velikost 2 krát 2 úhlové vteřiny.

Nové záběry ukazují, že galaxie ESO 184-G82 vypadá jako spirála s výraznou centrální příčkou a prachovým pásem. Obsahuje též řadu oblastí, kde se rodí nové hvězdy, stejně jako množství oblaků mezihvězdné látky.

Astronomové tak mají k dispozici další pádný důkaz, že gama záblesk i supernova přišly z aktivní oblasti spirálního ramene, ve kterém leží vodíkový oblak s několika jasnými červenými veleobry. V místě, kde se celý úkaz odehrál (vyznačeno v pravém dolním výřezu čárkami) se přitom nachází kompaktní zdroj záření. Odborníci předpokládají, že jde o pohasínající plyn ohřátý při explozi supernovy (či rázovou vlnou). Není však vyloučeno, že se zde ukrývá kompaktní hvězdokupa. To však prozradí až další studium jednotlivých objektů této oblasti.

Zdá se tedy, že domněnka o souvislosti supernov s některými typy gama záblesků není zcela uvalená. Na druhou stranu je ale pravděpodobné, že v kosmologicky velikých vzdálenostech vznikají spršky gama fotonů zcela jiným způsobem. Zdroje ve stelárních porodnicích tak nejspíše tvoří samostatnou, nepříliš početnou třídu těchto tajemných jevů. Přesto všechno jsou astronomové na stopě alespoň části těchto podivuhodných úkazů.

Jiří Dušek

| Zdroj: ESA News a další IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jupiterovy rudé skvrny se k sobě přibližují
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl první
Ilustrační foto...
Sir Martin Rees pre IAN
Ilustrační foto...
Ruský vesmír v troskách
Ilustrační foto...
Titan - díl třetí (Je na Titanu oceán?)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691