Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Hnědý trpaslík v planetárním systému

Vědci pomocí kosmického dalekohledu Spitzer poprvé pořídli fotografii hnědého trpaslíka obíhajícího kolem hvězdy společně s planetou.

Hnědý trpaslík je neúspěšnou hvězdou, ve které se nikdy nezažehnou plnohodnotné termonukleární reakce. Jeho hmotnost bývá obvykle nad 13 hmotností Jupiteru. Spitzer nyní pořídil snímek hnědého trpaslíka, který má hmotnost asi 50 Jupiterů a obíhá kolem hvězdy podobné Slunci společně s planetou o hmotnosti Saturnu. Takové uspořádání nebylo nikdy předtím pozorováno, i když bude ve vesmíru zřejmě běžné. Pozorovaný trpaslík patří do skupiny nejchladnějších hnědých trpaslíků, která nese označení T.

Ilustrační foto...

Dva hnědí trpaslíci obíhající kolem hmotnější hvězdy na infračervených snímcích teleksopu Spitzer. Soustava HD 3651 je vlevo a HN Peg B vpravo. Hnědí trpaslíci jsou na snímku označeni kroužkem.

V posledních deseti letech byli astronomové velmi úspěšní při hledání planet obíhajících kolem svých mateřských hvězd. Tyto planety jsou obvykle objevovány nepřímo na základě změny radiální rychlosti hvězdy, nebo měřením poklesu jasnosti hvězdy při přechodu planety přes její disk. Nyní se naskytla možnost přímého objevu planety. Spitzer pracující v infračervené oblasti spektra je vhodný k přímému objevu chladného trpaslíka nebo velké planety. Tým kolem profesora Luhmana z Penn State University objevil Spitzerem zatím dva hnědé trpaslíky. Jeden z nich měl hmotnost jen 20 Jupiterů.

Pozorování hnědých trpaslíků je velmi nesnadné, neboť se jedná o chladné hvězdy, které vyzařují jen velmi málo světla. Hmotnější z objevených trpaslíků nese označení HD 3651 B a nachází se v souhvězdí Ryb ve vzdálenosti 36 světelných let od Země. Trpaslík obíhá hvězdu o něco méně hmotnější než je naše Slunce společně s planetou o velikosti asi Saturnu. Planeta, objevená již v roce 2003, obíhá kolem hvězdy ve vzdálenosti asi jako náš Merkur kolem Slunce. Dráha planety je vysoce eliptická. Jako by planetu něco velmi hmotného tahalo ven z planetárního systému. A opravdu. Tím něčím je právě objevený hnědý trpaslík, který obíhá kolem hvězdy ve vzdálenosti 10x větší, než je vzdálenost Pluta od Slunce. Tento objev potvrzuje teorii, která říká, že chladní „ hnědí T trpaslíci“ mohou být schování v podobných planetárních soustavách a způsobovat velké výstřednosti v drahách planet.

Ilustrační foto...

Soustava HD 3651 v představách malíře (pro zvětšení klikněte na obrázek)

Druhým hnědým trpaslíkem, který byl pozorován teleskopem Spitzer je HN Peg B. Jak už označení napovídá, objekt se nachází v souhvězdí Pegasa a to ve vzdálenosti 60 světelných let od Země. Jeho hmotnost je asi 20 Jupiterů. Tento hnědý trpaslík je velmi mladý. Na základě pozorování hmotnějšího průvodce bylo jeho stáří odhadnuto na 300 milionů let. Obě hvězdy se totiž zrodily ve stejnou dobu ze stejného plynového mračna. Systém také obsahuje prachoplynový disk, ve kterém mohou rodit nové planety.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com; science.psu.edu IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sluneční piha (soutěž!)
Ilustrační foto...
Co by kdyby II.
Ilustrační foto...
Zajímavé měření pro školy?
Ilustrační foto...
Zítřek nikdy neumírá
Ilustrační foto...
Vesmír je sladký!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691