Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

STS-115: Atlantis – rekapitulace

Za mimořádně úspěšnou označila NASA poslední misi svého raketoplánu Atlantis. Hlavní úkol – dopravit a instalovat na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) další díl příčného nosníku se slunečními panely byl splněn a to i přes drobné předstartovní problémy.

Atlantis měl k ISS odstartovat již 27.srpna. Startovací okno sice bylo dlouhé, ale k ISS měl v září startovat také ruský Sojuz TMA-9 se dvěma novými členy stále posádky stanice a kosmickou turistkou, takže byly startovací okna pro Atlantis zkrácená. První problém se dostavil asi týden před plánovaným startem, kdy technici nalezli při prohlídce technické dokumentace, že dva ze čtyř šroubů, které jsou použity k přišroubování ovládacího boxu parabolické antény, sloužící pro spojení v pásmu Ku a pro radiolokaci při přibližovacím manévru u ISS, jsou příliš krátké. Šrouby byly vyměněny a termín startu to nikterak neovlivnilo. Dva dny před plánovaným startem uhodil do startovací věže blesk a NASA chtěla prověřit, zda to nezpůsobilo nějaké komplikace. Po tragické nehodě Columbie v roce 2003 je Národní úřad pro letectví a vesmír mimořádně opatrný a nepodceňuje žádný, byť sebemenší problém. Na prohlídku věže a Atlantisu potřebovali technici více času a ani počasí nevypadalo moc dobře a tak NASA odložila start o jeden den na 28.srpna.

Ilustrační foto...

Jeden den technikům nestačil a tak byl start později odložen znovu o jeden den. To už se k Floridě blížil hurikán Ernesto a hrozilo reálné nebezpečí překročení povolených limitů síly větru. V takovém případě musí raketoplán zpět do montážní haly VAB. Přípravy na jeho přesun trvají dva dny a tak s nimi musela začít NASA co nejdříve. V úterý 29.srpna začal transport Atlantisu zpět do haly VAB a start byl odložen na neurčito. Ještě během přesunu došli meteorologové k závěru, že větry hurikánu Ernesto nebudou až tak silné a že je může Atlantis přečkat na startovací rampě. Pásový dopravník tak „hodil zpátečku“ a začal se opět vracet na startovací rampu. Některé předstartovní operace musely bohužel začít nanovo a tak bylo jako nový termín startu stanoveno 6.září. V neděli 3.září se již podruhé rozběhlo odpočítávání ke startu mise STS-115. Při předstartovních operacích byla zjištěna porucha palivové baterie a start se tak znovu odložil na 7. a později na 8.září. Krátce před startem 8.září byla zjištěna porucha jednoho z čidel, které měří množství paliva ve vnější nádrži (ET) a start se znovu odsunul o jeden den. V sobotu 9.září to konečně všechno vyšlo a Atlantis se v 17:14:55 našeho času odlepil od Země a vydal se vstříc Mezinárodní kosmické stanici (ISS).

Ilustrační foto...

Během prvních dvou dnů na oběžné dráze provedl Atlantis testy OBSS – pomocí mechanické ruky vybavené kamerou a lasery se kontroloval teplený štít raketoplánu. S Mezinárodní kosmickou stanicí se Atlantis spojil v pondělí 11.září ve 12:48 našeho času. Několik hodin po připojení k ISS byl pomocí mechanického manipulátoru raketoplánu vyzdvižen z nákladového prostoru nosník P3/P4 se slunečními panely. Později si ho převzal staniční manipulátor. K úplnému připojení nosníku došlo na druhý den, až se srovnaly teploty obou částí. Ten den byl také proveden první výstup do kosmu (EVA-1), při něm se pokračovalo v zapojování nové části nosníku. První výstup do kosmu trval 6 hodin a 26 minut. Druhý výstup do kosmu (EVA-2) následoval o den později ve středu 13.září a trval 7 hodin a 11 minut. Dan Burbank a Steve MacLean pokračovali v pracích předešlé dvojice a zprovozněním otočného mechanismu SARJ (Solar Alpha Rotary Joint).

Ilustrační foto...

Ve čtvrtek 14.září se rozvinuly nové slunečních panely a to o několik hodin později, protože jeden z motorů rotačního systému SARJ se nerozběhl jak měl. Naštěstí se jednalo pouze o chybu software a panely byly úspěšně rozvinuty. V pátek 15.září vystoupili astronauti do kosmu po třetí a naposledy. Stejně jako poprvé to byli Tanner a Stefanyshyn-Piper. Pokračovalo se v pracích na nové části nosníku, obsluze experimentů na vnější straně stanice a prohlídce náběžných hran křídel Atlantisu pomocí infračervené kamery. Výstup trval 6 hodin a 42 minut. V sobotu 16.září měly obě posádky volný den. Proběhly pouze rutinní každodenní práce a společná tisková konference. V neděli 17.září se obě posádky rozloučily a ve 14:50 se Atlantis od ISS odpojil. Poté byl proveden oblet okolo stanice a pořízeny první záběry nových slunečních panelů. Nakonec se Atlantis od ISS vzdálil a začal se připravovat na návrat domů. V pondělí 18.září byly znovu provedeny testy OBSS. V úterý posádka zaznamenala na záběrech kamer několik menších předmětů pohybujících se v blízkosti Atlantisu. Řídící středisko si nebylo jisto jejích původem a také počasí nevypadalo v místě přistání příliš dobře a tak byl návrat na zem odložen o jeden den. V nastaveném dni byla opět provedena prohlídka pomocí OBSS a prozkoumán nákladový prostor raketoplánu, aby se objasnil původ záhadných předmětů. S největší pravděpodobností se jednalo o neškodné smetí a NASA tak dala souhlas k návratu. Ve čtvrtek 21.září v 11:14 došlo k zážehu motorů OMS a ve 12:21 se kola Atlantisu dotkla přistávací plochy na KSC. Raketoplán se zastavil 11 dnů 19 hodin 7 minut a 21 sekund po startu.

Znovu by se měl raketoplán vydat do vesmíru v polovině prosince letošního roku. Datum startu raketoplánu Discovery (STS-116) je předběžně stanoveno na 14.prosince. Bude pokračovat stavba nosníku a také dojde k výměně třetího člena posádky ISS. Němce Thomase Reitera nahradí v Expedici 14 Američanka Sunita Lyn Williams. Do vesmíru se také podívá Švédský astronaut Arne Christer Fuglesang.


Průběh letu STS-115: Atlantis


STS-115: Atlantis na stránkách IANZdroj fotografií:

Petr Kubala

| Zdroj: astro.zeto.czest.pl; IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rozsypaná stavebnice vesmíru
Ilustrační foto...
Sluneční skvrny pouhým okem
Ilustrační foto...
Jsou ve vesmíru vidět hvězdy?
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl třetí
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 52
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691