Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Kráteru na dohled

Vozítko Opportunity, které brázdí povrch Marsu více než dva roky, se blíží ke kráteru Victoria. Jedná se o doposud největší kráter, který na povrchu Rudé planety potkalo.

V polovině roku 2003 vyslala NASA na Mars dvě prakticky identická vozítka. Spirit (Duch) odstartoval pomocí rakety Delta II 10. června 2003 a Opportunity (Příležitost) jej následoval 7. července 2003. Přistávací manévr probíhal podobně jako u Mars Pathfinderu. Nejdříve přistál Spirit a to v oblasti kráteru Gusev dne 4. ledna 2004 a po té v oblasti Meridiani Planum dne 25. ledna 2004 i Opportunity. Obě vozítka se mají zaměřit především na výzkum chemického složení povrchu, hledání stop vody a studium magnetických vlastností hornin (hledání minerálů s obsahem železa). Vybaveny jsou mikroskopem a spektrometry.

Ilustrační foto...

Nyní se Opportunity blíží ke kráteru Vicotria, který má v průměru asi osm set metrů a stává se tak velmi zajímavým místem pro geologickou analýzu jeho valu. Na přiloženém snímku si můžete všimnout, jak vypadá kráter, pokud se k němu blížíte. Vozítko se nyní nachází ve vzdálenosti asi padesáti metrů. Při pohledu ze Země a vhodném osvícení se zdá, že stěny kolem kráteru jsou vysoké. Na přiloženém snímku vidíte, že kráter je prohlubeň lemovaná relativně nízkým okrajem.

Ilustrační foto...Cesta ke kráteru Vicotire přitom trvala vozítku více než dvacet měsíců a nebylo vůbec jasné, zda se k němu někdy přiblíží. Obě vozítka na Marsu ale předvedla obdivuhodnou odolnost v cizím prostředí. Dokonce se ukázalo, že Mars nám ve výzkumu pomáhá. Solární panely, které zásobují sondu tolik potřebnou elektrickou energií jsou totiž v průběhu času zanášeny prachem, který snižuje jejich účinnost. Podivuhodné větrné víry, o kterých jsme informovali například zde, však několikrát sondu ,,ofoukaly‘’ od prachu a zajistily tak dostatečný přísun energie do přístrojů. Drobné problémy hlásí také technici NASA s koly obou vozítek, ale zatím žádný problém nebyl tak vážný, aby sonda přestala být pohyblivá, nebo se úplně odmlčela. Zajímavé je, že doposud urazilo Opprtunity vzdálenost sotva devět kilometrů.

Ilustrační foto...

Primární mise obou sond byla plánována na rok, odborníci JPL ale doufali v delší pobyt v aktivním provozu. Pokud se nyní nic nepokazí, můžeme čekat že sondy budou i nadále zásobovat pozemní velínu NASA zajímavými objevy a úchvatnými novinkami.

Související odkazy

redakce

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Výzkum komet a planetek z vesmíru
Ilustrační foto...
Soutěžte s APO o věcné ceny!
Ilustrační foto...
VALMEZ je i ve vesmíru
Ilustrační foto...
Na návštěvě mezi prstenci
Ilustrační foto...
Galaxie M 51
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691