Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 19 - Těšínská hvězdárna

Historie, současnost, problémy a strasti Těšínské hvězdárny.

Z historie těšínské hvězdárny

Historie těšínské hvězdárny začíná rokem 1950, kdy byl v Českém Těšíně založen odbor Československé společnosti astronomické v počtu 41 členů a jejímž předsedou se stal MUDr. Alfréd Stachý (nar. 1.3.1902, zemřel 15.10.1967). Astronomická společnost si vytkla za cíl seznamovat širokou veřejnost populárně-vědeckými přednáškami o objevech v oboru hvězdářství, pořídit astronomický dalekohled, který by byl přístupný i nečlenům a vybudovat hvězdárnu v blízkosti města. Zejména MUDr. Stachý tehdy přednášel odborné přednášky v Českém Těšíně a okolních obcích a jen v období let 1950 - 1954 se jich konalo 70. Dokonce se zde objevují takové kapacity jako Dr. Luboš Perek (přednáška dne 16.10.1952) a Dr. Vladimír Vanýsek ( přednáška dne 19.12.1952).

Nová hvězdárna měla být postavena za městem, avšak tato stavba se tehdy neuskutečnila a teprve později se podařilo značným úsilím MUDr. Stachého zařadit výstavbu kopule pro astronomická pozorování do objektu Kulturního domu (nyní Těšínské divadlo), který byl dokončen na podzim roku 1960. Zdravotní stav MUDr. Stachého mu však nedovolil v této práci pokračovat.

Vedoucím nově vzniklého astronomického kroužku se stal RNDr. Bedřich Hustý, tehdejší ředitel gymnázia v Českém Těšíně (již zemřel) a do kopule byl instalován zrcadlový dalekohled o průměru 275mm, který zde byl převezen z gymnázia, kde byl dočasně umístěn. Ke slavnostnímu otevření lidové hvězdárny došlo dne 4.10.1962, kdy se konalo veřejné pozorování oblohy za účasti asi 300 návštěvníků a přednáška Ing. Wernera z Ostravy. Na akci byl i ohlas v tisku se články v Nové Svobodě, Karvinských novinách, Glosu ludu a Říši hvězd.

Členové kroužku se na hvězdárně pravidelně scházeli, organizovali pozorování oblohy a besedy. Byly uspořádány kursy pro mládež, několik let byly pozorovány a zakreslovány sluneční skvrny. Činnost na hvězdárně ale postupně slábla, ubývalo i členů. Po odchodu RNDr. Hustého se vedoucím kroužku stal Vladislav Rucký (nar. r. 1938), který tuto funkci zastával více než 20 let a má největší podíl na popularizaci astronomie v Českém Těšíně. Organizoval veřejná pozorování oblohy a sám odpřednášel množství přednášek v našem městě, jeho zájmem byla zejména kosmonautika. Svou aktivní činnost na hvězdárně ukončil v polovině 90. let.

Pomyslnou štafetu popularizace astronomie převzal v letech 1987-90 Miloš Studnicki a v letech 1990 - 92 Martin Podžorný. Tato doba se dá charakterizovat obdobím bez dalekohledu, neboť hlavní přístroj v kopuli byl poškozen. Od r. 1994-99 na hvězdárně aktivně působí Vladimír Hracký, který pořizuje v r. 1996 za peníze sponzora přenosný dalekohled o průměru 136mm a poté k němu paralaktickou montáž zn. MEADE LXD 500 (r. 1999) . Jeho činnost je však utlumena rekonstrukcí střechy a prostor Těšínského divadla a hvězdárna se proměnila ve skladiště stavebního materiálu. Teprve v r. 2001 veřejná výzva Městského kulturního střediska volající po zachování tohoto objektu z hlediska historického a kulturně-vzdělávacího přinesla své ovoce a činnost hvězdárny byla obnovena.

V roce 2001 se vedoucím astronomického klubu stal Bc. Martin Podžorný a hvězdárnu provozuje Kulturní a společenské středisko Střelnice. Od té doby se asi 10 členů astronomického klubu pravidelně schází, většinou podle potřeby ke sledování zajímavých nebeských úkazů za příznivého počasí. Pro veřejnost je na hvězdárně každý měsíc organizováno veřejné pozorování oblohy, učitelé využívají možnost večerních pozorování pro školy a po dohodě je možno objednat i skupiny větší než 10 osob. Příležitostně se organizují pro veřejnost přednášky s astronomickou tematikou.

Odborná činnost

Hvězdárna v Českém Těšíně pořádá zejména pozorování mimořádných jevů a úkazů na obloze (zatmění Slunce, Měsíce, přílet jasné komety, apod.) a zajímavých objektů noční oblohy. Účastní se projektu pozorování halových jevů pod záštitou sdružení Amatérská prohlídka oblohy (APO) a v současné době probíhají technické práce k realizaci záměru měření zákrytů hvězd planetkami.

Mezi naše hlavní cíle však patří rozšíření kulturního dění v našem regionu a přiblížení astronomie mládeži a veřejnosti. Právě proto připravujeme pozorování dalekohledy pro veřejnost, pořádáme akce pro školy, přednášky se zajímavými hosty, popularizujeme astronomii a informujeme o úkazech na obloze v tisku.

Chceme tak dostat hvězdárnu do povědomí lidí a to nejen v Českém Těšíně a okolí, ale i na území celé České republiky. Sami chceme vyvíjet nejen kulturní a osvětovou činnost, ale být přínosem i pro českou astronomii. Zároveň chceme zviditelnit město Český Těšín a uskutečnit naše projekty a plány. Věříme, že projevíte naší činnosti přízeň a navštívíte některou z našich akcí.

Zde je několik emailových adres, na které nám můžete psát:

Vedoucí astronomického klubu: Bc. Martin Podžorný - martin.podzorny(zavináč)click.cz

Zástupce: Martin Popek (Brahe) - martin.brahe(zavináč)quick.cz

Stránky vytvořil: Pavel Chylik - prescott(zavináč)seznam.cz

Stránka hvezdarny

Přístrojové vybavení hvězdárny

Hlavním přístrojem v kopuli je zrcadlový dalekohled typu Newton s průměrem zrcadla 500mm a ohniskem 3000mm. Optiku vybrousil p. Drbohlav.

Dalšími dalekohledy jsou přenosný Maksutov-Cassegrein o průměru 136/2150mm a Somet Monar 25x100.

Problémy a strasti

Asi jako u každé městské hvězdárny, pozorování znesnadňuje vyšší jas oblohy, než by byl v ideálním případě.

Ilustrační foto...
Na fotografii Martin Popek

Bohužel jak již bylo napsáno, kopule se nachází v areálu Těšínského divadla, které je místy dosti neohleduplně osvětleno.

Už na první pohled nejkřiklavější je v noci silný reflektor, který osvětluje nápis nad hlavním vchodem do divadla.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Bohužel je tak nešetrně směrován, že svým přesahem svítí přímo do kopule.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Údajně už o tomto bylo jednou jednáno s vedením divadla, sice došlo k jeho sklopení, bohužel se po nějaké době vrátil do původní polohy. Přitom by stačilo tak málo – dva reflektory svítí na nápis z boku proti sobě a menší dva svítí dolů pod sebe. Stačilo by jen oba reflektory přemístnit tak aby svítily s hora, případně kvuli spojitosti osvětelní ještě jeden přidat a ubrat intenzitu zdrojů. Nebo se nabízí ještě jedno elegantnější řešení – písmena obtáhnout nějakým „svítím řetězem“ (pokud by to ovšem nenarušilo historický ráz budovy).

Ilustrační foto...
Na této fotografii jde vidět jak horní část kopule osvětluje zmíněný reflektor. Jeho intenzitu lze porovnat s okolím, které osvětluje jen Měsíc u úplňku a zbylé lampy

Tento reflektor ale není tím jediným, bohužel dvur na jižní straně je osvětlen z větší části dost silnými a ještě naklopenými bachratci, najde se i nějaká ta „všudesvítící“ rtuťovka. Tady možná jednou dojde k nápravě, protože se rýsuje to, že by snad tyto lampy měly být opatřeny nějakými clonami. Pokud se tak stane, určitě vám přineseme „seriózní a objektivní“ srovnání.

Ilustrační foto...

Kromě první fotografie, byly všechny pořízeny při pozorování letošního zatmění Měsíce (čili při úplňku).

Pokud se i ve vašem okolí nacházejí podobné (nebo i menší) zvěrstva, budem rádi když je pošlete na mail TMA(zavináč)IAN.cz

Minulé díly O svícení

Jan Kondziolka a Martin Popek

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl osmý
Ilustrační foto...
Nejstarší kousek Země
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 4
Ilustrační foto...
Detekce temné hmoty?
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis - souhrnné informace
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691