Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

,,Dutá'' planeta?

Astronomové pracující se sítí menších automatizovaných dalekohledů HAT objevili exoplanetu, která se zcela vymyká dosavadním objevům planet mimo sluneční soustavu.

Jméno nové planety HAT-P-1 je odvozeno od přístroje, který jí objevil. Těleso obíhá okolo jednoho člena dvojhvězdy vzdálené 450 světelných let od Země v souhvězdí Ještěrky. Planeta má průměr asi 1,38krát větší než Jupiter, ale hmotnost jen poloviční. Jak je to možné? HAT-P-1 má velmi malou hustotu, která dosahuje sotva čtvrtiny hustoty vody! Pokud by jste našli obrovský oceán vody, tato planeta by v něm bez problému plavala. Podobně by se choval i Saturn, který má ovšem poněkud větší hustotu než nová exoplaneta. HAT-P-1 oběhne svou mateřskou hvězdu jednou za 4,5 dne ve vzdálenosti asi jedné dvacetiny vzdálenosti Země od Slunce. V době, kdy planeta při svém oběhu přejde přes disk hvězdy, dojde asi na dvě hodiny k poklesu jasnosti hvězdy o 1,5% a to můžeme na Zemi změřit.

Ilustrační foto...

Mateřská hvězda je součástí binární soustavy s označením ADS 16402. Obě hvězdy obíhají kolem společného těžiště ve vzdálenosti asi 1500krát větší než je vzdálenost Země od Slunce. Hvězdy jsou podobné našemu Slunci, ale jsou mladší. Zatímco stáří našeho Slunce je asi 4,5 miliardy let, stáří těchto hvězd je přibližně 3,6 miliardy let.

„Tento nový objev ukazuje, že v našich teoriích o vzniku planet by mohlo něco chybět“, říká spoluobjevitel planety Robert Noyes z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Vědci se pozastavují nad velmi nízkou hustotou planety. Podle teorií by měla být planeta až o 24% menší v průměru. Zatím jsou dva případy takovýchto velmi řídkých planet. Tou další je HD209458b, která má o 20% větší průměr, než předpovídají doposud známé teorie. Jednoznačné vysvětlení těchto extrémů zatím není. Máme příliš málo podobných planet na to, abychom přišli s nějakým závěrem. Vše bude možná souviset s vnitřním teplem planety a malou vzdáleností od mateřské hvězdy.

Ilustrační foto...

Síť dalekohledů HAT (Hungarian Automated Telescope) se skládá ze šesti dalekohledů. Čtyři jsou umístěny v Smithsonian Astrophysical Observatory's Whipple Observatory v Arizoně a dva v Submillimeter Array na Havaji. Každou jasnou noc pozorují tyto teleskopy plně automaticky oblohu a proměřují tisíce hvězd. Přítomnost planety se projeví periodickým a několik hodin trvajícím poklesem její jasnosti.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Několik vět: Nový 2m dalekohled v ČR?
Ilustrační foto...
What is IAYC?
Ilustrační foto...
Lov na exoplanety
Ilustrační foto...
Fotografické sledování bolidů - díl první
Ilustrační foto...
Instantní galerie 11
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691