Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Za ISS jasnější!

Největší a nejjasnější umělý objekt obíhající okolo Země – to je Mezinárodní kosmická stanice ISS. Nyní dostala nové sluneční panely a stane se tak ještě jasnější.

Ilustrační foto...

ISS před instalací nových slunečních panelů na fotografii, která byla pořízena 16 palcovým dalekohledem. Na snímku jsou popsány i jednotlivé moduly.

Americký raketoplán Atlantis dovezl během stávající mise (STS-115) další část nosníku se slunečními panely. Celková hmotnost nově dovezené části je 17,5 tun. Jedná se o největší sluneční panely, které byly dopraveny do vesmíru. V plně rozvinutém stavu je jejich délka 73 metrů. Mezinárodní kosmická stanice tak dostane dvojnásobný přísun elektrické energie, která je nejen důležitá pro chod stanice, ale je klíčová pro její další rozšíření. Panely jsou zhotoveny z vrstev tenkého materiálu Mylar plast, který má velmi vysoké albedo. Stejně jako další družice také ISS odráží mnoho slunečního světla a díky tomu jí můžeme na Zemi pozorovat během noci, jako rychle letící jasnou „hvězdu“ po obloze.

Ilustrační foto...

ISS při pohledu z raketoplánu Atlantis (STS-115) při jeho odletu od stanice dne 17.září 2006 již s novými slunečními panely.

Už před rozvinutím nových slunečních panelů byla ISS nejjasnější umělou družicí Země. Její jasnost byla srovnatelná s Jupiterem. Nyní bude ještě jasnější a v ideálním případě by mohla dosáhnout až – 3 mag a přiblížit se tak svým jasem nejjasnější planetě Venuši. Do roku 2010 má být ISS dostavěna. Kromě nových modulů přibudou ještě další dva stejně velké sluneční panely a jasnost ISS tak neustále poroste. A jak moc bude ISS jasná po svém dokončení? To lze jen velmi obtížně odhadnout, musíme si ještě počkat, ale rozhodně se máme na co těšit.

Ilustrační foto...

ISS před instalací nových slunečních panelů na fotografii, která byla pořízena 24 palcovým dalekohledem.

Přelety ISS lze pozorovat velmi snadno. Na stránkách http://heavens-above.com si zvolíte příslušný stát a blízké větší město. V rejstříku je také mnoho českých měst. Stránky vám následně vygenerují přelety významných družic. Mimo jiné satelity Iridium, které díky lesklému povrchu solárních panelů občas házejí na zem „prasátka“ a nechybí pochopitelně ani ISS. K pozorování nepotřebujete vůbec nic. Vadit vám nemusí dokonce ani městská přesvětlená obloha. ISS poznáte jako pohybující se žlutou tečku, která nebliká (neplést s letadly !). Občas se může stát, že se stanice z ničeho nic ztratí. To je způsobeno tím, že zrovna vstoupila do zemského stínu.

Další stavba ISS

Takto bude probíhat další výstavba Mezinárodní kosmické stanice do roku 2010 (pro zvětšení klikněte na obrázek). Zdroj: spaceflightnow.com.

Ilustrační foto...

Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: space.com, spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Historie dobývání Měsíce III (1967 – 1970)
Ilustrační foto...
Online přenos ze startu Sojuzu TMA-10
Ilustrační foto...
inAstroPoradna: pravý a střední rovník
Ilustrační foto...
Instantní galerie 38 - region Noctis Labyrinthus
Ilustrační foto...
Sázka na jednu kartu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691