Největší a nejjasnější umělý objekt obíhající okolo Země – to je Mezinárodní kosmická stanice ISS. Nyní dostala nové sluneční panely a stane se tak ještě jasnější.
ISS před instalací nových slunečních panelů na fotografii, která byla pořízena 16 palcovým dalekohledem. Na snímku jsou popsány i jednotlivé moduly. Americký raketoplán Atlantis dovezl během stávající mise (STS-115) další část nosníku se slunečními panely. Celková hmotnost nově dovezené části je 17,5 tun. Jedná se o největší sluneční panely, které byly dopraveny do vesmíru. V plně rozvinutém stavu je jejich délka 73 metrů. Mezinárodní kosmická stanice tak dostane dvojnásobný přísun elektrické energie, která je nejen důležitá pro chod stanice, ale je klíčová pro její další rozšíření. Panely jsou zhotoveny z vrstev tenkého materiálu Mylar plast, který má velmi vysoké albedo. Stejně jako další družice také ISS odráží mnoho slunečního světla a díky tomu jí můžeme na Zemi pozorovat během noci, jako rychle letící jasnou „hvězdu“ po obloze.
ISS při pohledu z raketoplánu Atlantis (STS-115) při jeho odletu od stanice dne 17.září 2006 již s novými slunečními panely. Už před rozvinutím nových slunečních panelů byla ISS nejjasnější umělou družicí Země. Její jasnost byla srovnatelná s Jupiterem. Nyní bude ještě jasnější a v ideálním případě by mohla dosáhnout až – 3 mag a přiblížit se tak svým jasem nejjasnější planetě Venuši. Do roku 2010 má být ISS dostavěna. Kromě nových modulů přibudou ještě další dva stejně velké sluneční panely a jasnost ISS tak neustále poroste. A jak moc bude ISS jasná po svém dokončení? To lze jen velmi obtížně odhadnout, musíme si ještě počkat, ale rozhodně se máme na co těšit.
ISS před instalací nových slunečních panelů na fotografii, která byla pořízena 24 palcovým dalekohledem. Přelety ISS lze pozorovat velmi snadno. Na stránkách http://heavens-above.com si zvolíte příslušný stát a blízké větší město. V rejstříku je také mnoho českých měst. Stránky vám následně vygenerují přelety významných družic. Mimo jiné satelity Iridium, které díky lesklému povrchu solárních panelů občas házejí na zem „prasátka“ a nechybí pochopitelně ani ISS. K pozorování nepotřebujete vůbec nic. Vadit vám nemusí dokonce ani městská přesvětlená obloha. ISS poznáte jako pohybující se žlutou tečku, která nebliká (neplést s letadly !). Občas se může stát, že se stanice z ničeho nic ztratí. To je způsobeno tím, že zrovna vstoupila do zemského stínu.
Další stavba ISS
Takto bude probíhat další výstavba Mezinárodní kosmické stanice do roku 2010 (pro zvětšení klikněte na obrázek). Zdroj: spaceflightnow.com.

Zdroj: