
Od 10:00 začíná náš online přenos z přistání v novém článku.
9:50 - kapitán a pilot si začali oblékat skafandry.
9:30 - začalo nahrávání údajů o sestupném manévru do počítače Atlantisu.
8:34 - uzavřeny dveře nákladového prostoru.
Po odkladu přistání o jeden den, by měl dnes kosmický koráb konečně dosednout na zemský povrch. Zážeh motorů OMS je naplánován na 11:14, ale náš online přenos začne už v 10 hodin.
Prohlídka raketoplánu pomocí mechanické ruky vybavené kamerou. Přistání raketoplánu Atlantis (STS-115) je naplánováno na čtvrtek 21.září ve 12:21 SELČ. Zážeh motorů a začátek přistávacího manévru proběhne v 11:14 SELČ. Začátek online přenosu na IAN je v 10:00.
Atlantis může zítra přistát. Žádné poškození tepelného štítu nebylo zaznamenáno. Podrobnosti v samostatném článku.
NASA zaznamenala v blízkosti Atlantisu další menší úlomky, jejích původ je zatím nejasný. Průzkum tepelného štítu žádné poškození neobjevil. Pokračují přípravy na zítřejší přistání.
Prohlídka raketoplánu pomocí mechanické ruky vybavené kamerou.
Prohlídka raketoplánu pomocí mechanické ruky vybavené kamerou.
Prohlídka raketoplánu pomocí mechanické ruky vybavené kamerou. Posádka Atlantisu dnes byla probuzena písní Beautiful Day od U2. Bude se dále zkoumat, co to včera odpadlo za neznámý černý objekt. Znovu se preventivně provede průzkum tepelného štítu. Přistání je naplánováno na zítřek ve 12:21.
Nákladový prostor Atlantisu
Prohlídka nákladového prostoru Atlantisu, aneb kde se co odlomilo.18:27 - nový termín přistání je ve čtvrtek 21.září ve 12:21 SELČ. Zážeh motorů OMS a začátek přistávacího manévru je naplánován na 11:14 SELČ. Důvodem odkladu přistání je jednak špatné počasí v době původního zítřejšího termínu, ale především neznámý černý objekt, který byl zaznamenán na TV záběrech dnes v 8:45 ráno. NASA nedokáže ze záznamu kamer určit o co šlo. Mohlo se jednat o kus ledu, nebo plastovou vycpávku apod. Včerejší testy OBSS žádné poškození tepelného štítu nezaznamenaly. NASA situaci nyní vyhodnocuje.
18:00- NASA odložila přistání raketoplánu Atlantis o jeden den na čtvrtek 21.září!
17:00 - V okolí Atlantisu byl zaznamenán neznámý černý objekt, který zřejmě patří raketoplánu. Podrobnosti později.
14:30 - Počasí na floridském KSC nevypadá pro zítřejší přistání příliš dobře. Je možné, že dojde k odkladu přistání o jeden den. NASA se obává především bouřek v okruhu do 30 námořních mílí ( 55,56 km) od přistávací plochy a nárazových větrů o síle 15 uzlů, což je na hranici poveleného limitu. Přípravy k přistání ovšem stále pokračují a stále platí i zítřejší termín přistání. Atlantis by se měl země dotknout v 11:59 našeho času. K zážehu motorů OMS dojde v 10:52.
Tisková konference posádky STS-115 AtlantisDnes budou pokračovat přípravy na zítřejší přistání. Zajistit se musí všechny předměty na palubě raketoplánu, aby během přistávání nepopadaly. Také proběhne tisková konference posádky STS-115 (od 11:30). Atlantis má zítra v 10:55 zažehnout motory a kolem 11:57 dosednout na přistávací plochu KSC na Floridě. Online na NASA TV a v IAN. O tom, jak takové přistání raketoplánu vypadá, se dočtete zde (pdf, 754 kB).
Dnešním hlavním úkolem je provedení testů OBSS. Mechanická ruka raketoplánu vybavena kamerami a lasery bude zkoumat tepelný štít a hledat případné poškození. Pokračují také přípravy na středeční přistání. Dnes krátce po 6 hodině ranní odstartovala k ISS ruská loď Sojuz. Připravujeme podrobnosti v novém článku.
Atlantis se nyní postupně vzdálí od ISS na asi 112 km a na této vzdálenosti zůstane až do přistání pro případ, že by se musel vrátit k ISS. To by bylo nutné, kdyby se při zítřejších testech zjistilo poškození tepelného štítu. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje a NASA je dosavadním průběhem letu více než nadšená.
Atlantis při pohledu z ISS
Atlantis při pohledu z ISS16:35 - Atlantis má podle plánu přistát ve středu 20.září asi v 11:58.
ISS při pohledu z raketoplánu16:10 -Atlantis dokončil oblet kolem ISS a začal s prvním separačním manévrem. Nyní udělá oblet ve tvaru čtvrtkruhu (dostane se opět nad ISS) a odletí pryč.
ISS při pohledu z raketoplánu15:50 - Atlantis se nyní nachází pod ISS. K odpojení od ISS došlo asi 350 km jihovýchodně od Austrálie.
ISS při pohledu z raketoplánu
ISS při pohledu z raketoplánu
ISS při pohledu z raketoplánu
ISS při pohledu z raketoplánu15:20 - raketoplán Atlantis oblétává ISS. Na záběrech jsou velmi dobře vidět nové sluneční panely.
ISS při pohledu z raketoplánu
ISS při pohledu z raketoplánu15:13 - Atlantis zahájil ve vzdálenosti asi 120 metrů oblet Mezinárodní kosmické stanice.
15:06 - Atlantis je nyní asi 107 metrů od ISS.
14:57 - Atlantis je nyní asi 30 metrů od ISS.
Odlet Atlantisu lze sledovat zatím jen na animaci řídícího střediska 14:50- raketoplán Atlantis se odpojil od Mezinárodní kosmické stanice!
14:45 - 5 minut do plánovaného odpojení. Atlantis má povolení se odpojit od ISS. Testy hermetičnosti proběhly úspěšně.
14:40 - 10 minut do plánovaného odpojení.
Atlantis se připravuje k odletu od ISS 14:05 - krátce po odpojení od ISS ve 14:50 provede Atlantis tradiční oblet stanice. Poprvé tak uvidíme nové sluneční panely.
12:55 - začíná kontrola hermetičnosti uzávěru
Uzavírání průlezu
Uzavírání průlezu 12:25 - posádky se rozloučily, probíhá uzavírání průlezu
Rozloučení posádek
Přípravy na odlet uvnitř Atlantisu Dnes dopoledne proběhne poslední přesun nákladu mezi raketoplánem Atlantis a ISS. Poté začnou přípravy na odlet raketoplánu. Před půl jednou odpoledne se obě posádky rozloučí a uzavře se průlez. Přibližně ve 14:50 se Atlantis odpojí od Mezinárodní kosmické stanice. Na Zemi má přistát ve středu 20.září krátce před 12.hodinou našeho času.