Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sojuz TMA-9 se připravuje ke startu

Už toto pondělí ráno našeho času má odstartovat ruská kosmická loď Sojuz TMA-9 k Mezinárodní kosmické stanici. V případě, že si přivstanete, můžete celý start sledovat v přímém přenosu na NASA TV. Přinášíme vám nejen informace o současném letu, ale také o samotné lodi Sojuz.

Kosmická loď Sojuz – historie

Ruská kosmická loď Sojuz odstartovala poprvé do vesmíru už v roce 1967. První let byl ovšem tehdejším režimem uspěchán a skončil tragédii. Kosmonaut V. M. Komarov zahynul při návratu na Zemi. Sojuz potkala pak ještě jedna katastrofa a to v roce 1971, kdy v něm zahynuli tři kosmonauti při návratu z orbitální stanice Saljut 1. Sojuz během své historie sloužil především pro lety k orbitálním stanicím sovětské, později ruské a dnes mezinárodní výroby. Nejdříve to byly orbitální stanice Saljut, později legendární MIR a dnes je to Mezinárodní kosmická stanice (ISS). Sojuz navíc u stanice slouží jako záchranný člun pro případ, že by se musela posádka urychleně evakuovat, nebo se vrátit na Zemi. Doposud dopravil Sojuz do vesmíru kosmonauty různých národností. Mimo jiné také prvního a zatím posledního českého kosmonauta a dnešního europoslance Vladimíra Remka v roce 1978, nebo prvního Slovenského kosmonauta Ivana Bellu v roce 1999. Do historie také vešel legendární americko-sovětský společný let lodí Apollo a Sojuz v roce 1975.

Ilustrační foto...

Start lodi Sojuz

Ilustrační foto...

Kosmická loď Sojuz na oběžné dráze

Během let prošel Sojuz mnohokrát modernizací, takže dnes létá už typ „TMA“. I přes dvě vážné nehody je Sojuz mimořádně spolehlivou a bezpečnou kosmickou lodí. Podobnou konstrukci také Rusko využilo při stavbě bezpilotní lodi Progress. Ta dopravovala na orbitální stanice Saljut a MIR zásoby a dnes tak činní i u ISS. V současnosti Rusko ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) vyvíjí nový kosmický dopravní prostředek jménem KLIPER.

Kosmická loď Sojuz – konstrukce

Sojuz vynáší do vesmíru stejnojmenná nosná raketa. Délka samotné lodi je necelých 8 metrů a její průměr je asi 3 metry. Sojuz se skládá ze tří základních částí. První je orbitální modul, sloužící posádce v době, kdy se loď nachází na oběžné dráze kolem Země. Druhou částí je návratový modul. V něm jsou kosmonauti v době startu a přistání. Je vybaven tepelným štítem pro návrat atmosférou. Loď přistává na pevnině pomocí padáků, krátce před přistáním se zažehnou motory a Sojuz měkce dosedne. Třetí částí je přístrojový modul. Zde se nachází různá zařízení zajišťující provoz lodě (vytápění, zdroj energie apod.) a také hlavní motor a sluneční panely.

Ilustrační foto...

Popis lodi Sojuz

Sojuz TMA-9 a Expedice 14

Kosmická loď Sojuz TMA-9 má odstartovat v pondělí 18.září v 6:08:40 našeho času z kosmodromu Bajkonur. Původní termín 14.září byl posunut z důvodů zpoždění startu raketoplánu Atlantis. Na palubě Sojuzu bude americký astronaut španělského původu Michael Eladio Lopez-Alegria (*1958), který zatím letěl do vesmíru třikrát na palubě raketoplánu. Poprvé to bylo v roce 1995 a pak ještě dvakrát k ISS v letech 2000 a 2002. Nyní se stane na půlroku členem čtrnácté stále posádky ISS. Druhým členem posádky Sojuzu TMA-9 a Expedice 14 bude ruský kosmonaut Michail Vladislavovič Tjurin (*1960). Ten zatím do vesmíru letěl jenom jednou a to na palubě raketoplánu v roce 2001 k ISS. Třetí pasažérkou na palubě Sojuzu bude první kosmická turistka - americká podnikatelka iránského původu Anousheh Ansari. Původně měl letět Japonec Daisuke Enomoto, ale neprošel lékařskými testy. Podle odhadů zaplatí za místenku k ISS asi 20 milionů dolarů. Ansari se vrátí 28.září ve starém Sojuzu TMA-8, který je u ISS zakotven jako záchranný člun, společně se dvěma členy Expedice 13 - Rusem Vinogradovem a Američanem Williamsem. Němec Thomas Reiter zůstane na ISS společně s Tjurinem a Lopez-Alegriou až do prosince, kdy pro něj přiletí raketoplán (STS-116) a nahradí ho Sunita L. Williams. Současná mise má také jednu novinku. Zatímco do nynějška pátrala po přistávacím modulu Sojuzu ruská armáda, nyní to budou dělat lidé z Bajkonuru. To je také důvod, proč Rusové nechtěli v souvislosti se startem raketoplánu Atlantis posunout datum startu Sojuzu. Ten by v případě odkladu startu musel přistávat v noci a to by byl pro nový tým na poprvé příliš obtížný úkol.

Ilustrační foto...

Posádka lodi Sojuz TMA-9. Z leva: Anousheh Ansari, Michail Vladislavovič Tjurin a Michael Eladio Lopez-Alegria

Ilustrační foto...

Anousheh Ansari při výcviku

Ansari ovšem nebude na stanici jako nic nedělající turistka, ale ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) uskuteční 4 experimenty. Bude se zabývat především výzkumem v oblasti fyziologie.

Předpokládaný program Expedice 14

 • Start z kosmodromu Bajkonur v Sojuzu TMA-9: 18.září (6:08:40 SELČ)
 • Přílet k ISS: 20.září (7:28 SELČ)
 • Odlet Sojuzu TMA-8 (Vinogradov, Williams, Ansari) od ISS: 28.září (23:51 SELČ)
 • Přílet nákladní lodě Progress M-58: 20.října 2006
 • Výstup do kosmu posádky ISS (EVA-1): 22.listopadu 2006
 • Přílet raketoplánu (STS-116) – výměna Reitera za Sunita L. Williams: 16.prosince 2006
 • Odlet raketoplánu (STS-116) od ISS: 23.prosince 2006
 • Výstup do kosmu (EVA-2): 22.ledna 2007
 • Výstup do kosmu (EVA-3): 26.ledna 2007
 • Výstup do kosmu (EVA-4): 31.ledna 2007
 • Přílet nákladní lodě Progress M-59: 9.února 2007
 • Přílet raketoplánu (STS-117): 24.února 2007
 • Odlet raketoplánu (STS-117): 3.března 2007
 • Odlet nákladní lodě Progress M-58: 8.března 2007
 • Přílet Sojuzu TMA-10 s 15 stálou posádkou číslo 15: 11.března 2007
 • Odlet a přistání Sojuzu TMA-9 se dvěma členy 14 posádky: 19.března 2007

Pozn.: všechny časové údaje (především přílety a odlety raketoplánů) jsou pouze orientační a mohou se postupem času změnit.

Sojuz na NASA TV

Start Sojuzu TMA-9 bude v přímém přenosu přenášet NASA TV v pondělí 18.září od 5:30 našeho času. Start je naplánován na 6:08:40 SELČ. Také odlet od ISS (28.září ve 23:51) a přistání na Zemi (29.září od 2:10 do 3:20) bude NASA TV vysílat v přímém přenosu.

Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: astro.zeto.czest.pl, ESA, Wikipedia, NASA  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Anatomie sluneční soustavy
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Vzpomínka na Antonína Bečváře --
Ilustrační foto...
Stopy astronomie II
Ilustrační foto...
Kam za astronomií a kosmonautikou v srpnu
Ilustrační foto...
Potvrzeno: Země se otepluje
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691