Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ernesto a John

V Karibském moři a na západním pobřeží střední Ameriky pokračuje sezona hurikánu. Zatím se zdá, že bude naštěstí klidnější než ta minulá. Přesto už dva hurikány Ernesto a John připravily o život několik lidí.

Hurikán je místní název tropického cyklónu v oblasti Karibského moře a západního pobřeží USA a Mexika. Vznikají na moři jako tropické bouře, ale postupně mohou zesílit až do stádia hurikánu, který provází silné deště a větry o rychlosti i více než 200 km/h. Jejích výskyt je časově ohraničen tzv. sezonou hurikánu, která trvá každoročně přibližně od 1.června do 30.listopadu.

Ernesto

Ernesto se zformoval v Karibském moři už 25.srpna. Postupně zesílil na hurikán a zasáhl ostrovní státy v Karibském moři. Nejdříve zasáhl Haiti, Kubu, Jamajku a poté se vydal k břehům Floridy. Kvůli němu musela NASA odložit i začít s přesunem raketoplánu Atlantis do haly VAB. Původní pesimistické analýzy se nevyplnily a Ernesto začal slábnout. Ve středu 30.srpna zasáhl Floridu mnohem slaběji než se předpokládalo. Ve stádiu tropické bouře přešel Ernesto územím Severní Karoliny a Virginie v poslední srpnový den. Hurikán Ernesto si vyžádal několik obětí a způsobil problémy několika stovkám tisíc lidí, kteří byli bez proudu, uzavřeny musely být kvůli vydatným dešťům některé komunikace. Materiální škody ale nejsou příliš vysoké.

Ilustrační foto...

Ernesto ve fázi tropické bouře 30.srpna 2006

Ilustrační foto...

Ernesto jako tropická bouře den po svém vzniku (26.srpna) na obrázku z meteorologické družice GOES (horní obrázek) a družice CloudSat (spodní obrázek). Červené a purpurové oblasti na průřezovém snímku z družice CloudSat znázorňují velké množství vody v mracích, modré led v mracích a zvlněné modré linky signalizují intenzivní srážky.

Ilustrační foto...

Fotografie hurikánu Ernesto pořízená z paluby Mezinárodní kosmické stanice 28.srpna 2006

John

Jen pět dní po hurikánu Ernesto se zformoval další hurikán John. Ten ovšem neohrožoval země v Karibském moři, ale západní pobřeží Mexika. John nakonec zasáhl nejslavnější mexická letoviska Acapulco, Manzanillo, Puerto Vallarta a další. Poté pokračoval John v první zářijové dny podél pobřeží na sever až k mexické části kalifornského poloostrova, kde zasáhl mimo jiné i La Paz - hlavní město státu Baja California. John dokonce významně ovlivnil i počasí v mexickém hlavním městě, kde byly zaplaveny ulice. Ty však byly pod vodou v poslední době i bez hurikánu, takže obyvatelé největšího města světa rozdíl patrně nepoznali. John naštěstí na území Mexika nezanechal větší škody.

Ilustrační foto...

Hurikán John na fotografii z 31.srpna ve 22:10 SELČ. Snímek byl pořízen družicí Aqua v době, kdy větry hurikánu dosahovaly rychlosti 170 km/h.

Ilustrační foto...

John na fotografii z meteorologické družice GOES (horní obrázek) a družice CloudSat (spodní průřezový obrázek) dne 30.srpna.

Ilustrační foto...

John na fotografii pořízené přístrojem AIRS družice Aqua z 31.srpna v 14:00 SELČ.

Ilustrační foto...

Hurikán John u břehů Mexika dne 29.srpna 2006. Snímek byl pořízen v infračervené oblasti spektra družicí Aqua a ukazuje teploty v mracích.

Během letošní sezony se už vytvořilo několik tropických bouří. Jednou z těch posledních je Florence, která vznikla v Karibském moři počátkem minulého týdne a o víkendu se změnila v hurikán. V následujících dnech a týdnech se jistě dočkáme dalších tropických bouří a hurikánu. Jenom doufejme, že letošní hurikánová sezona opravdu nebude tak tragická jako ta minulá. Zatím mají obyvatelé Karibských států, USA a Mexika za sebou relativně poklidné léto.

Ilustrační foto...

Tropická bouře Chris z 2.srpna letošního roku. Fotografie byla pořízená z paluby Mezinárodní kosmické stanice.

Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, Noticieros Televisa IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Větší než si dokážete představit
Ilustrační foto...
V úterý zakryje Měsíc planetu Saturn
Ilustrační foto...
Optický úkaz kolem Slunce dne 12. února 1932
Ilustrační foto...
Hypernova na vlastní oči
Ilustrační foto...
Raketoplán Discovery odstartoval
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691