Swift pozoruje supernovy
Gama observatoř Swift sledovala v letošním roce už několikrát jednu z nejbouřlivějších událostí ve vesmíru – výbuch supernovy. V jednom případě dokonce v „přímém přenosu“.
 Supernova SN2006dm vzplanula jako supernova I.typu. Většinou se jedná o dvojhvězdu, kde jednou složkou je uhlíko-kyslíkový bílý trpaslík, který shromažďuje hmotu z druhé složky, obvykle rudého obra. Tento proces trvá do překročení Chandrasekharovy meze stability trpaslíka (1,44 hmotností Slunce) kdy dojde k překotné termonukleární syntéze v celém bílém trpaslíku a následné mohutné explozi. V tomto případě explodoval bílý trpaslík s označením MCG -01-60-21, který je vzdálen asi 300 milionů světelných let od Země. Snímek vznikl na základě pozorování pomocí přístroje Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT) ve dnech 5. až 8.července.
 Mnohem větší úspěch si Swift připsal už 18.února letošního roku. Tehdy se mu podařilo v souhvězdí Berana zachytit mohutný gama záblesk, který předchází vzplanutí supernovy. Vědci tak mohli pozorovat celý úkaz v přímém přenosu. Později se ke kosmické observatoři Swift přidaly ještě další kosmické observatoře. Gama záblesk tehdy trval 100krát déle a byl 25krát blíže než obvykle. Zdroj záblesku se nachází asi 440 milionů světelných let od Země. Přítomnost gama paprsku by naznačovala, že konečným stádiem události bude vznik černé díry, ale přítomnost rentgenových paprsků zase naznačuje vznik velmi husté neutronové hvězdy. Vědci se přiklánějí k názoru, že exploze supernovy s označením SN 2006aj vedla ke vzniku vysoce magnetického typu neutronové hvězdy, zvané magnetar. Družice Swift odstartovala do vesmíru 20. listopadu 2004 a jejím hlavním úkolem je výkum gama záblesků.
Zdroj:
Petr Kubala
07. 09. 2006 | Zdroj: agile.gsfc.nasa.gov IAN.czIAN.cz
|