Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Návod na použití vesmíru - Pozorovací deník

Každý pozorovatel vám potvrdí, že za nejvěrnějšího druha při toulkách oblohou považuje pozorovací deník. A protože se takový sešit používá nejčastěji v noci, familiárně se označuje jako nočník.

Pozorovací deník
Pokud nemáte dokonalou fotografickou paměť, musíte si svá pozorování zapisovat. Abyste se ve svých záznamech vyznali i po létech, je vhodné dodržovat několik základních osvědčených pravidel. Váš pozorovací deník se tak stane ojedinělým dokumentem o putování jednoho pozorovatele noční i denní oblohou.

V záznamech uvádějte vždy datum a den v týdnu (pozorujete-li v noci, tak formou zlomku, např. ve tvaru čt./pá. 25./26. dubna 1999) a také charakteristiku pozorovacích podmínek. Nezapomeňte na místo pozorování a použité přístroje i zvětšení, není-li to samozřejmé (tj. užíváte-li běžně více než jedno stanoviště či okulár). Velmi příjemné jsou také poznámky o subjektivních pocitech, které mohou ovlivnit pozorování: "je mi celý den strašně špatně, motá se mi hlava" nebo "u sousedů lomcuje s plotem zuřivý vlčák, takže se nemohu plně soustředit a musím ho stále jedním okem sledovat".

Při psaní časových údajů je vhodné jednoduše opisovat údaj hodinek či stopek. Musí být ovšem jasné, jaký je jejich vztah ke světovému času UTC (Universal Time Coordinated, platí UTC = SEČ - 1 h = SELČ - 2 h). Tento údaj nezapomeňte zapsat u všech důležitých okamžiků pozorování, tedy také tehdy, když se změní pozorovací podmínky (např. vyjde Měsíc). Obvykle ale není nutné zapisovat sekundy. Výjimkou jsou pozorování, kde je přesná znalost času potřebná (u velmi jasného meteoru záleží na sekundách, u zákrytů hvězd Měsícem jde i o desetinu sekundy).

Pozorovací podmínky vyjádřete uvedením mezní hvězdné velikosti nejslabších stálic v místě, které sledujete. Jedná se o hvězdnou velikost (zkráceně mhv) takových stálic, které jsou na hranici viditelnosti. Hvězdy, jejichž jasnost je k této hranici blízko, nevidíte stále; někdy je zahlédnete, jindy ne. Při odhadování využijte alespoň tří hvězd, které mají tu vlastnost, že je nelze zahlédnout pokaždé. K tomu potřebujete mít mapu, kde jsou uvedeny hvězdné velikosti alespoň některých takových stálic, např. Gnómonický atlas Brno 2000.0.

Ilustrační foto...Ilustrační foto...

Zaznamenání mezní hvězdné velikosti má dobrý vedlejší účinek; důkladně si prohlédnete i ty nejslabší hvězdy a přesně se pak v oblasti orientujete. Za jasného počasí můžete předpokládat, že v okolí zenitu je mezní hvězdná velikost všude stejná.

U každého záznamu musí být zřejmé i to, o jaký objekt se jedná. Je tudíž nezbytné uvést jeho označení v některém význačném katalogu. Není na škodu informaci rozšířit a připsat zkratku souhvězdí. V jednom čísle snadno uděláte chybu a mnohá značení nejsou jednoznačná. Nejčastěji budete používat New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (zkráceně NGC), sestavený J. L. E. Dreyerem koncem minulého století. Pořadové číslo v tomto katalogu najdete uvedeno u daného objektu ve většině hvězdných atlasů (je-li před číslem písmeno I či IC, jde o jeho doplněk, tzv. Index Catalogue). Kromě čísla uveďte při zápisu i zkratku katalogu. Pro New General Catalogue to je NGC, pro Index Catalogue IC, pro Messierův katalog M, pro katalog otevřených hvězdokup P. Collindera Cr, atd. Například hvězdokupa Plejády se honosí označením M 45 a Cr 42. Některé objekty mají i svá jména, pokud je znáte, uvádějte raději je. V případě, že žádné obvyklé označení objektu neznáte, identifikujte jej popisem či souřadnicemi a pokud možno i skicou.

Svá pozorování zapisujte do deníku měkkou ostrou tužkou, dopisujete-li po pozorování do záznamů nějaké další poznámky, pište je vždy jinou barvou (např. modrou kuličkovou tužkou). Nikdy nepoužívejte pero nebo fix -- v noci může deník zvlhnout a pak se nepříjemně rozpije. Je také velmi praktické psát v noci jen na pravé stránky a dodatečný komentář poté dopisovat na vedlejší levé strany.

Velmi se osvědčilo mít deníky dva: Jeden na pozorování přímo u dalekohledu, který mohou zastoupit i volné listy papíru. Druhý, do něhož své poznámky přes den přepíšete. Vyvarujete se tak množství chyb a zpětně si zkontrolujete všechny záznamy. Původní záznamy ale nikdy nevyhazujte -- nebude jich příliš mnoho, místa zaberou málo, a teprve po létech poznáte jejich cenu.

rekapitulace:

  • Co dodat? Pokud se budete při zapisování do pozorovacího deníku držet výše uvedených pravidel, získáte časem jedinečný památník.
  • Nezapomeňte, že při charakteristice pozorovacích podmínek je nejdůležitější uvést mezní hvězdnou velikost.
Návod na použití vesmíru, dříve Rady pro začínající pozorovatele, vychází (na pokračování) v této úpravě poprvé. Elektronickou verzi na podzim tohoto roku doplní i verze papírová, kterou vydá Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Nedílnou součástí publikace je i elektronická příloha rady.astronomy.cz, ve které najdete řadu dalších doplňujících informací. Autoři vám budou velmi vděčni za jakékoli připomínky.

Dosud vyšly tyto kapitoly:

Jiří Dušek, Jan Hollan

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Až vás zmůže odpolední dřímota…
Ilustrační foto...
Astronomická expedice 2007
Ilustrační foto...
Měsíční kameny v Čechách – díl I. (prolo
Ilustrační foto...
Světlo pro černé díry
Ilustrační foto...
Průlet komety v přímém přenosu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691