Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Šance amatérů v profesionální astronomii

Současné trendy jsou jednoznačné. Pokud si amatér vybere vhodný pozorovací program, může zásadním způsobem přispět k porozumění vesmíru. Zas tak jednoduché to ale není.

Ilustrační foto...Na světě existuje ohromná armáda dobrovolníků, kteří po příchodu z práce odhodí sako i s kravatou, zhltnou večeři, krátce si pohrají s dětmi a k nelibosti manželky zahřívající peřinu vyrazí pod hvězdnou oblohu. Během uplynulých let se tito "astronomové na vedlejší pracovní poměr" dokonce stali nepostradatelní v celé řadě pozorovacích programů: počínaje studiem těles sluneční soustavy, přes proměnné hvězdy až po supernovy ve vzdálených galaxií. V několika málo případech dokonce dosáhli světové proslulosti a stali se tak uznávanými odborníky.

Na sklonku dvacátého století se však cesty profesionálů a amatérů jakoby rozešly. Nastupujícím automatizovaným přehlídkám, které bez ustání prohledávají oblohu, lze totiž konkurovat jenom stěží. Za všechny příklady jmenujme třeba Australana Roberta Evanse, jenž řadu roků systematicky prohledával okolí několika set slabých galaxií. Protože znal velmi dobře polohy hvězd v zorném poli, podařilo se mu při tomto nekonečném rutinním drilu odhalit v letech 1981 až 1997 celkem třicet šest supernov. (Podobným způsobem pozorují i další amatéři, kteří však nejsou tak úspěšní, zpravidla se totiž honitbě věnují kratší dobu).

Aby dosáhl takového fenomenálního úspěchu, musel každý rok provést 10 až 15 tisíc inspekcí tisícovky jasných a blízkých galaxií. U každé z nich přitom strávil pouhých třicet sekund.

Dnes se na jeho místo dostal Katzman Automatic Imaging Telescope, na vrcholu Lickovy observatoře kalifornské hory Hamilton. Dalekohled o průměru 75 centimetrů pracuje zcela bez zásahu člověka. Sice ho tu a tam umyje pár kapek deště, ale jinak neúnavně prohledává okolí na pěti tisíc galaxií (seznam bude brzo rozšířen na 14 tisíc). V zimě přitom zhotoví za jednu noc na tisíc dvě stě záběrů.

A nejen to, dokonce se si sám sestavuje pozorovací program, odesílá požadavky na doplnění chladícího tekutého dusíku a hvězdářům z masa a kostí předává jen podezřelé případy. V prvním roce své činnosti tak identifikoval 19 supernov, vloni dokonce čtyřicet a letos -- díky nepříznivému počasí -- jedenáct. Jeho velkou devizou je navíc pečlivé sledování pohasínající stálice. Kvalitní světelné křivky tak poskytují unikátní statistický materiál o četnosti jednotlivých typů supernov.

Přesto všechno mají amatéři ve skutečném výzkumu i nadále veliké šance. Jenom si musí dobře vybrat. Přísloví "dvakrát měř, jednou řež", zde platí více než dvojnásob. (Měřit se tedy vyplatí nejméně čtyřikrát.)

Jednou z velkých výhod stále ještě zůstává veliké množství amatérských pozorovatelů. Příkladem může být známá společnost pozorovatelů proměnných hvězd American Association of Variable Star Observers (AAVSO). Na šest set jejích členů každý rok shromáždí 300 až 500 tisíc odhadů jasností, které jsou k dispozici vědeckým týmům řady pozemních i vesmírných observatoří. Například v listopadu 1997 si jeden z členů společnosti, Gene Hanson z Phoenixu všiml náhlého zjasnění nepravidelné proměnné hvězdy U Geminorum. Díky jeho bezprostřednímu upozornění se na cíl zaměřily hned dva dalekohledy: Extreme Ultraviolet Explorer a Rossi X-Ray Timing Explorer.

Střízlivý pohled do budoucnosti však ukazuje, že tahle "ctnost" brzo ztratí na lesku. Oddaným pozorovatelům AAVSO už nyní šlapou na paty robotizované přehlídky, konkurence pak bude za pár roků ještě větší. Přesto všechno lze mezi projekty s širokým záběrem nalézt úzké skulinky skvělé specializace. Zlatým dolem je především spoluúčast při zpracování dat z velkých projektů, jinou možností pak bezmezná výdrž.

Takovou vlaštovkou může být Grzegorz Pojmanski, jenž se ve spolupráci se známým astrofyzikem Bohdanem Paczynskim zapojil do programu automatizovaného hledání nových proměnných hvězd, v průběhu kterého hodlají monitorovat 10 milionů hvězd jasnějších 14 magnitudy. Pomocí deseticentimetrového dalekohledu a sériově vyráběné CCD kamery zatím objevili a také velmi detailně prostudovali na 3 900 proměnných hvězd! (Otevřeně ale přiznejme, že jde spíše o poloprofesionální výzkum zaštítěný Varšavskou univerzitou.)

Z českých luhů a hájů lze jmenovat pana Ladislava Schmieda z Kunžaku, jenž už několik desítek roků pečlivě zakresluje sluneční fotosféru. Vznikla tak unikátní, spojitá řada pozorování, která má vysokou hodnotu jak odbornou, tak i historickou.

Na druhou stranu bychom ale neměli propadat příliš velikému optimismu. K budoucímu úspěchu je evidentně nezbytných několik věcí:

  • Na prvním místě je dobře promyšlený a s profesionálním astronomem konzultovaný pozorovací program, který bere ohled na středoevropské počasí, možnosti amatéra i smysluplnost. (Ne každý profesionál je úplně soudný člověk!)
  • Ve druhé vlně přichází požadavky na patřičný hardware a software. Pokud se totiž spojí bezmezná ochota amatéra s kvalitním vedením a technickou podporou profesionála, je napůl vyhráno. V drtivé většině případů -- pokud pomineme náhodné jevy typu velmi jasných bolidů či patrolní službu číhající na zjasnění vybraných hvězd -- je přitom nezbytné disponovat CCD kamerou.
  • Nejen pro informovanost, ale též výměnu zkušeností, konzultace, přístup k datům je nesmírně, ba přímo životně důležitý Internet.
  • A nakonec, i když možná také úplně na začátku, je výdrž a vstřícný přístup obou stran.
Zastavme se nakonec u posledního bodu: V České republice je totiž vztah profesionálů k dobrovolným dobrovolníkům v mnoha případech chladný, dokonce je tento "pohled skrz prsty" tu a tam hlásán i veřejně. Teprve až se překoná tahle překážka, dostanou obě komunity šanci navzájem si podat ruce.

Už jenom proto, že amatéři zásadním způsobem popularizují práci profesionálů... Což je v budoucnosti také největší naděje všech dobrovolníků: Ukazujte daňovým poplatníkům krásy noční oblohy! Ochotně pak dají peníze na její výzkum!

Pro kladné příklady přitom nemusíme chodit příliš daleko. Na počátku června proběhlo v americkém Rochesteru jedno z tradičních setkání Americké astronomické společnosti. V nabitém programu se přitom našel čas i na blok "Co amatéři a profesionálové mohou a potřebují navzájem pro sebe udělat?". Ozvou se i ti naši?

Jiří Dušek

| Zdroj:  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Svět planetek na Kleti
Ilustrační foto...
Dvě fota
Ilustrační foto...
Země jak ji neznáte
Ilustrační foto...
Astronomie a kosmonautika na Euroconu
Ilustrační foto...
Otevíráme nové horizonty II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691