Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Raketoplánu Atlantis se lepí smůla na paty

Americkému raketoplánu Atlantis (STS-115) se doslova lepí smůla na paty. Datum jeho startu je nejisté a experti NASA hledají východisko ze současné situace.

Asi nejlépe situaci vystihl server spaceref, který nazval článek mapující současné dění velmi výstižně: „Blesk, hurikán, Rusové a raketoplán“. Právě tyto čtyři slova jsou nyní v NASA skloňovány ve všech pádech.

Vcelku bezproblémové přípravy na start raketoplánu Atlantis dostaly první trhlinu více než týden před startem. NASA objevila při prohlídce technické dokumentace, že dva ze čtyř šroubů, které jsou použity k přišroubování ovládacího boxu parabolické antény, sloužící pro spojení v pásmu Ku a pro radiolokaci při přibližovacím manévru u ISS, jsou příliš krátké. Z tohoto důvodu jsou zašroubovány jen asi na dva a půl závitu, ale měly by být zašroubovány alespoň na 6 až 8 závitů. Kdyby se box při startu odtrhnul, mohl by poškodit cokoliv v nákladovém prostoru raketoplánu a možná i vážně narušit dveře nákladového prostoru. NASA proto týden před plánovaným startem instalovala pomocné lešení a technici dva šrouby vyměnili přímo na startovací rampě.

Ilustrační foto...

Páteční úder blesku do startovací věže

Další problémy ale na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve čtvrtek večer sice začalo na Mysu Canaveral odpočítávání ke startu v neděli 27.srpna a to o šest hodin dříve oproti plánu. NASA tím chtěla v předstihu naplnit palivové články raketoplánu a vyhnout se tak možným problémům s počasím. A problémy se skutečně dostavily. O den později v pátek 25.srpna do startovací věže udeřil blesk. NASA proto rozhodla, že se musí odpalovací zařízení i raketoplán zkontrolovat, zda je úder blesku nějak nepoškodil. Klesat začaly také původně velmi optimistické vyhlídky na nedělní dobré počasí. V sobotu večer proto NASA rozhodla o odkladu startu o 24 hodin na pondělí 28.srpna. Technici ovšem nestihli udělat prohlídku raketoplánu po úderu blesku včas a tak NASA v neděli opětovně odložila start o další den. V tu chvíli se nad Mexickým zálivem formoval první hurikán letošní sezony Ernesto. Také počasí v úterý opět nevypadalo dobře a tak NASA začala uvažovat o přesunu raketoplánu zpět do montážní haly VAB.

Ilustrační foto...

Hurikán Ernesto

Hurikán Ernesto má Floridu zasáhnout někdy ve čtvrtek. Do té doby by sice mohl raketoplán odstartovat, ale také nemusel. Přípravy na přesun zpět do haly VAB přitom trvají asi dva dny. NASA proto logicky nechce riskovat, že se raketoplán bude na startovací rampě nacházet ještě v době, kdy na Floridu zasáhne Ernesto. Silné větry hurikánu by mohly Atlantis vážně poškodit. V pondělí se rozběhly přípravy na přesun Atlantisu zpět do VAB. Tyto přípravy mohou být podle vedení NASA přerušeny v případě, že se situace uklidní. To je ale nepravděpodobné.

Atlantis se bude moci vrátit na startovací rampu nejdříve o víkendu, až se situace s hurikánem uklidní. Přípravy raketoplánu sice nezačnou úplně od nuly, ale i tak potrvají minimálně osm dní. V ideálním případě by tak Atlantis mohl odstartovat někdy okolo 9.září. Startovací okna pro sice trvají do 13.září, ale Atlantis měl původně odstartovat nejpozději do 7.září. Potom by se totiž u Mezinárodní kosmické stanice potkal s ruským Sojuzem. Ten startuje k ISS pravděpodobně 14.září. Tento požadavek Ruska už ale NASA určitě nestihne splnit. S datem startu Sojuzu, který má k ISS dopravit novou posádku příliš hýbat nelze. Z bezpečnostních důvodů nesmí Sojuz přistávat v noci. A v době startu někdy po 14.září by tento požadavek dodržen nebyl. NASA proto nyní s Ruskem intenzivně jedná o vzniklé situaci. Čistě teoreticky by mohli být Sojuz i Atlantis k ISS připojení současně, ale připojování modulu P3/P4 a výměna posádek zároveň by byly komplikované. Na ISS by v jednu chvíli pobývalo celkem 12 lidí (6 z Atlantisu, 3 členové posádky ISS a 3 ze Sojuzu). Další velmi krátká startovací okna pro Atlantis nastávají v říjnu a v prosinci. Jednou z dalších možností je zrušení povinnosti startovat ve dne. Tím by se otevřela další startovací okna. Toto rozhodnutí bylo přijato po katastrofě Columbie v únoru 2003 tak, aby kamery mohly při stratu sledovat raketoplán a zjistit, zda nedošlo k odloupnutí izolace, případně k jiným problémům.

Ilustrační foto...

Úterní přesun raketoplánu Atlantis zpět do haly VAB kvůli hurikánu Ernesto

Ilustrační foto...

Úterní přesun raketoplánu Atlantis zpět do haly VAB kvůli hurikánu Ernesto

Ilustrační foto...

Návrat raketoplánu Atlantis na startovací rampu

O dalším vývoji vás budeme informovat v celkovém přehledu dole v článku:


Situace před startem raketoplánu Atlantis (STS-115)

  • Čtvrtek 31.srpna: Raketoplán Atlantis (STS-115) odstartuje ve středu 6.září v 18:29 SELČ. Dnes večer našeho času to oznámila NASA. Start bude živě na NASA TV a online v IAN!
  • Čtvrtek 31.srpna: Technici NASA dnes začnou z prohlídkou raketoplánu Atlantis a pokud zjistí, že ho tropická bouře Ernesto nikterak nepoškodila, začnou naplno přípravy ke startu. Zatím se počítá se startem ve středu 6.září. Přesný čas startu i začátku našeho online přenosu uvedeme později.
  • Středa 30.srpna: NASA se částečně dohodla s Ruskem a tak může Atlantis odstartovat do 8.září. Původně Rusko požadovalo start nejpozději do 7.září, protože start v pozdějším termínu by znamenal, že se Atlantis u ISS potká se Sojuzem. Nyní už probíhají přípravy ke startu Atlantisu. Definitivní rozhodnuti o datu startu padne až poté, co se přes Floridu přežene tropická bouře Ernesto. Odpočítávání by mohlo znovu začít možná v neděli.
  • Středa 30.srpna: V noci na dnešek zjistili meteorologové NASA, že větry tropické bouře Ernesto nebudou tak silné, jak se původně předpokládalo, takže se raketoplán Atlantis vrátil zpět na startovací rampu. Odstartovat by mohl nejdříve za týden ve středu 6.září.
  • Úterý 29.srpna (16:15): NASA definitivně rozhodla o návratu Atlantisu zpět do haly VAB kvůli tropické bouři Ernesto. Převoz právě začal a bude trvat asi 11 hodin. Zároveň pokračují jednání s Ruskem. Tento týden se startovat už na určitě nebude.
  • Pondělí 28.srpna (14:00): NASA odložila start raketoplánu Atlantis na neurčito. Začaly přípravy k jeho přesunu zpět do haly VAB. Důvodem je blížící se tropická bouře Ernesto. Pokud se situace zlepší budou přípravy přesunu pozastaveny. Definitivní rozhodnutí padne zítra. Pokud by skutečně došlo k přesunu Atlantisu do VAB, byl by start možný nejdříve během příštího týdne. Startovací okna sice trvají do 13.září, ale Atlantis by měl odstartovat nejpozději do 7.září. Potom by se totiž u ISS potkal s ruským Sojuzem. Ten startuje ke stanici 14.září. Další velmi krátká startovací okna jsou potom v říjnu a v prosinci. Podrobnosti na stránkách NASA.
  • Neděle 27.srpna (21:15): NASA zvažuje možnost přesunu raketoplánu zpět do haly VAB. Důvodem je hurikán Ernesto, který se blíží k západnímu pobřeží Floridy. Vše se rozhodne dnes v noci na poradě vedení. Případný přesun do VAB by oddálil start minimálně do konce týdne.
  • Neděle 27.srpna (19:00): start raketoplánu Atlantis (STS-115) se v posledních hodinách zkomplikoval. Již včera došlo k odkladu startu o jeden den na pondělí. Důvodem bylo nejen dnešní špatné počasí, ale také páteční úder blesku do startovací věže. NASA rozhodla zkontrolovat všechny systémy, zda nebyly zásahem blesku poškozeny. Technici ale nestihnou udělat celou prohlídku včas a tak NASA dnes odložila start minimálně do úterý. Vyloučena není ani podrobnější prohlídka mimo jiné i motorů SRB, která by start oddálila o další minimálně dva dny. K Floridě se navíc stáčí hurikán Ernesto. NASA se má k nynějšímu dění vyjádřit o půlnoci našeho času.
  • Sobota 26.srpna: Odpočítávání začalo na Mysu Canaveral ve čtvrtek 24.srpna o šest hodin dříve oproti plánu. NASA tím chtěla v předstihu naplnit palivové články raketoplánu a vyhnout se tak možným problémům s počasím. V pátek se na Floridě prudce zhoršilo počasí a do startovací rampy dokonce udeřil blesk. Pracovníci proto musejí prověřit, zda to nezpůsobilo nějaké škody. Dobré vyhlídky na start rychle klesaly, a proto se NASA rozhodla v sobotu kolem 20:30 SELČ start odložit o 24 hodin na pondělí 28.srpna.


Doporučené a použité odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sombrero vmáčklé do čela
Ilustrační foto...
Detekce temné hmoty?
Ilustrační foto...
Byli jsem při tom!
Ilustrační foto...
Jak se jmenuje nejmladší pulsar v Galaxii?
Ilustrační foto...
Co by kdyby I.
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691