Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Střípky z GA IAU

Dva tisíce zvláštních postaviček cestujících pražským metrem se jmenovkami na krku a s nezaměnitelnou brašnou na ramenou, přeplněné kongresové centrum a astronomie v hlavních zpravodajských pořadech. Už je to tak, Praha se opět po třicetidevíti letech stala na čtrnáct dní středem astronomického světa. Česká republika hostí Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie, sdružující tisíce profesionálních astronomů z celého světa.

Každé takové shromáždění je skutečně gigantickou událostí, často se stává, že v jednom okamžiku probíhají tři sympózia, několik pracovních setkání a k tomu se ještě sejde některá z komisí. Každý účastník tedy zavítá pouze na některá zasedání a musí pečlivě vážit, která zasedání jsou pro něho zajímavější. Můj pohled na tuto obří událost bude tedy nejspíš zkreslen tím, že objektem méhozájmu jsou hvězdy, a to ještě ne hvězdy ledasjaké, ale pěkně masivní anebo alespoň dostatečně horké. Následující povídání tedy berte pouze jako malou ochutnávku toho, co může takováto akce nabídnout.

V prvním týdnu proběhla tři sympózia. Jedno z nich věnované vývoji galaxií, na jehož vědecké přípravě se podílel prof. Jan Palouš, jasně odráží dlouhodobé směřování astronomie, vedoucí k pochopení vzniku a vývoje struktur ve vesmíru. Nedávno získané výsledky, především pak rozložení reliktního záření na obloze či studium vzdálených supernov, vedlo k bližšímu pochopení stavby vesmíru. Vevesmíru nejspíše dominují temná energie a temná hmota, zatímco ta hmota viditelná hraje jen malou roli. V rámci tohoto pohledu na vesmír se astronomové snaží pochopit, jakým způsebem vznikaly galaxie a jak se utvářela jejich struktura. Je jasné, že při tvorbě galaxií byly zvláště důležité srážky galaxií a že struktura a vývoj galaxií je ovlivňována mezigalaktickou hmotou.

Po oficiálním zahájení Valného shromáždění v úterý byli mnozí účastníci ve středu poněkud překvapení poté, co si ráno přečetli v kongresových novinách návrh na novou definici planety. Hned ve středu ráno se také valné shromáždění rozproudilo naplno, protože začala oddělená zasedání věnovaná jednotlivým specifickým problémům. Nejvíce mě zaujalo zasedání věnované vztahu zářivéhovýkonu a hmotnosti pro velmi hmotné hvězdy. Tento problém souvisí s jednou velmi důležitou otázkou, a to jaké nejvyšší hmotnosti mohou hvězdy dosahovat. Nejpřesnější odpověď na tuto otázku poskytuje nejspíše měření hmotnosti složek dvojhvězd. Na základě těchto pozorování se usuzuje, že hmotnosti těch nejmasivnějších hvězd v současném vesmíru nepřesahují zhruba 100 až 150hmotností Slunce. Otázkou zůstává, jaké procesy určují tuto horní hranici hmotnosti hvězdy. Uvažuje se o tom, že svůj podíl by na tom mohl mít způsob, jakým hmotné hvězdy vznikají a možná také nestability vnějších oblastí hmotných hvězd. Na počátku vývoje vesmíru se však dost možná objevily hvězdy, které byly ještě mnohem hmotnější než ty současné hvězdy.

Právě pozorování raného vesmíru bylo věnováno další ze zasedání Valného shromáždění. Na něm k nejzajímavějším účastníkům patřil Dr. D. Spergel, vedoucí týmu družice WMAP, jemuž vděčíme za vyjasnění otázek týkajících se stáří a vývoje vesmíru a podílu temné energie, temné a baryonové hmoty na vývoji vesmíru. D. Spergel nehovořil přímo o kosmologických parametrech získanýchpomocí sledování reliktního záření družicí WMAP, ale o tom, jaký otisk zanechal další vývoj vesmíru na reliktním záření. Další z přednášek v rámci této skupiny se věnovaly vlastnostem těch nejstarších galaxií, které můžeme v našem vesmíru pozorovat.

V mnoha různých prostředích ve vesmíru dochází k vysoce účinnému urychlování elementárních částic. Dochází k tomu například během slunečních erupcí, další energetické kosmické záření k nám přichází z různých míst ve vesmíru. Otázky o původu takovéhoto záření jsou podobné, ačkoliv energetické záření může mít různorodý původ. Snaha hlouběji pochopit způsoby urychlování elementárních částic vedla česko-skotskou dvojici astronomů Dr. Mariana Karlického a prof. Johna Browna ke svolání společného zasedání věnovaného právě různým možnostem urychlování elementárních částic. Na setkání se astronomové věnovali široké paletě různých prostředí, ve kterých vznikají energetické částice, od slunečních erupcí, přes procesy probíhající při výbuších supernov a v mezihvězdném prostředí.

Během prvního týdne probíhalo ale i mnoho dalších zasedání. Zajímavé jistě bylo sympózium věnované blízkozemním planetkám, na jehož odborné přípravě se podílel ondřejovský astronom Dr. Petr Pravec, či setkání věnované hvězdám s velmi zvláštním chemickým složením povrchových vrstev, tzv. chemicky pekuliárním hvězdám. Přes dva tisíce astronomů z celého světa přijelo do Prahy podělit se se svými kolegy o své výsledky a diskutovat o problémech, které dnes nejvíce zajímají jak profesionální astronomy, tak i všechny příznivce astronomie. Během víkendu je na programu dvoudenní přestávka a po ní bude následovat další řada přednášek adiskuzí, o nichž budeme opět podrobně informovat.

Jirka Krtička

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sága kosmického teleskopu IV
Ilustrační foto...
HELLS BELLS aneb Prokop Diviš vystrkuje růžky
Ilustrační foto...
Svíčky na vánočním stromku
Ilustrační foto...
Titan - Mapování z Cassini a pohled z Huygense
Ilustrační foto...
Objevena voda v atmosféře exoplanety?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691