Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Temná energie neexistuje, tvrdí teoretici!

V dnešní době se obecně předpokládá, že vesmíru dominuje „temná energie“ – mysteriózní forma energie, která vysvětluje proč se rozpínání vesmíru urychluje. Skupina teoretických fyziků však přišla s unikátním gravitačním modelem. V nich, jak tito vědci tvrdí, počítají s urychlující expanzí vesmíru, ale temnou energii nepotřebují.

Zrychlené rozpínání vesmíru je způsobeno něčím co je silně repulzivní a tak by se zdálo, že pouze přitahující gravitační pole v něm nemůže hrát žádnou roli. Jako motor rozpínání si tak fyzici našli obecně přijímanou, ale stále hypotetickou „temnou energii“. Ta má tvořit neuvěřitelné celé ? hmoty celého vesmíru. Možná řešení zahrnují nejčastěji tzv. kosmologickou konstantu anebo její bohatší podobu – pátý element. Stále jsou však tato vysvětlení na sužovány teoretickými a fenomenologickými problémy. Vědci se tak dále snaží najít i alternativy k temné energii jako zdroje urychlování vesmíru.

Ilustrační foto...

Změnili gravitační zákony

Olga Menaová a José Santiago z Fermilabu a Jochen Weller z University College London nyní dospěli k závěru, že urychlené rozpínání vesmíru je možno vysvětlit i bez potřeby temné energie a svůj závěr publikovali v časopise Physical Review Letters 96. A jak k závěru došli? Pozměnili gravitační zákony tak, že na krátkých vzdálenostech zůstal jejich tvar neměnný, ale zcela se změnily na rozměrech a vzdálenostech odpovídajících velikosti pozorovatelného vesmíru – tedy jen na rozměrech, kde je akcelerace vesmíru patrná.

Einsteinova teorie platí

Pomocí numerických aproximací bylo možné porovnat teoretické předpovědi rozpínání vesmíru v novém modelu s naměřenými daty z supernov typu Ia. „Souhlas je výjimečně dobrý,“ říká jeden z autorů modelu, José Santiago. Model tedy umí vysvětlit temnou energii, přesto v něm ale zůstává potřeba temné hmoty, která tvoří dalších 25% vesmíru.

Dobrou zprávou je, že Einsteinova teorie gravitace netratí a zůstává stále platná. „Všechny testy, kterými Einsteinova teorie gravitace do dnešního dne prošla jsou stále platné, protože byly prováděny na krátkých vzdálenostech,“ dodává Santiago.

Chce to lepší mapy pozadí

Před samotným modelem nyní stojí zásadní zkouška. Stále se zdokonalující způsoby sledování mikrovlnného kosmického pozadí dokáží odkrýt velké množství informací o velkoškálových strukturách ve vesmíru. Zpřesněním map mikrovlnného pozadí a průzkumem jeho anizotropie se tak zajisté dočkáme finální odpovědi na otázku, jestli tato teorie skutečně nepohřbí jinak velmi tajemnou a sympatickou temnou energii.


Původní článek je k dispozici na: http://arxiv.org/abs/astro-ph/0510453

Martin Petrásek

| Zdroj: www.petrasek.info IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jeden světelný úspěch
Ilustrační foto...
Obloha v červnu
Ilustrační foto...
Život na Marsu?
Ilustrační foto...
Rokycanský přístrojový zvěřinec
Ilustrační foto...
Bolid odpoledne 6. května 2000
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691