Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Výtrysky plynů v jižní oblasti Marsu

V období jara na Marsu dochází zřejmě vlivem zahřívání povrchu k výtryskům plynného oxidu uhličitého v oblasti polární čepičky. Výtrysky s sebou strhávají malá zrnka tmavého písku a prachu. Tento materiál následně dopadá zpět na povrch planety, přičemž vytváří na vrstvě ledu tmavé skvrny.

Pro vědce byla příčina vzniku těchto skvrn dlouho neřešitelnou záhadou. Nyní došli k závěru, že skvrny nepřímo způsobují exploze plynného oxidu uhličitého ze spodních vrstev polární čepičky. Polární oblasti jsou tak nejaktivnějším regionem Marsu.

Ilustrační foto...
Fotografie jižní polární čepičky zachycené sondou Mars Odyssey

„Kdyby jste byli na Marsu v oblasti jižní polární čepičky, stáli by jste na ledové kře z tuhého oxidu uhličitého. Všude okolo srší výtrysky plynného oxidu uhličitého, které vyvrhují písek a prach do výšky až několik set metrů“, říká Phil Christensen - šéf vědeckého týmu pracující s kamerou THEMIS (Thermal Emission Imaging Systém) na sondě Mars Odyssey. „Vrstva ledu, na které stojíte, je nadzvedávána směrem vzhůru působením tlaku plynů pod ledovou vrstvou“, dodává Christensen.

Tmavé skvrny mají rozměr od 15 až do 46 metrů a jsou od sebe vzdálené několik set metrů. Vždy se objeví v době jara na jižní polokouli a po několika měsících opět zmizí. Dříve se vědci domnívali, že tmavé skvrny jsou teplejší oblasti, odkud se vytratil led. O rozuzlení se postarala teprve nyní americká sonda Mars Odyssey, která zkoumá rudou planetu od konce roku 2001. Více než 200 fotografií pořízených sondou prokázalo pravý původ skvrn a původní domněnku vyvrátilo. Fotografie ve viditelné a infračervené oblasti spektra, prokázaly, že skvrny jsou téměř stejně chladné jako led z oxidu uhličitého a že se jedná o tenkou vrstvu tmavého materiálu, ležícího na horní vrstvě ledu, který ji udržuje ve zmrzlém stavu.

Ilustrační foto...
Kresba: tak nějak mohou vypadat výtrysky plynu v jižních oblastech Marsu

Vše začíná už v období polární zimy, kdy oxid uhličitý z atmosféry postupně vymrzá a usazuje se v asi metr tlusté vrstvě. Jarní sluneční paprsky proniknou přes usazený oxid uhličitý až k tmavému materiálu. Zároveň dochází k sublimaci ledu, který se z pevného skupenství přeměňuje na plyn. Po čase dojde v určitých místech k rozrušení ledu a vytvoření díry, kterou plyn tryská do relativně řídké marsovské atmosféry rychlostí více než 160 km/h. Při tom dochází ke strhávání prachových částic a vytváření charakteristických soustav rýh.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Japonská „dumání“
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru VII
Ilustrační foto...
Baby kvasar
Ilustrační foto...
Superúplňkové měsíční zastavení
Ilustrační foto...
Dění na Marsu po roce 2005
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691