Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vznik planetárních soustav v Orionu?

Slavná Velká mlhovina v Orionu (M42), která je viditelná i pouhým okem, nás neustále překvapuje a fascinuje. Kosmický dalekohled Spitzer nyní nahlédl do jejího nitra a objevil nové vznikající planetární soustavy.

Slavná mlhovina se nachází v jednom z nejkrásnějších souhvězdí a dominant zimní oblohy – Orionu. Nejnovější snímky z kosmického dalekohledu Spitzer (SST - Spitzer Space Telescope) odhalily přítomnost disků v okolí některých hvězd. Z těchto disků se zřejmě formují budoucí planety.

Ilustrační foto...
Normální a infračervený pohled na souhvězdí Orion a znázornění zkoumaných oblastí (pro zvětšení klikněte na obrázek).

Spitzer se podíval na Velkou mlhovinu v infračervené části spektra a spatřil téměř 2 300 formujících se disků! Ty jsou tvořeny především plynem s relativně malou, ale mimořádně důležitou příměsí prachu. Spatřit tyto disky ve viditelném světle je nemožné. Jsou příliš vzdálené a přezářené světlem své mateřské hvězdy. V oblasti infračervené astronomie můžeme zhlédnout vyzařování horkého prachu. I to je ale velmi obtížné, nicméně se Spitzerovým kosmickým dalekohledem už ne nemožné. Každý s disku může být jednou novou „sluneční soustavou“. Jsme tak možná svědky vzniku tisíců planet.

Ilustrační foto...

Mlhovina M42 v Orionu

Asi šedesát procent hvězd se nachází v rušných hvězdokupách společně se stovkami mladých hvězd. Okolo patnácti procent jich žije v ,,klidnějších'' částech mlhoviny. Celá čtvrtina hvězd pak preferuje samotu. To je poměrně překvapivý objev, neboť se vědci vždy přikláněli spíše k tomu, že drtivá většina mladých hvězd se nachází v rušných oblastech pospolu a jen nepatrná část vzniká a žije osamoceně.

Ilustrační foto...

Mlhovina M42 v Orionu – podrobnější pohledy na vybrané oblasti.

“Snímek mlhoviny v Orionu ukazuje, že mnoho hvězd vzniká osamoceně, a nebo v malých osamocených skupinkách o několika hvězdách,“ říká Dr. John Stauffer z NASA Spitzer Science Center. Následující objevy a snímky nám rovněž pomáhají lépe pochopit prostředí a mechanismy jakými vznikla Sluneční soustava.

Ilustrační foto...

Okolí mlhoviny v Orionu (pro zvětšení klikněte na obrázek).

Tým kolem teleskopu Spitzer odhaduje, že šedesát až sedmdesát procent hvězd v mlhovině má své disky. Pochopitelně asi každého napadne otázka, proč nemají disky všechny? Odpověď bohužel zatím neznáme. Komplex mlhoviny v Orionu se nachází ve vzdálenosti 1 450 světelných let od Země a zaujímá rozlohu asi 240 světelných let. Dalekohled Spitzer si vybral pouze nepatrnou část a to především mlhovinu M 42.

Ilustrační foto...

Po kliknutí na obrázek spustíte video sestávané na základě pozorování teleskopem Spitzer (969 kB, Windows Media Player). Doporučujeme raději předem stáhnout (pravé tlačítko myši – uložit odkaz jako)! Video v jiném formátu nebo v lepším rozlišení najdete na stránkách spitzer.caltech.edu.

Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: spitzer.caltech.edu, nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Další plány s raketolány
Ilustrační foto...
Sonda Phoenix odstartovala k Marsu
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – rekapitulace
Ilustrační foto...
V ohnisku: Proměnné hvězdy
Ilustrační foto...
Krásné snímky planet na obloze (update)
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691