Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Sombrero vmáčklé do čela

Jedna čtvrtina Velmi velikého dalekohledu, který spojenými silami staví evropské státy na chilské hoře Paranal, opět dokázala své kvality. Osmimetrové zrcadlo Antú, pojmenované v indiánské nářečí po Slunci, totiž mrknulo na neméně zajímavou galaxii Sombrero.

Ilustrační foto...O existenci spirální galaxie M 104 ze souhvězdí Panny víme už od konce osmnáctého století, kdy ji náhodou objevil francouzský astronom P. Méchain. Své současné jméno, charakterizující celkový vzhled, však dostala mnohem později.

Vzdálenost Sombrera, tedy mexického klobouku, se odhaduje na 30 až 50 milionů světelných roků a patří ke Skupině galaxií v Panně. Je podivuhodné, kolik ji obklopuje kulových hvězdokup. (Ty nejjasnější vypadají jako hvězdy kolem zářivého disku.) Jejich celkový počet se odhaduje na dva tisíce! V porovnání s tím je naše Galaxie (necelých 200) či M 31 (kolem 350 hvězdokup) jenom "chudým příbuzným". Navíc má Sombrero mnohonásobně větší zářivý výkon a v jeho nitru existuje černá díra s hmotností dvě miliardy Sluncí.

Ovšem to, co vás na první pohled upoutá, je temný pás, který ji rozděluje ve dví. Na galaxii se totiž díváme prakticky z boku a tak na pozadí nesčetného množství hvězd vynikají celé série rozsáhlých plynoprachových oblaků, jež se koncentrují podél roviny galaxie. Právě na něj se zamířil i Antú: Protože mají na záběrech nejmenší detaily velikost jenom 170 světelných roků, nápadně tak vyniká komplikovaná struktura mezihvězdných mračen. Všimněte si přitom, že jsou jejich okraje načervenalé -- zde jimi prosvítají vzdálenější stálice, jejichž světlo bylo zčervenáno průchodem jemným prachem. Komponované snímky tak v klidu soupeří se samotným nejvyšším: Hubblovým dalekohledem.

Stavba Velmi velikého dalekohledu, v nejbližších letech zřejmě nejlepšího astronomického přístroje na povrchu Země, se už přehoupnula do druhé, menší poloviny. V současnosti jsou v provozu již tři osmimetrové teleskopy: Antú, kterým první světlo prošlo v květnu 1998, už rok slouží rutinní vědě. O rok mladší Kjújen pomalu dokončuje testy a letos na apríla bude také položen na oltář bohyně Uránie. Ve středu 26. ledna 2000 proběhly první fotony i třetím Melipalem, takže dnes má celý systém již sběrnou plochu 160 metrů čtverečních. Čtvrté zrcadlo Jepún se dočká inaugurace koncem tohoto roku.

Jiří Dušek

| Zdroj: ESO News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Měsíc -- nejstarší meteorologická družice
Ilustrační foto...
Jet Stream a la Titan
Ilustrační foto...
Noční obloha nejen pro hvězdáře II.
Ilustrační foto...
Od komety přes sodík až k adaptivní optice
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší bouřkovou fotografii
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691