Celkem šest galaktických kup bylo vybráno pro pozorování kosmickým dalekohledem Chandra. Na základě měření byla potvrzena hodnota Hubblovy konstanty a stáří vesmíru.
Ke změření konstanty bylo využito Sunyaev-Zeldovičova jevu. Fotony kosmického mikrovlnného záření interagují s elektrony v horkém plynu, který obklopuje galaktické kupy. Interakcemi získávají fotony energii a pozmění tak směr šíření mikrovlnného záření. Velikost těchto změn je závislá na hmotnosti a teplotě elektronů a na hmotnosti samotné galaktické kupy.

Radiové teleskopy na Zemi změřily změny kosmického mikrovlnného záření a Chandra měřila vlastnosti horkého plynu v oblasti rentgenová záření, které pomohlo určit hmotnost a vzdálenost kup.
Na základě měření byla stanovena hodnota Hubblovy konstanty na 76,9 kilometrů za sekundu za megaparsek. Po započtení všech nejistot měření, vyšlo stáří vesmíru na 12-14 miliard let. Tyto hodnoty odpovídají současným teoriím.
Hubblova konstanta je číslo, které určuje, o kolik se zvětší rychlost vzdalování vzdáleného vesmírného objektu, když jeho vzdálenost vzroste o milión parseků. Jeden parsek je vzdálenost, z níž je jedná astronomická jednotka (vzdálenost Země – Slunce) vidět pod úhlem jedné vteřiny. Jeden parsek je přibližně 3,26 světelného roku.
Hodnota konstanty, která je mimo jiné velmi důležitá při stanovení stáří vesmíru, byla již dříve určena jinými přístroji a způsoby – např. Hubblovým kosmickým dalekohledem. Nyní vědci použili k jejímu nezávislému změření kosmický dalekohled Chandra a kombinaci pozorování rentgenového a radiového záření.
Zdroj: