Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Elita v Praze – začal sjezd IAU

V našem hlavím městě začíná Valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU - International Astronomical Union). Na 3000 astronomů bude debatovat nad významnými událostmi v astronomii posledních tří let.

Ilustrační foto...

Kdo je IAU?

První debaty o vytvoření společnosti, jenž by měla celosvětový charakter se objevují již koncem 18. století a především pak v 19. století. První vážnější pokusy však přerušila 1. světová válka.

Mezinárodní astronomická unie (IAU) byla založena v roce 1919 v Bruselu. První sjezd IAU se konal roku 1922 v italském Římě, kde se také připojilo Československo. Hlavním úkolem IAU je koordinovat a ochraňovat astronomický výzkum v mezinárodním měřítku. Jako jediná organizace na světě může pojmenovávat nebeská tělesa, krátery a různé další útvary na jejích povrchu. Členem IAU se může stát pouze člověk, který se profesionálně zabývá astronomii a dosáhl minimálně titulu PhD. Ani to ovšem nestačí. Doporučit jeho členství musí Národní astronomický komitét, nebo předseda některé z komisí. V současné době má IAU téměř 10 000 členů.

Činnost IAU zajišťuje Sekretariát se sídlem v Paříži. Valné shromáždění pak vždy jednou za tři roky svolá Výkonná rada do některého ze světových velkoměst. Na jednotlivé astronomické disciplíny dohlíží 38 komisí, které jsou sdruženy v jedenácti sekcích. IAU také pořádá workshopy, vydává několik publikací a své členy informuje dvakrát do roka v Informačním bulletinu. Jedním z nejvýznamnějších produktů unie jsou Astronomické telegramy (CBAT)- rychlé informace o astronomických jevech (novy, supernovy, komety,…). Centrum planetek (Minor Planet Center), které sídlí v Cambridge (USA) pak vypočítává dráhy planetek a komet a informuje o těchto tělesech v cirkulářích (MPC).

Češi a IAU

Československo do IAU vstoupilo v roce 1922. O několik let později v roce 1928 se stal prof. František Nušl jedním z místopředsedů a roku 1967 byl na tehdejším Valném shromáždění v Praze zvolen doc. Luboš Perek zatím jako jediný Čech generálním sekretářem unie.

26. valné shromáždění

Největší astronomická akce se do Prahy vrací po 39 letech. První sjezd proběhl v roce 1967 a při této příležitosti byl tehdy uveden do provozu náš největší dalekohled v Ondřejově. Praha se nyní stane teprve třetím městem na světě, kde se generální sjezdy uskutečnily dvakrát – těmi dalšími dvěmi jsou Sydney a Řím. Letošní kongres začíná v pondělí 14.srpna a končí v pátek 25.srpna, i když oficiální slavnostní zahájení proběhne až v úterý odpoledne. V pondělí už ale začne například pětidenní symposium o blízkozemních planetkách a jejích možné hrozbě pro Zemi (NEAR EARTH OBJECTS, OUR CELESTIAL NEIGHBORS: OPPORTUNITY AND RISK). Při oficiálním úterním zahájení by měl být přítomen také prezident České republiky Václav Klaus.

Nynější sjezd bude odkazovat na bohatou astronomickou minulost města. Není divu, která metropole se může pochlubit, že v ní působily takové osobnosti jako např. Tycho Brahe, Johannes Kepler, Christian Doppler či Albert Einstein ? Dozvědět bychom se mohli na kongresu konečně i definici planety, takže je možné, že se v Praze rozhodne o osudu Pluta.

Ilustrační foto...

Titulní stránka prvního čísla Kongresových novin, které si můžete každý den stáhnout na stránkách kongresu zde.

Celkem má téměř 3000 astronomů diskutovat v rámci 6 sympozií, 17 diskusních zasedání a 5 specializovaných konferencí. Poslední valné shromáždění IAU proběhlo v roce 2003 v Sydney, další se uskuteční v roce 2009 v brazilském Rio de Janeiro. Toto zasedání bude trochu netradiční, protože rok 2009 byl vyhlášen Mezinárodním rokem astronomie. V té době si připomeneme 400 let od chvíle, kdy Galileo Galilei zaměřil svůj dalekohled na oblohu.

Česko před branami ESO

A co přinese současný sjezd IAU naší zemi? Především je nutno podotknout, že se jedná o odbornou akci, na kterou nemá veřejnost přístup (vyjímaje doprovodný program). Přesto nepochybně dojde ke zviditelnění České republiky a české astronomie. Na kongresu má také proběhnout sjezd Evropské astronomické společnosti. Hlavním přínosem však bude událost, která s IAU nesouvisí. V následujících dnech budou ukončeny vstupní rozhovory mezi Českou republikou a Evropskou jižní observatoří (ESO). Naše vlast se stane právoplatným členem ESO k 1.lednu 2007. Budeme tak patřit mezi největší astronomickou elitu světa a budeme moci využívat ty nejlepší dalekohledy. Mimo jiné například „továrnu na vědu“ – interferometr VLT v Chile. IAN připravují na období přelomu roku menší seriál věnovaný (ne)jen Evropské jižní observatoři a našemu přidružení k ní.

Kongres IAU na internetu v přímém přenosu

Organizátoři 26. valného shromáždění připravují několik přímých přenosů na oficiálních stránkách kongresu. Sledovat tak můžete nejen slavnostní zahájení a ukončení, ale také několik přednášek zahraničních účastníků:

  • 15.srpna (14:00 - 17:30): slavnostní zahájení (Inaugural Ceremony, General Assembly Session 1).
  • 16.srpna (13:00 – 13:15): Peter Gruber Foundation Cosmology Prize Winner Lecture
  • 16.srpna (18:15 - 19:30): přednáška - Jill Tarter - „The Evolution of Life in the Universe“.
  • 17.srpna (18:15 - 19:30): přednáška - Alan Title – „The Magnetic Field and its Effects on the Solar Atmosphere as Observed at High Resolutions“.
  • 21.srpna (18:15 - 19:30): přednáška - Shuang Nan Zhang „Similar Phoenomena at Different Scales: BLack Holes, Sun, Supernovae, Galaxies, and Galaxy Clusters“.
  • 22.srpna (12:45 – 13:45): prohlášení příslušných komisí IAU týkající se definice planety!
  • 22.srpna (18:15 - 19:30): přednáška - Reinhard Genzel – „The Power of New Experimental Techniques in Astronomy: Zooming in on the Black Hole on the Center of the Milky Way“.
  • 24.srpna (14:00 - 17:30): slavnostní zakončení (General Assembly Session 2).

Přímé přenosy budou vysílány na adrese www.astronomy2006.com/tv. Všechny údaje jsou ve Středoevropském letním čase.


Související články

Odkazy

Petr Kubala

| Zdroj: astronomy2006.com, iau.org IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Odkazy u nás
Ilustrační foto...
Ptejte se konstruktérů první české amatérsk
Ilustrační foto...
Hvězdný posel -- díl šestý
Ilustrační foto...
Poznejte vesmír na vlastní oči!
Ilustrační foto...
Pozdrav od Eugena Cernana
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691