Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Světlo může ve vakuu rotovat

Italští fyzikové provedli úspěšný pokus, ve kterém ukázali, že světlo může ve vakuu rotovat. A to za přítomnosti silného magnetického pole. Každopádně, efekt, který Emilio Zavattini a jeho kolegové na přístroji PVLAS pozorovali, je extrémně malý. Přesto ale může být cestou k objevu a potvrzení nového typu exotických částic zvaných axiony. A eventuálně i cestou jak najít část stále se skrývající temné hmoty ve vesmíru.

Klasická fyzika nám říká, že je vakuum prázdné. Jenže kvantová teorie a princip neurčitosti v principu dovoluje aby v něm spontánně vznikaly páry částic a antičástic, měníce strukturu samotného vakua. Vědce tedy napadlo, že jestliže vakuum není zcela prázdné, ale chová se jako dielektrikum, mohlo by velmi silné magnetické pole způsobit, že světlo bude při průchodu tímto prostředím polarizované.

5 Tesla a 44 tisíc měření

V experimentu na přístroji PVLAS v INFN laboratoři v italském Legnaru použili vědci lineárně polarizovaný světelný paprsek a magnetické pole o intenzitě 5 Tesla. Cílem bylo změřit, jestli paprsek procházející vakuovou trubicí jeví na dráze jednoho metru známky nějaké změny polarizace.

Ilustrační foto...

Zavattini a jeho kolegové provedli 44 tisíc měření a zjistili, že paprsek skutečně vykazuje malou eliptickou polarizaci, a že vektor polarizace změnil svůj sklon o 3.9±0.5x10-12 radiánů (tedy o méně než půl miliardtiny stupně).

Axiony – adepti na temnou hmotu?

Tyto výsledky mohou být interpretovány například tak, že foton interaguje s nějakou novou, dosud neznámou částicí. Foton pocházející z laseru interaguje s virtuálním fotonem a vyprodukuje dohromady zcela nový typ částice, jakýsi nový intermediální pseudo boson. Ten se však velmi rychle rozpadne zpět na dva fotony. Jenže existence a vznik takové částice opozdí postup fotonu a produkt rozpadu se pak jeví vůči magnetickému poli jako lehce paralelně polarizovaný původní foton. Nově vzniklá částice, je-li to ona, by pak mohla být ztotožněna s bájnými axiony.

Kvantové-vakuové kosmické čočky

Tento efekt s sebou nese velmi závažné fyzikální i astrofyzikální důsledky. Potvrzení těchto experimentů totiž mohou vést k velmi závažným a zajímavým úkazům v blízkosti kompaktních vesmírných objektů. Například pokud bychom předpokládali magnetické pole kolem neutronových hvězd řádově v tisících Tesla, vedlo by to k ohybu světelných paprsků vzdálených objektů v takové míře, že bychom viděli jejich obraz několikrát. Podobně jako při pohledu přes některé typy průhledných krystalů, které polarizují světlo.

Existuje i možnost takový typ kvantových čoček reálně pozorovat. Například během vzájemného zákrytu dvojhvězdného systému tvořeného dvěma pulsary J037-3039. Bohužel právě v tomto systému dojde k zákrytu až v roce 2020. Do té doby máme tedy dostatek času nechat italské vědce vylepšovat a prověřovat kvalitu jejich experimentu.

Martin Petrásek

| Zdroj: www.petrasek.info IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 1
Ilustrační foto...
Planeta Vulkán nalezena!
Ilustrační foto...
Energetická abeceda pro začátečníky
Ilustrační foto...
Bouřky 8.7. až 10.7.2006, tromba ve Ždánicích
Ilustrační foto...
Světelné linky 1
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691