Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Slzy svatého Vavřince

Po roce zde máme opět jeden z nejslavnějších meteorických rojů – Perseidy. Na obloze se během hodiny může v ideálním případě objevit až 100 meteorů, lidově zvaných padající hvězdy. Letošní pozorování bude bohužel většinu noci kazit svitem Měsíc a také s počasím to nevypadá moc dobře.

První záznamy o pozorování Perseid pocházejí z Číny okolo roku 36 našeho letopočtu. Z pozdějších dob pak nalézáme stále více a více záznamů o pozorování „jasných padajících hvězd“, ale teprve roku 1866 se astronomovi G. Schiaparellimu podařilo zjistit původ tohoto meteorického roje.

Ilustrační foto...

Za vším je kometa Swift – Tuttle, která má oběžnou dobu asi 130 let. Naposledy se k Zemi přiblížila v roce 1992. Malé částice, které se z komety uvolňují postupně zaplnily celou její dráhu. A právě mrakem těchto částic prolétává naše planeta každé léto. Částice jsou o velikosti zrnek prachu a tak všechny shoří ve vysokých vrstvách atmosféry. Meteory vylétávají jakoby z jednoho bodu na obloze, kterému říkáme radiant. Tento radiant leží v souhvězdí Persea a odtud tedy název Perseidy. Vzhledem k tomu, že všechny tyto meteory mají společný původ a je jích hodně hovoříme o meteorickém roji. Kdysi nastávalo maximum Perseid okolo 10. srpna a tak se pro ně vžil lidový název „slzy svatého Vavřince“, protože Vavřinec má právě desátý srpnový den svátek. První Perseidy můžeme spatřit již kolem 27. července. Maximum roje pak nastává obvykle 12. srpna. Počet meteorů v maximu není konstantní. Když se kometa Swift – Tuttle přiblíží ke Slunci dojde k „doplnění“ materiálu a tím stoupne i počet Perseid. Naposledy tato situace nastala v letech 1992 a 1993. Tehdy bylo možno v maximu spatřit až 400 meteorů za hodinu. Počet meteorů bývá v maximu asi 100 za hodinu. Předpovědět přesný čas maxima a počet meteorů je všeobecně velmi obtížné. Je to asi jako předpověď počasí – může to vyjít i nemusí. Jasnost Perseid je asi 2,3 mag a obvykle se snižuje po maximu. Konec činnosti roje nastává kolem 17. srpna.

Jak meteory pozorovat?

Pozorovat meteory je velmi jednoduché. Nepotřebujete k tomu žádný dalekohled, který by v tomto případě byl spíš přítěží, protože by vám radikálně zmenšil zorné pole. Ideální je odjet někam dál od rušivých světel měst. K pozorování je pak nejlepší poloha v leže (obličejem k nebi – pochopitelně). Vřele se pak doporučují zahradní lehátka.

Perseidy 2006

Letošní podmínky nejsou zrovna příznivé. Ve středu 9.srpna nastal úplněk. Maximum roje se očekává v noci ze soboty 12.srpna na neděli 13.srpna. Měsíc v ten den vychází krátce před 22. hodinou, takže rušit s počátku sice nebude, ale už před půlnocí přesvítí oblohu natolik, že další pozorování už budou obtížná.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sága kosmického teleskopu III
Ilustrační foto...
Jméno pro planetku
Ilustrační foto...
Hale Bopp žije!
Ilustrační foto...
Měsíční zastavení -- Cassiniho oči
Ilustrační foto...
Kde jenom ta voda je?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691