Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jaký bude osud HST?

Přestože poslední let raketoplánu – STS 121 Discovery dopadl na výbornou, osud servisní mise k Hubblově kosmickém dalekohledu je stále velmi nejistý.

Po tragické nehodě raketoplánu Columbia v roce 2003 NASA rozhodla o zrušení servisní mise k nejslavnějšímu a nejdražšímu astronomickému přístroji v dějinách – Hubblově kosmickém dalekohledu (HST). Servisní mise jsou přitom pro HST životně důležité. Během dosavadních čtyř misí raketoplánu došlo nejen k modernizaci dalekohledu, ale především se vždy vyměnily gyroskopy. Tyto setrvačníky pomáhají udržovat polohu teleskopu v kosmickém prostoru a časem odchází. Bez nich je dalekohled v podstatě nepoužitelný a tak bez servisní mise už nevydrží dlouho.

Ilustrační foto...

NASA zrušila servisní misi k HST po nehodě Columbie v roce 2003 z bezpečnostních důvodů. Dalekohled se pohybuje v jiné výšce nad zemským povrchem a s dosti odlišným sklonem vůči rovníku než Mezinárodní kosmická stanice (ISS). V případě poškození tepelného štítu během startu by se tak posádka nemohla uchýlit na ISS, kde by počkala na záchranou misi jiného raketoplánu. Později, především po nástupu současného ředitele NASA Michaela Griffina, došlo k přehodnocení stanoviska a dnes už je servisní mise k HST opět v oficiálních plánech.

Ilustrační foto...

Hubblův kosmický dalekohled na oběžné dráze kolem Země

Během letu STS-121 byla vyzkoušena celá řada technologií potřebných pro případnou opravu tepelného štítu raketoplánu přímo z oběžné dráhy. S úspěchem byla otestována plošina, připojená na mechanickou ruku raketoplánu. Podle testů by mohla plošina v případě nutnosti unést až dva astronauty, kteří by štít opravili. Také testy oprav vzorků destiček tepelné izolace, které provedli astronauti během posledního výstupu, dopadly dobře. Takže by v případě poškození štítu mohlo dojít k jeho opravě přímo ve vesmíru. Na první pohled by se mohlo zdát, že servisní misi k HST už nic nebrání, jenomže.... záležet bude na další politice NASA a také na dalších letech raketoplánu. Pokud se vyskytne byť jediný malý problém, bude to zřejmě znamenat definitivní zrušení servisní mise. Další start raketoplánu (Atlantis, STS-115) je přitom naplánován už na 27.srpna a pro další vývoj událostí bude klíčový.

Po nehodě Columbie NASA rozhodla o ukončení letů raketoplánu v roce 2010 a seškrtání nutného počtu misí na minimum. Kromě letů k Mezinárodní kosmické stanice figuruje v plánech také let k Hubblově kosmickém dalekohledu. Jeho start je předběžně stanoven na květen 2008. Tohle datum se ale neustále mění a tak NASA pro jistotu oficiálně uvádí, že k letu nedojde dříve než v prosinci příštího roku.

Ilustrační foto...

HST v nákladovém prostoru raketoplánu při servisní misi v roce 1999

Hubblův kosmický dalekohled byl do vesmíru vypuštěn z paluby raketoplánu v roce 1990. Za tu dobu si na své konto připsal mnoho klíčových objevů a nesmazatelně se tak zapsal do dějin astronomie.

Úkoly servisní mise

  • Instalace nové kamery (Wide Field Camera-3)
  • Výměna baterií, části tepelné izolace
  • Generální oprava šesti gyroskopů (nyní fungují dva, dva jsou záložní a dva už nefungují)
  • Částečná oprava spektrografu STIS (výměna řídícího panelu, 111 malých šroubů) – s touto výměnou se nikdy předtím nepočítalo.

A do kdy bude Hubble pracovat? To lze jen těžko předpovědět. Bez servisní mise pravděpodobně nejdéle do roku 2010, 2011. Případná oprava by mohla prodloužit misi HST až o pět let.

Další informace o Hubblově kosmickém dalekohledu naleznete v seriálu Sága kosmického dalekohledu.


Zdroj: www.space.com.

Petr Kubala

| Zdroj: space.com, NASA, IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Voda v marťanské poušti
Ilustrační foto...
Nadpozemský maratón
Ilustrační foto...
Pioneer 6 stále žije!
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Špinavý soused
Ilustrační foto...
Zatmění Měsíce z Měsíce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691