Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Konec jedné Měsíční sondy

První evropská sonda pro výzkum Měsíce Smart-1 se připravuje na konec své mise. Pravděpodobně už v neděli 3.září sonda narazí do lunárního povrchu.

Úspěšná mise sondy Smart-1 končí po téměř 16 měsících zkoumání našeho nejbližšího kosmického souseda. Evropská kosmická agentura (ESA) vypustila svou první sondu k Měsíci 27.září 2003 a po dlouhém letu dosáhl Smart-1 oběžné dráhy v listopadu 2004. Hlavním úkolem ale nebyl ani tak výzkum Měsíce, jako spíše testování nových technologií – především iontového motoru. Ten sice od těch klasických běžně používaných motorů nemá tak velkou akceleraci, takže sonda zrychluje velmi pomalu, ale zato může motor běžet velmi dlouhou dobu – klidně i několik měsíců vkuse s relativně malým množstvím paliva.

Ilustrační foto...

Sonda Smart-1 na oběžné dráze kolem Měsíce

Zpočátku byla naplánována délka vědecké části mise na půl roku. Ale díky výborným výsledkům a dostatečné zásobě paliva byla prodloužena téměř o rok. Mise sondy Smart-1 bude ukončena nárazem do Měsíčního povrchu 3.září v 7:41 SELČ nebo ve 2:37 SELČ.

Smart-1 provedl nedávno několik korekčních manévrů. Kdyby tak neučinil narazil by do lunárního povrchu už 17.srpna a to na odvrácené straně Měsíce, která není ze Země pozorovatelná.

Vědci mnohem raději prodloužili život sondy až do 3.září. To jim umožní nejen získat fotografie povrchu s lepším rozlišením, ale sonda také narazí do povrchu na přivrácené straně Měsíce, takže vše budou moci pozorovat pozemské dalekohledy. Ke kolizi má dojít v oblasti Jezera znamenitosti (Lacus Excellentiae). V době srážky bude oblast ve tmě na levé straně Měsíce poblíž terminátoru (hranici oddělující denní a noční stranu). Smart-1 tuto oblast přeletí při svém oběhu okolo Měsíce každých pět hodin a to vždy o kilometr níže.

Ilustrační foto...

Místo dopadu sondy Smart-1 označeno červeně. Fáze měsíce odpovídá době dopadu.

Náraz sondy by měl katapultovat velké množství prachu a materiálu i z větších hloubek pod povrchem. Mrak prachu by mohl existovat 5 až 10 minut. Dalekohledy na Zemi by mají získat pozorováním cenná data o složení tohoto materiálu. Pokud sonda narazí do povrchu 3.září v 7:41 SELČ bude možno dopad dobře pozorovat ze severozápadu Ameriky, Havaje a možná Austrálie. Pokud ale dojde k nárazu už při předešlém oběhu ve 2:37 SELČ, bude vše pozorovatelné z Jižní Ameriky a Kanárských ostrovů, kde má evropská astronomie své klíčové přístroje. Kdyby došlo k dopadu ještě dříve 2.září ve 21:33 pozorovali bychom celý úkaz v kontinentální Evropě a Africe. Přesný čas nelze předem dobře zjistit kvůli špatné znalosti lunární topografie.

Ilustrační foto...

Kráter Kepler na animaci udělené na základě pozorování sondy Smart-1

Smart-1 narazí do Měsíce při rychlosti asi 2 km/s. To je mnohem pomaleji než je například nárazová rychlost meteoroidu. Známé Leonidy narážejí do povrchu při rychlosti 70 km/s. Dopadový úhel sondy bude připomínat skok lyžaře. Vertikální rychlost bude při kolizi pouhých 70 km/h. Uměle vzniklý kráter má mít šířku 3 až 10 metrů a hloubku až jeden metr.

Velmi dobrý popis sondy Smart-1 naleznete v článku od Pavla Gabzdyla s názvem Evropa se chystá k Měsíci.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: ESA, IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Apophis 6 – nové závody o Měsíc
Ilustrační foto...
Otevíráme nové horizonty II
Ilustrační foto...
Příběh nepolapitelných neutrin -- díl první
Ilustrační foto...
Posádku ISS čekají výstupy do kosmu
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru II
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691