Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Exotická dvojčata

Vědci objevili pár těles o hmotnosti větších planet, který ovšem neobíhá kolem žádné hvězdy.

Dva vědci - Ray Jayawardhana (University of Toronto, Kanada) a Valentin D. Ivanov (ESO) objevili dvojici objektů o hmotnosti přibližně 7 až 14 Jupiterů. Podobnou hmotnost mívají zcela běžně detekované exoplanety, tedy planety obíhající kolem cizích hvězd. Jenomže tyto dva objekty kolem žádné hvězdy neobíhají!

Obě tělesa se pohybují kolem společného těžiště, podobně jako dvojhvězdy. O hvězdy se ale nejedná a nejedná se ani o planety. Nalezenými objekty jsou totiž hnědí trpaslíci, tedy jakési nepovedené hvězdy ve kterých neprobíhají termonukleární reakce. Jejích hmotnost je obvykle menší než 75 Jupiterů a přibližně šestina těchto objektů se nachází v párech. Nově nalezená „dvojčata“ mají ovšem hmotnost jen 7 až 14 Jupiterů a po této stránce se více přibližují k planetám.

Ilustrační foto...

Fotografie soustavy Oph 162225 – 240515 pořízená dalekohledy VLT Evropské jižní observatoře

„Je to opravdu fascinujíc pár dvojčat, každé z těles má pod jedno procento hmoty našeho Slunce,“ říká Jayawardhana.

Kvůli svým zvláštním vlastnostem si podobné objekty vysloužily zcela nový název planemos (PLANEtary Mass Objects). Fakt, že neobíhají kolem žádné hvězdy, by je řadil právě mezi hvězdy. Na druhou stranu fyzikální vlastnosti (především hmotnost) je zase přibližují do kategorie planet a jejich případné satelity tím pádem do skupiny měsíců.

Dvojčata nesou označení Oph 162225 - 240515, nebo zkráceně Oph1622 a jedná se o první případ, kdy podobná tělesa obíhají kolem společného těžiště.

Menší společník byl nejdříve objeven dalekohledem NTT o průměru 3,5 metrů na Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile. Objev poté potvrdily i dalekohledy interferometru VLT, které mají průměr 8,2 metrů a nachází se rovněž v Chile.

Na základě pozorování byla odhadnuta hmotnost většího z dvojčat asi na 14 hmotností Jupiteru. Jeho menší společník má hmotnost poloviční. Jde o velmi mladý pár, starý jen asi milion let. Obě tělesa se od sebe nacházejí ve vzdálenosti asi šesti násobku vzdálenosti mezi Sluncem a Plutem. Jejích vzdálenost od Země je pak asi 400 světelných let.

Ilustrační foto...

Soustava Oph 162225 – 240515 v představách malíře

Planety vznikají z disku plynu a prachu, který obklopuje hvězdy, hnědé trpaslíky a možná i některé volně se pohybující objekty s hmotnostmi planet. Je více než pravděpodobné že i tato dvojčata vznikla současně z jednoho smršťujícího se plynového mraku. Jejich zrození se od klasického vzniku planet ale dosti zásadně liší.

“Nedávné objevy odhalily fascinující rozmanitost světů mimo naši sluneční soustavu. Pár Oph1622 je jedním z nejzáhadnějších a možná i výjimečný,“ řekl Jayawardhana. A Ivanov k tomu dodává: "Nyní budeme zvědaví na to, zda se nezjistí, jestli jsou takové páry běžné nebo vzácné. Odpověď na tuto otázku by mohla pomoci objasnit vznik takovýchto těles.


Zdroj:

Evropská jižní observatoř – zprávy (španělská verze), anglická verze je dostupná zde.

Petr Kubala

| Zdroj: ESO IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nový pohled na mraky v atmosféře Venuše
Ilustrační foto...
Flash: Nové snímky z Hubblu!
Ilustrační foto...
Instantní galerie 18
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Honba za dvojčetem Země
Ilustrační foto...
Pod vlivem: V náruči obzoru
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691