Vědci objevili pár těles o hmotnosti větších planet, který ovšem neobíhá kolem žádné hvězdy.
Dva vědci - Ray Jayawardhana (University of Toronto, Kanada) a Valentin D. Ivanov (ESO) objevili dvojici objektů o hmotnosti přibližně 7 až 14 Jupiterů. Podobnou hmotnost mívají zcela běžně detekované exoplanety, tedy planety obíhající kolem cizích hvězd. Jenomže tyto dva objekty kolem žádné hvězdy neobíhají!
Obě tělesa se pohybují kolem společného těžiště, podobně jako dvojhvězdy. O hvězdy se ale nejedná a nejedná se ani o planety. Nalezenými objekty jsou totiž hnědí trpaslíci, tedy jakési nepovedené hvězdy ve kterých neprobíhají termonukleární reakce. Jejích hmotnost je obvykle menší než 75 Jupiterů a přibližně šestina těchto objektů se nachází v párech. Nově nalezená „dvojčata“ mají ovšem hmotnost jen 7 až 14 Jupiterů a po této stránce se více přibližují k planetám.
Fotografie soustavy Oph 162225 – 240515 pořízená dalekohledy VLT Evropské jižní observatoře „Je to opravdu fascinujíc pár dvojčat, každé z těles má pod jedno procento hmoty našeho Slunce,“ říká Jayawardhana.
Kvůli svým zvláštním vlastnostem si podobné objekty vysloužily zcela nový název planemos (PLANEtary Mass Objects). Fakt, že neobíhají kolem žádné hvězdy, by je řadil právě mezi hvězdy. Na druhou stranu fyzikální vlastnosti (především hmotnost) je zase přibližují do kategorie planet a jejich případné satelity tím pádem do skupiny měsíců.
Dvojčata nesou označení Oph 162225 - 240515, nebo zkráceně Oph1622 a jedná se o první případ, kdy podobná tělesa obíhají kolem společného těžiště.
Menší společník byl nejdříve objeven dalekohledem NTT o průměru 3,5 metrů na Evropské jižní observatoři (ESO) v Chile. Objev poté potvrdily i dalekohledy interferometru VLT, které mají průměr 8,2 metrů a nachází se rovněž v Chile.
Na základě pozorování byla odhadnuta hmotnost většího z dvojčat asi na 14 hmotností Jupiteru. Jeho menší společník má hmotnost poloviční. Jde o velmi mladý pár, starý jen asi milion let. Obě tělesa se od sebe nacházejí ve vzdálenosti asi šesti násobku vzdálenosti mezi Sluncem a Plutem. Jejích vzdálenost od Země je pak asi 400 světelných let.
Soustava Oph 162225 – 240515 v představách malíře Planety vznikají z disku plynu a prachu, který obklopuje hvězdy, hnědé trpaslíky a možná i některé volně se pohybující objekty s hmotnostmi planet. Je více než pravděpodobné že i tato dvojčata vznikla současně z jednoho smršťujícího se plynového mraku. Jejich zrození se od klasického vzniku planet ale dosti zásadně liší.
“Nedávné objevy odhalily fascinující rozmanitost světů mimo naši sluneční soustavu. Pár Oph1622 je jedním z nejzáhadnějších a možná i výjimečný,“ řekl Jayawardhana. A Ivanov k tomu dodává: "Nyní budeme zvědaví na to, zda se nezjistí, jestli jsou takové páry běžné nebo vzácné. Odpověď na tuto otázku by mohla pomoci objasnit vznik takovýchto těles.
Zdroj:
Evropská jižní observatoř – zprávy (španělská verze), anglická verze je dostupná zde.