Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jupiterovy rudé skvrny jsou rozdílné

Dvě největší bouře v Jupiterově atmosféře mají při pohledu ve viditelné části spektra stejnou načervenalou barvu, ale v oblasti infračerveného záření jsou jejich barvy rozdílné. Zjistil to alespoň jeden z největších dalekohledů světa.

Desetimetrový dalekohled Keck II nacházející se na vrcholu vyhaslé sopky Mauna Kea na Havaji se na Jupiter zaměřil koncem minulého měsíce. Jeho hlavním cílem byly dvě obří bouře v atmosféře planety. Tou první je slavná Velká rudá skvrna, která je dvakrát větší než celá naše planeta. Tento stály a neobvyklý jev je součástí atmosféry Jupiteru už stovky let. Druhá mnohem menší bouře je známá pod jménem „rudý junior“ (oval BA) a v atmosféře největší planety sluneční soustavy je teprve šest let. S největší pravděpodobností vznikla sloučením tří menších bílých skvrn někdy letech 1998 až 2000. V roce 2005 dostala podobnou barvu jakou má Velká rudá skvrna.

Ilustrační foto...

Fotografie planety Jupiter ve falešných barvách pořízená na observatoři Mauna Kea dalekohledem Keck II dne 21.července 2006 v blízké infračervené oblasti spektra.

Červencové snímky z havajského dalekohledu Keck II pořízené v blízké infračervené oblasti spektra naznačují, že menší skvrna je mnohem tmavší než její větší kolegyně. Proč tomu tak je? Horní vrstva mraků v bouřích u Rudého juniora se buď nachází níže než u Velké rudé skvrny, a nebo jsou jeho mraky o něco řidší a tudíž odráží méně světla.

Tým astronomů z University of California se domnívá, že junior má mezi horní oblačnou vrstvou více prostoru. To by mohlo způsobit větší absorpci infračerveného světla molekulami na bázi methanu, které se v atmosféře planety vyskytují.

Počátkem července se obě skvrny k sobě přiblížily. K vzájemné kolizi sice nedošlo, ale junior byl ve východním směru trochu stlačen.

Proč jsou skvrny červené se zatím přesně neví. Jednou z možností je, že vířivé větry vytahují směrem nahoru chemické látky, které se obvykle vyskytují níže v atmosféře planety. Tyto látky následně rozbíjí sluneční ultrafialové záření a tím vzniká načervenalá barva skvrn.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: space.com, keckobservatory.org, IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Opuštěný, odpojený…
Ilustrační foto...
Pioneer 10 už mlčí
Ilustrační foto...
Morasko
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2005 F
Ilustrační foto...
STS-106: Odpočítávání začalo
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691