Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

26. zasedání Mezinárodní astronomické unie (IAU)

Prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém přislíbili osobně zahájit prestižní čtrnáctidenní jednání 3 tisíc odborníků v astronomii, kteří se do Kongresového centra Praha (KCP) sjedou z celého světa. 26. zasedání Mezinárodní astronomické unie (IAU) začíná 14. srpna, přípravy tedy vrcholí. Již nyní je jasné, že Praha bude hostit největší a nejvýznamnější akci v astronomii za posledních 39 let, která přinese řadu zajímavostí.

Špičkoví odborníci z členských zemí IAU budou po dva týdny v rámci 6 sympozií, 17 diskusních zasedání a 5 specializovaných konferencí hodnotit astronomické objevy v uplynulých třech letech a dojednávat pokračování mezinárodní spolupráce. Valné shromáždění IAU v Praze, nad kterým záštitu převzal také bývalý prezident Václav Havel, se dotkne většiny aktuálních otázek astronomie, astrofyziky a přilehlých oborů. Hovořit se bude mimo jiné o malých tělesech sluneční soustavy, která by se mohla setkat se Zemí, o dvojhvězdách a jejich roli při stanovování vzdáleností ve vesmíru, o vzniku hvězd, vývoji galaxií i o černých dírách. „Půjde skutečně o gigantickou akci. Čtrnáct dní intenzivních jednání a přednášek přerušených jen víkendem zaplní celkem 20 sálů KCP. Denně bude souběžně v provozu 16 až 18 prostor včetně šaten, které se často pro kongresy nepronajímají. Je to také nejdelší takto velký kongres v ČR za 10 let,“ uvedl Michal Kárník, generální ředitel KCP, a.s.

Ilustrační foto...

Kongresové centrum Praha

V Praze vystoupí více než 730 řečníků, jen za jedno dopoledne jich bude 40 – 60. Zhruba 3% budou tvořit čeští astronomové. Pro účastníky je připraveno přes 2 000 posterových prezentací, desítky příspěvků museli pořadatelé z časového hlediska odmítnout. Jinak by bez problémů naplnili i třítýdenní program, takový je o pražské jednání zájem. „Tento pražský kongres bude rozhodně větší, než byl před třemi lety v australském Sydney. Navíc je velmi otevřený pro mladé vědce. Přijedou tedy stovky zahraničních studentů. Dalším specifikem pražského setkání je zařazení tématu „Ženy v astronomii“. Při jedné z debat se zřejmě sejde až 300 astronomek,“ zhodnotil prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc., předseda Národního organizačního výboru Valného shromáždění IAU a předseda Rady pro zahraniční styky Akademie věd ČR.

Mezi 34 vystavovateli doprovodné výstavy k astronomickému kongresu bude i nadnárodní sdružení International Virtual Observatory Aliance. To se již několik let snaží vytvořit složitý softwarový registr fungující na bázi internetového vyhledávače, který by komukoliv ve světě umožnil rychle v této databázi najít výsledky jakéhokoliv astronomického pozorování a vyhledat všechna k němu příslušná data, včetně typu a kalibrace pozorovacího přístroje. „Právě v Kongresovém centru Praha se velmi významný a technicky skutečně náročný systém představí poprvé. Díky této technologické zvláštnosti se již nemůže stát, že by dva subjekty pracovaly zbytečně na popisu stejného tělesa či jevu. Kvůli představení registru musíme dokonce do KCP zavést superrychlé internetové připojení schopné komunikovat s celým světem, a to dokáže jen pár subjektů na českém trhu,“ podotkl Jan Palouš, podle kterého museli organizátoři ve spolupráci s KCP a odbornými poradci řešit i řadu dalších technických rébusů. Například sladit technické a softwarové vybavení kongresu s různými operačními systémy, které používají astronomové na svých technicky vyspělých laptopech, ze kterých často řídí své prezentace a videosekvence k přednáškám.

Několik hlavních večerních přednášek kongresu (od 18:15 hod.) s nejvýznamnějšími řečníky bude on-line přenášeno na webovou stránku kongresu www.astronomy2006.com. První přenos se uskuteční již z úvodního ceremoniálu 15. srpna od 14:00 hodin. Vysílán v přímém přenosu bude též závěr kongresu 24. srpna od 14:00 hodin. Pro účastníky akce, kterou lze přirovnat k olympiádě v astronomii, budou každý den vycházet čerstvé kongresové noviny. Připravena je také řada výletů po českých astronomických památkách a zařízeních, procházky Prahou, doprovodné kulturní a společenské akce. „Připravujeme například obří večeři formou rautu v Průmyslovém paláci holešovického Výstaviště. Večer ve stylu 30. let ozvláštní historická módní přehlídka či výstava automobilových veteránů. Zkrátka na kongresmany dýchne starý styl noblesní Prahy,“ zakončila Zuzana Tesařová, vedoucí organizačního týmu kongresu.

Ilustrační foto...

Kongresové centrum Praha

Mezinárodní astronomická unie byla založena r. 1919 a na jejím prvním kongresu v roce 1922 v Římě se Československá republika stala jejím členem. Od té doby se kongresy IAU konají v tříletých intervalech s výjimkou doby 2. světové války. Opětovné konání kongresu v hlavním městě ČR po 39 letech je důkazem dobrého jména české astronomie. V Praze v průběhu staletí pobývali a pracovali velikáni astronomie a fyziky Tycho Brahe, Johannes Kepler, Albert Einstein, Christian Doppler a další. Poprvé se kongres IAU konal v Praze v roce 1967, kdy byl na hvězdárně v Ondřejově slavnostně uveden do chodu největší český dalekohled – dvoumetrový reflektor. Shromáždění zároveň zvolilo Doc. Luboše Perka generálním sekretářem IAU, který se tak stal zatím jediným českým astronomem v takto vysoké funkci.


Více informací Vám poskytne:

Prof. RNDr. Jan Palouš, DrSc.

předseda Národního organizačního výboru Valného shromáždění Mezinárodní astronomické unie,

předseda Rady pro zahraniční styky Akademie věd České republiky (AV ČR),

vedoucí oddělení Galaxií a planetárních soustav Astronomického ústavu AV ČR

Tel.: +420 267 103 038, Email: palous@ig.cas.cz


Zuzana Tesařová

ředitelka organizacni agentury Congress Business Travel (CBT)

Tel.: +420 224 942 575, Email: tesarova@cbttravel.czDoporučené odkazy:

Eva Havelková

| Zdroj: Tisková zpráva Kongresového centra Praha (KCP) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-122: Atlantis – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
Vesmír není strnulý!
Ilustrační foto...
Mars v roce pět
Ilustrační foto...
Militarizace vesmíru? Ano!
Ilustrační foto...
Danka putuje Francií aneb Hvězdopis z Meudonu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691