Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXIII

...aneb ohlédnutí za červencem v kosmonautice: Kdy poletí Atlantis? * Start družice MetOp-A odložen * První výsledky sondy Venus Express * Nehoda rakety Dněpr * Nové výsledky výzkumu měsíce Titanu * Genesis-1: maketa nafukovacího hotelu ve vesmíru * Chcete si vychutnat kosmickou procházku? * Poletí k Marsu minisondy?

Kdy poletí Atlantis?

Jen pár dní po přistání raketoplánu Discovery začala NASA připravovat další start svého kosmického korábu. Dne 24.července byl raketoplán Atlantis převezen do montážní haly VAB a začala jeho montáž k motorům SRB a vnější palivové nádrži ET. Ve středu 2.srpna byl Atlantis převezen na startovací rampu. A kdy bude start? V září má k ISS vyrazit také ruský Sojuz a tak se musí Američané a Rusové dohodnout na optimálním řešení pro obě strany. Raketoplán z bezpečnostních důvodů musí startovat za denního světla a Sojuz musí za světla zase přistávat. Navíc je požadavek, aby mezi odletem raketoplánu a příletem Sojuzu byla pro posádku ISS několika denní pauza. Prozatím se zdá, že Atlantis odstartuje k ISS 27.srpna. Definitivní slovo bude mít tradiční dvoudenní porada, která proběhne 15. a 16.srpna. IAN opět připravují online přenos a zpravodajství z letu raketoplánu.

Ilustrační foto...

Převoz raketoplánu Atlantis do haly VAB

Ilustrační foto...

Raketoplán Atlantis v montážní hale VAB

Ilustrační foto...

Raketoplán Atlantis v montážní hale VAB

Start družice MetOp-A odložen

Start první družice evropského meteorologického programu MetOp byl už třikrát odložen kvůli technickým problémům s nosnou raketou Sojuz. Zatím poslední třetí pokus proběhl 19.července. Termín dalšího pokusu o start zatím stanoven nebyl. Podrobnosti naleznete v samostatném článku.

První výsledky sondy Venus Express

Evropská sonda pro výzkum Venuše už má na svém kontě první vědecké výsledky. Podrobnosti se dočtete v samostatném článku.

Nehoda rakety Dněpr

Dne 27.července odstartovala z kosmodromu Bajkonur ruská nosná raketa Dněpr s 18 menšími satelity. Asi 86 sekund po startu došlo zřejmě k selhání motorů a raketa se zřítila přibližně 25 kilometrů jižně od místa startu. Podle prvotních zjištění byla příčinou výrobní závada na straně ukrajinského výrobce. Starty byly až do úplného vyšetření pozastaveny. Podrobnosti v samostatném článku.

Nové výsledky výzkumu měsíce Titanu

Ke konci července byly zveřejněny nové poznatky o Saturnově měsíci Titanu, které vznikly na základě výzkumu sondy Cassini. Podrobnosti naleznete v článcích Jsou na Titanu jezera ? a Oblast na Titanu se podobá Zemi.

Genesis-1: maketa nafukovacího hotelu ve vesmíru

Dne 12.července vynesla ruská nosná raketa Dněpr na oběžnou dráhu první maketu nafukovacího modulu vyrobeného americkou společností Bigelow Aerospace. Ta chce v budoucnu vytvořit z podobných nafukovacích modulů kosmické hotely pro turisty. Genesis-1 slouží pouze k ověření technologií, testům a popularizaci celého projektu. Její rozměr je asi 3x menší, než budou mít budoucí opravdové moduly.

Ilustrační foto...

Kresba: Genesis-1 na oběžné dráze kolem Země

Raketa Dněpr vynesla Genesis-1 na téměř kruhovou oběžnou dráhu ve výšce 550 km nad Zemí se sklonem 65° k rovníku. Na palubě nese družice nádrž se stlačeným dusíkem. Pomocí něj se modul po navedení na oběžnou dráhu kolem Země nafouknul. Genesis-1 se skládá z tuhé vnitřní kostry a nafukovacího válcového pláště. Ten je tvořen několikavrstvou konstrukcí z plastu. Jeho celková délka je 4,6 m a počáteční průměr 1,2 m, který se po nafouknutí zvětšil na 1,9 m. Energii modulu dodávají sluneční panely.

Uvnitř i v ně modulu je umístěno 13 kamer, které sledují jednotlivé jeho části. Další přístroje monitorují tlak a teplotu uvnitř Genesis-1. Životnost celého modulu se odhaduje na 3,5 až 7 let.

Ilustrační foto...

Pohled dovnitř modulu Genesis-1

Přestože dosavadní průběh letu je úspěšný, dostal projekt nepřímo tvrdou ránu. Ve středu 26.července se při dalším startu zřítila nosná raketa Dněpr, která měla do vesmíru vyslat další testovací modul na přelomu letošního a příštího roku. Starty rakety byly pozastaveny a tak se start Genesis-2 zřejmě opozdí.

První obydlený modul by se měl do vesmíru vydat někdy kolem roku 2015. Jeho délka v nafouknutém stavu bude 13,7 a průměr 6,7 metrů. Z jednotlivých modulů pak bude sestaven celý kosmický hotel. Po zaplacení doposud nestanovené částky zájemce zřejmě k hotelu dopraví na několik dní ruská loď Sojuz. Další podrobnosti:

Ilustrační foto...

Kresba: představa budoucího kosmického hotelu tvořeného nafukovacími moduly

Chcete si vychutnat kosmickou procházku?

Není to tak dlouho, co mnoho čtenářů sledovalo výstup posádky raketoplánu Discovery do kosmického prostoru. Chtěli by jste zažít něco podobného? Vydat se na kosmickou procházku jen ve skafandru? Pak se nemusíte ani stávat astronautem. Stačí mít jen přebytečných 15 milionů dolarů (můžete využít příznivý kurs české koruny).

Společnost Space Adventures, která již na palubu Mezinárodní kosmické stanice vyslala tři turisty (2001 - Dennis Tito, 2002 - Mark Shuttleworth, 2005 - Gregory Olsen) tuto službu nabízí v rámci speciálního příplatku. Předpokládá se, že první turista by této služby mohl využít už příští rok nebo v roce 2008. Pokud jste částku ve svém rozpočtu našli, nemáte ještě zcela vyhráno. Zaplatit totiž musíte také za „vyvezení“ a pobyt na Mezinárodní kosmické stanici podobně jako prozatímní tři turisti. Tato částka je podle odhadů asi 20 milionů dolarů. Navíc musíte projít speciálním výcvikem a přísnými zdravotními testy. Vycházka do kosmu má trvat asi jeden oběh stanice kolem Země, což je přibližně 90 minut. Za jednu sekundu nezapomenutelného zážitku tak zaplatíte v přepočtu asi 60 000 Kč !

Poletí k Marsu minisondy?

Velké množství kosmických sond k Marsu bylo z různých důvodů neúspěšných. Mise sondy je velmi technicky náročná a tak každá sebemenší závada nebo problém může způsobit nehodu a sonda v ceně stovek milionů dolarů je ztracena. Vědci nyní uvažují o vyslání velkého množství malých sond. Jejích výhoda je nasnadě. Spousta malých sond může zkoumat najednou větší část povrchu a pokud určitá část sond selže, pak není celá mise ztracena.

Podle vědců z MIT (Massachusetts Institute of Technolog) by jedna sonda měla mít hmotnost asi 100 gramů a po povrchu bude poskakovat. Asi 6x za hodinu by mohla učinit až deset výskoků o délce až 1,5 metru. Každá minisonda ponese čidla pro měření různých fyzikálních veličin a kamery. Sondy jsou vyrobené z odolného a lehkého plastu. Kontakt se Zemí zajistí větší mateřská sonda. Do deseti let by se mohlo k rudé planetě vydat najednou až 1000 takovýchto exemplářů. Vědci navíc předpokládají jejích využití i na Zemi například při záchranných operacích. Zdroj.

Chronologický přehled

 • 4.července: start raketoplánu Discovery (STS-121).
 • 12.července: start rakety Dněpr z kosmodromu Jasnyj s družicí Genesis -1.
 • 17.července: přistání raketoplánu Discovery (STS-121).
 • 21.července:z kosmodromu Pleseck odstartovala raketa Molnija-M s vojenskou zpravodajskou družicí Kosmos 2422.
 • 26.července: neúspěšný start rakety Dněpr s 18 menšími satelity.
 • 28.července: start rakety Rokot-KM s korejskou družicí KOMPSAT-2 z kosmodromu Pleseck.

Výhled na srpen

 • 3.srpen: plánovaný výstup dvou členů posádky ISS do kosmu.
 • 4.srpen: předpokládaný start rakety Proton-M s geostacionární družicí Hot Bird-8 z kosmodromu Bajkonur.
 • 6.srpen (1961): start lodi Vostok 2 (kosmonaut G.S.Titov).
 • 9.srpen (1976): start sondy Luna 24 k Měsíci.
 • 10.srpen (1966): start sondy Lunar Orbiter 1 k Měsíci.
 • 11.srpen: z kosmodromu Kourou má odstartovat raketa Ariane 5 GS s družicemi Syracuse-3B a INSAT-4B.
 • 27.srpen: předpokládaný start raketoplánu Atlantis (STS-115) – přesný termín ještě nebyl stanoven.

Stručně z kosmonautiky v roce 2006

Adresy starších dílů (2004 - 2006) zde.


Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://astro.zeto.czest.pl/

www.spacer.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vatikánská astronomie míří do 21. století --
Ilustrační foto...
Kolik je planetek?
Ilustrační foto...
Před 50 lety odstartoval Sputnik
Ilustrační foto...
Digitální astrofoto jinak
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Velký třesk a co bylo po něm
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691