Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Oblaka plynu cestou k pochopení struktur vesmíru?

Tým astronomů objevil pomocí dalekohledu Subaru, který se nachází na havajské observatoři Mauna Kea obrovské trojrozměrné vlákno galaxií a velké plynné struktury.

Obrovské vlákno galaxií se rozprostírá v délce 200 milionů světelný let a vzniklo už 2 miliardy let po Velkém třesku. Jedná se o doposud největší objevenou strukturu ve vesmíru hustě pokrytou více než 30 velkými koncentracemi plynu. Každý je až 30x hmotnější než naše vlastní Galaxie.

Ilustrační foto...

Galaxie v obrovských vláknitých strukturách. Červeně jsou znázorněny galaxie s absorpčním spektrem. Modré čtverečky jsou znázorněny velké koncentrace plynu (Lymanovy alfa kapky). Oblasti s vysokou hustotou galaxií jsou zvýrazněny zelenou čárou. Oblast uvnitř oranžového čtverce byla zkoumána již dříve.

Tato obrovská plynná oblaka jsou zřejmě předchůdci dnešních velmi masivních galaxií. Dalekohled Subaru se zaměřil na region, nacházející se ve vzdálenosti asi 12 miliard světelných let od Země. Zkoumaná oblast je známá velkou koncentrací galaxií, kterých je zde až 4x více než v jiných oblastech vesmíru. Doposud známé struktury podobného typu měřily sotva 50 milionů světelných let.

Kolem těchto vláken byly objeveny další, doposud neznámé struktury. Nalezeny bylo 33 nových velkých koncentrací plynu podél vláknité struktury o délce více než 100 000 světelných let. Tyto útvary nesou označení Kapky Lyman-alfa (Lyman alpha blobs) a pravděpodobně se váží právě ke vznikajícím galaxiím.

Ilustrační foto...

Trojrozměrný pohled na vláknitou strukturu.

V modelu "gravitačního ohřívání" jsou Kapky Lyman-alfa oblasti, kde se plyn hroutí svou vlastní gravitací a vytváří galaxii. Ve "foto-ionizačním" modelu jde o vlastnosti záření plynu ionizovaného ultrafialovým světlem z nově vznikajících mladých hvězd nebo masivních černých děr. V modelech "šokového ohřívání" nebo "galaktického super větru" jde o teorii, že záření plynu je způsobeno zánikem mnoha hmotných hvězd s krátkým životním cyklem, které se vyskytovaly v prvních okamžicích našeho vesmíru a které následně končily svůj život jako supernovy, které pak odfoukly okolní plyn. Vědci se nejvíce přiklánějí právě této teorii.

Ilustrační foto...

Pohled na Kapky Lyman-alfa (zelená barva). Hrana každého obrázku představuje 620 000 světelných let.

Pozorování pomocí spektrografu desetimetrového havajského dalekohledu Keck II odhalilo, že plyn uvnitř kapek se pohybuje rychlostí vetší než 500 km/s.

Kapky vykazují neuvěřitelnou rozmanitost tvarů a jasu. Některé připomínají tvarem bubliny, což je ve shodě s počítačovými simulacemi galaktických větrů. Současné objevy by nám mohly umožnit lépe pochopit procesy vzniku největších galaxií.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: subarutelescope.org, spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírné pohony včera, dnes a zítra
Ilustrační foto...
Kongresové dojmy
Ilustrační foto...
DIB – diffuse interstellar bands
Ilustrační foto...
Objev asteroidu nejblíže Slunci
Ilustrační foto...
Setkání Amatérské prohlídky oblohy
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691