Ve čtvrtek 3.srpna vystoupili dva členové posádky ISS do kosmického prostoru. Hlavním úkolem výstupu byla obsluha vědeckých experimentů na vnější straně stanice.
Expedice číslo 13. Zleva: Reiter, Vinogradov a Williams. Členové expedice číslo 13 Američan Jeffrey N. Williams a Němec Thomas Reiter opustili ve čtvrtek 3.srpna v 16:04 SELČ palubu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) a vydali se na téměř šest hodin trvající kosmickou vycházku ve skafandrech. Dané úkoly splnili o pár minut dříve než se předpokládalo a tak se do přechodové komory vrátili už ve 21:53 našeho času. Oficiálně trval výstup 5 hodin a 54 minut. Třetí člen posádky Rus Pavel Vinogradov vše jistil uvnitř ISS.
Je to poprvé po více než třech letech co jeden člen posádky zůstal při výstupu do kosmu uvnitř stanice. Od nehody raketoplánu Columbia byli na ISS vždy jen dva astronauti a tak museli do kosmu oba dva. V červenci dovezl raketoplán Discovery (STS-121) třetího člena posádky Němce Reitera, takže nynější výstup mohl proběhnout opět normálně.
Začátek výstupu Do dnešního dne poslední výstup posádky ISS proběhl 2.června letošního roku, kdy jej učinili Vinogradov a Williams. Další tři výstupy pak ještě vykonala posádka raketoplánu Discovery v červenci.
Pohled kamerou umístěnou na přilbě jednoho z astronautů Hlavním úkolem současného výstupu do kosmu byla obsluha vědeckých experimentů, umístěných na vnější straně stanice. Astronauti namontovali na příhradový nosník snímače FPP (Floating Potential Proge) pro měření elektrostatického potenciálu povrchu konstrukce. Dále provedli přípravu nosníků ITS S0 a ITS S1 pro další montáž, kterou později provede posádka raketoplánu. Třetím úkolem byla instalace schránky MISSE (Materials on ISS Experiment) se vzorky materiálů na modulu Quest. Posledním úkolem bylo testování infračervené kamery, která by mohla být využita k odhalování poškození tepelné izolace.

Ve středu 26.července byla učiněna korekce dráhy Mezinárodní kosmické stanice. Motory pracovaly 3 minuty a 5 sekund a vyzdvihly stanici opět výše. ISS obíhá ve výšce okolo 360 km nad zemským povrchem. I zde je stále řídká atmosféra, která stanici brzdí a ta pak klesá směrem k Zemi. Proto je nutné občas zažehnout motory a stanici vytáhnout výše. Další korekční manévr má proběhnout těsně před startem raketoplánu Atlantis. Ten se má ke stanici vydat na konci srpna.



Úklid nářadí a konec výstupu
Další podrobnosti: NASA a ESA.