Vědce už dlouho trápí otázka atmosféry měsíce Titanu. Neúplně vyřešenou záhadou byl zdroj uhlovodíků, který dosti významně znečišťuje atmosféru Saturnova měsíce. Těmito zdroji mohou být jezera, které objevila sonda Cassini při zatím posledním průletu okolo Titanu v sobotu 22.července.
Cassini zachytil na radarových snímcích tmavé oblasti, připomínající jezera. Jezera jsou naplněna tekutinou, ale vzhledem k velmi nízkým teplotám na povrchu (asi -180°C) se pochopitelně nejedná o vodu. S největší pravděpodobností jsou jezera zaplněna metanem nebo směsí methanu a ethanu.
Nynější radarové snímky zachycují obrovské množství jezer o velikosti od jednoho do třiceti kilometrů. Největší oblast má délku asi 100 km a je pravděpodobně částečně vyschlá.

Pozorovat povrch Titanu je nesnadné, neboť je zahalen do husté a nepříliš propustné atmosféry. Jediné co snadno pronikne až k povrchu je radar. Pomocí něj můžeme povrch „ohmatat“ zjistit co se na něm nachází.
Radarové snímky v poslední době také odhalily koryta, která vedou do nebo z tmavých ploch, takže se jedná možná o řečiště, ve kterých teče methan a ethan.
Velikost jezer je závislá na roční době. Vliv na ně může mít také vítr. Zda vypařování tekutiny z jezera ovlivňuje složení atmosféry, ale doposud prokázáno nebylo. Další průlet okolo Titanu je naplánován na 7. září, takže můžeme očekávat další objevy.
Zdroj: saturn.jpl.nasa.gov