Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jsou na Titanu jezera?

V minulém vydání jsme vás informovali o nových výsledcích výzkumu Saturnova měsíce Titanu sondou Cassini a jejím posledním průletu, který proběhl 22.července. Sonda při něm zřejmě nalezla na povrchu měsíce jezera.

Vědce už dlouho trápí otázka atmosféry měsíce Titanu. Neúplně vyřešenou záhadou byl zdroj uhlovodíků, který dosti významně znečišťuje atmosféru Saturnova měsíce. Těmito zdroji mohou být jezera, které objevila sonda Cassini při zatím posledním průletu okolo Titanu v sobotu 22.července.

Cassini zachytil na radarových snímcích tmavé oblasti, připomínající jezera. Jezera jsou naplněna tekutinou, ale vzhledem k velmi nízkým teplotám na povrchu (asi -180°C) se pochopitelně nejedná o vodu. S největší pravděpodobností jsou jezera zaplněna metanem nebo směsí methanu a ethanu.

Nynější radarové snímky zachycují obrovské množství jezer o velikosti od jednoho do třiceti kilometrů. Největší oblast má délku asi 100 km a je pravděpodobně částečně vyschlá.

Ilustrační foto...

Pozorovat povrch Titanu je nesnadné, neboť je zahalen do husté a nepříliš propustné atmosféry. Jediné co snadno pronikne až k povrchu je radar. Pomocí něj můžeme povrch „ohmatat“ zjistit co se na něm nachází.

Radarové snímky v poslední době také odhalily koryta, která vedou do nebo z tmavých ploch, takže se jedná možná o řečiště, ve kterých teče methan a ethan.

Velikost jezer je závislá na roční době. Vliv na ně může mít také vítr. Zda vypařování tekutiny z jezera ovlivňuje složení atmosféry, ale doposud prokázáno nebylo. Další průlet okolo Titanu je naplánován na 7. září, takže můžeme očekávat další objevy.


Zdroj: saturn.jpl.nasa.gov

Petr Kubala

| Zdroj: saturn.jpl.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA prodloužil pobyt Atlantisu u ISS
Ilustrační foto...
Vlašimská hvězdárna vykradena
Ilustrační foto...
Sága kosmického teleskopu IV
Ilustrační foto...
Titan - díl šestý (Oceán a jiné zdroje metanu
Ilustrační foto...
Služby pro vás...
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691