Co brzdí rychle rotující mladé hvězdy? Astronomové pracující se Spitzerovým kosmickým dalekohledem našli zřejmě odpověď.
Hvězdy vznikají v centru velkého rotujícího mračna, tvořeného plynem a prachem. Díky rotaci se disk smršťuje a v centru se začne zvyšovat teplota. Po překročení kritické hodnoty dojde k zažehnutí termonukleárních reakcí a nová hvězda je na světě.
Kresba: Dalekohled SpitzerMladé hvězdy jsou plné energie a jejích rotace je dosti velká, obvykle v řádů hodin. A je pravděpodobné, že by rotovaly ještě rychleji, kdyby je něco nebrzdilo. Astronomové už dlouho předpokládali, že těmito brzdami budou disky obklopující tyto hvězdy. Z disků se pak později mohou vyvinout planety. Důkaz této teorie přinesl teprve nyní kosmický dalekohled Spitzer. Vědci ho namířili na 500 vybraných mladých hvězd v mlhovině Orionu. Vznikající hvězdy zahřívají své protoplanetární disky natolik, že vyzařují infračervené (tepelné) záření. Spitzer pracuje právě v infračervené částí spektra.
Rotace vznikajících hvězd je natolik velká, že kdyby je něco nepřibrzdilo, nikdy by se nemohly úplně smrštit a stát se hvězdami. Astronomové už dříve předpokládali, že protoplanetární disky by mohly zpomalovat velmi rychle rotující hvězdy tím, že by zachycovaly a táhly jejich magnetická pole. Pokud magnetické pole hvězdy prochází diskem, chová se jako lžíce v husté tekutině a svazuje tak rotaci hvězdy s omnoho se pomaleji otáčejícím diskem a tím nemůže rotovat rychleji.
Kresba: formování disku kolem mladé vznikající hvězdy “Nyní můžeme s jistotou tvrdit, že protoplanetární disky hrají určitou roli při zpomalování rotace hvězd a to alespoň ve zkoumaném regionu. Může tam ale být spousta dalších, společně působících faktorů. Hvězdy se mohou v různých prostředích chovat jinak,“ říká Dr. Luisa Rebullová z NASA. Dalšími faktory, mohou být i hvězdné větry a možná dokonce vyvinuté planety.
Zdroj: