Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Co brzdí mladé hvězdy?

Co brzdí rychle rotující mladé hvězdy? Astronomové pracující se Spitzerovým kosmickým dalekohledem našli zřejmě odpověď.

Hvězdy vznikají v centru velkého rotujícího mračna, tvořeného plynem a prachem. Díky rotaci se disk smršťuje a v centru se začne zvyšovat teplota. Po překročení kritické hodnoty dojde k zažehnutí termonukleárních reakcí a nová hvězda je na světě.

Ilustrační foto...

Kresba: Dalekohled Spitzer

Mladé hvězdy jsou plné energie a jejích rotace je dosti velká, obvykle v řádů hodin. A je pravděpodobné, že by rotovaly ještě rychleji, kdyby je něco nebrzdilo. Astronomové už dlouho předpokládali, že těmito brzdami budou disky obklopující tyto hvězdy. Z disků se pak později mohou vyvinout planety. Důkaz této teorie přinesl teprve nyní kosmický dalekohled Spitzer. Vědci ho namířili na 500 vybraných mladých hvězd v mlhovině Orionu. Vznikající hvězdy zahřívají své protoplanetární disky natolik, že vyzařují infračervené (tepelné) záření. Spitzer pracuje právě v infračervené částí spektra.

Rotace vznikajících hvězd je natolik velká, že kdyby je něco nepřibrzdilo, nikdy by se nemohly úplně smrštit a stát se hvězdami. Astronomové už dříve předpokládali, že protoplanetární disky by mohly zpomalovat velmi rychle rotující hvězdy tím, že by zachycovaly a táhly jejich magnetická pole. Pokud magnetické pole hvězdy prochází diskem, chová se jako lžíce v husté tekutině a svazuje tak rotaci hvězdy s omnoho se pomaleji otáčejícím diskem a tím nemůže rotovat rychleji.

Ilustrační foto...

Kresba: formování disku kolem mladé vznikající hvězdy

“Nyní můžeme s jistotou tvrdit, že protoplanetární disky hrají určitou roli při zpomalování rotace hvězd a to alespoň ve zkoumaném regionu. Může tam ale být spousta dalších, společně působících faktorů. Hvězdy se mohou v různých prostředích chovat jinak,“ říká Dr. Luisa Rebullová z NASA. Dalšími faktory, mohou být i hvězdné větry a možná dokonce vyvinuté planety.


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com, Spitzer Space Telescope IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pamětník 4
Ilustrační foto...
Cassini - Titan: Blízký průlet
Ilustrační foto...
Obloha v listopadu
Ilustrační foto...
Blízká planetka ve vzdálené budoucnosti
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 30
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691