Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rekapitulace mise STS-121 Discovery

Druhá mise amerického raketoplánu po tragické nehodě Columbie a první let po roce začal téměř bezproblémovým startem 4.července a skončila vzorným přistáním 17.července 2006.

Hlavním úkolem mise STS-121 bylo prověřit účinnost nových opatření přijatých po tragické nehodě raketoplánu Columbia v roce 2003. NASA sice udělala řadu změn už dříve, ale během loňského prvního letu po Columbii se ukázalo, že opatření nejsou dostačující. Kusy izolační pěny i tehdy během startu odpadávaly a jen díky velké dávce štěstí opět nenarazily do tepelného štítu raketoplánu.

Ilustrační foto...

Start raketoplánu Discovery STS-121

Podle prozatímních zjištění došlo sice u současné mise k drobným poškozením tepelného štítu, ale žádné nepředstavovalo pro raketoplán sebemenší nebezpečí. Podle výsledků zkoumání záběrů kamer proběhl start 4.července lépe něž se čekalo. Drobné kousky izolace sice opět odpadly, ale s tím se počítalo. Žádný kus pravděpodobně nebyl tak velký, aby raketoplán ohrozil a navíc se větší kusy odlomily ve výšce, kde už případná kolize představuje jen malé nebezpečí.

NASA tak obnovuje lety raketoplánů. Letos chce stihnout ještě dvě mise. Už 28.srpna má podle předběžných plánů odstartovat Atlantis k misi STS-115 a další let proběhne asi v prosinci. Celkově se má uskutečnit ještě 16 startů k Mezinárodní kosmické stanici a snad jeden let k Hubblově dalekohledu v rámci servisní mise v roce 2008.

Ilustrační foto...

Posádka STS-115 má odstartovat na konci srpna

Dalšími úkoly STS-121 bylo testování možností opravy tepelného štítu přímo na oběžné dráze, servisní práce na stanici, doprava zásob na ISS v modulu Leonardo a také dopravení třetího člena posádky Mezinárodní kosmické stanice Němce Thomase Reitera. Ten tak na čas doplnil Expedici 13 v dosavadním složení Rus Pavel V. Vinogradov a Američan Jeffrey N. Williams. Astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) má na palubě ISS zůstat až do prosince, kdy pro něj přiletí opět raketoplán a tak bude nějakou dobu sloužit rovněž v posádce s pořadovým číslem 14.

Již tradičně proběhla během letu také celá řada vědeckých experimentů. Především se jednalo o lékařské experimenty (vlivy kosmického letu na člověka).

Ilustrační foto...

Začátek druhé vycházky do kosmu (EVA-2)

Průběh letu


Instantní astronomické noviny průběh celého letu STS-121 podrobně mapovaly. Pro další informace použijte rozcestník.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, spaceflightnow.com, IAN IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Keckova dvojčata v provozu
Ilustrační foto...
Kvark-gluonové plazma aneb Malý třesk
Ilustrační foto...
Deset let od „paní“ komety
Ilustrační foto...
STS-122: Atlantis – předstartovní zpravodajstv
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru I
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691