Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Oblast na Titanu se podobá Zemi

Sonda Cassini zjistila, že velká oblast na Saturnově měsíci Titanu se geologicky velmi podobá naší planetě.

Výsledky radarového průzkumu Saturnova měsíce Titanu sondou Cassini ukazují, že jedna část jeho povrchu se velmi podobá Zemi. Oblast známou pod názvem Xanadu objevil v roce 1994 Hubblův kosmický dalekohled (HST) na infračervených fotografiích jako jasnou skvrnu.

V dubnu letošního roku se na oblast velkou asi jako Austrálie zaměřila sonda Cassini, která zkoumá Saturn a jeho měsíce. Radar sondy odhalil přítomnost geologických útvarů velmi podobných těm na Zemi.

Cassini „ohmatal“ radarem pruh o délce 4 474 km. Na snímcích je patrné, že Xanadu je obklopena tmavším terénem – pravděpodobně hory. Západní okraj pokrývají tmavé pískové duny. Mezi horami se proplétají řeky, které ústí do jezer. Patrný je také kráter způsobený dopadem planetky nebo vulkanismem. Východní oblast Xanadu je tvořená větším počtem kanálů končících na tmavé planině, kde kupodivu nenalezneme jinak hojně přítomné duny.

Ilustrační foto...

Síť řečišť v oblasti Xanadu na měsíci Titan zachycená radarem sondy Cassini

V korytech řek pochopitelně neteče voda, ale nejspíše metan nebo etan. Velké množství informací o Titanu zjistila evropská sonda Huygens. Ta se počátkem roku 2005 odpojila od sondy Cassini a na povrchu Saturnova měsíce přistála. Podle výsledků je více než pravděpodobné, že zde prší metan. Ten pak může vytvářet na povrchu řeky a jezera. Metanové řeky mohou unášet drobný materiál, který se následně usazuje a vytváří charakteristické duny.

„Zdá se, že povrch je tam rozřezán hlubokými kanály a údolími. Také se zdá, že pouze tato obrovská oblast na Titanu není pokryta organickou špínou. Xanadu je čistě umytá. To co zbylo pod povrchem je velmi pórovitý vodní led, možná vyplněn systémem jeskyní“, říká Steve Wall, zástupce vedoucího radarového týmu Cassini.

Během mise Cassini je naplánována celá řada průletů okolo Saturnova největšího měsíce Titanu. Ten poslední proběhl včera v sobotu 22.července, ale výsledky prozatím zveřejněny nebyly.

Související články:


Zdroj:

Petr Kubala

| Zdroj: newscientistspace.com, NASA, JPL IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Měsíční zastavení - Mare Imbrium
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 33
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost?
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 25
Ilustrační foto...
Redakce IAN
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691