Tým astronomů pozoroval 12. února 2006 u rekurentní novy RS Ophiuchi prudké zvýšení jasnosti, jehož příčinou byla exploze, která odhodila do okolního vesmíru vnější vrstvy z obálky bílého trpaslíka, jehož jádro
zůstalo přitom netknuté.
Vzplanutí této novy bylo pouhou předzvěstí mnohonásobně silnější exploze, která hvězdu čeká. Podle učebnicových předpokladů bude těleso rozmetáno do okolního prostoru. Takové události se v astrofyzice říká výbuch supernovy. Vše se navíc odehraje relativně za humny uvnitř naší Galaxie.
Celý systém RS Ophiuchi je vzdálen asi 5 000 světelných let od naší planety. Jedná se o těsnou dvojhvězdou. První složkou je rudý obr, který má mnohem menšího průvodce, jímž je bílý trpaslík. Obě tělesa obíhají kolem společného těžiště. Bílý trpaslík přitom „krade“ materiál od svého hmotnějšího kolegy. Spodní vrstvy vodíkové obálky trpaslíka se díky tomu stlačují a zahřívají. Časem se teplota dostane na kritickou mez a začnou probíhat termonukleární reakce a my to pozorujeme jako náhlé zjasnění - výbuch novy. Vodíkové palivo rychle dochází a jasnost objektu začne pozvolna během asi 70 dní klesat na původní hodnotu a tak pořád dokola. Podobný proces není ve vesmíru ničím výjimečným. U systému RS Ophiuchi je však interval mezi jednotlivými výbuchy natolik krátký, že ho označujeme jako opakující se (rekurentní) novu.
Nova RS Ophiuchi na fotografii pořízené radioteleskopy Very Long Baseline Array v době 21 (nahoře) a 27 (dole) dnů po výbuchu. Ještě dalšími kritérii je systém zvláštní. Bílý trpaslík se pohybuje uvnitř protáhlé plynné obálky rudého obra. Materiál vyvržený výbuchem novy pak vytváří rázovou vlnu, která zahřívá plyn rudého obra natolik, že začne vyzařovat energetické rentgenové paprsky a také urychlí elektrony, takže vysílá i rádiové vlny.
Současný výbuch této novy byl netypický. Standardní modely předpokládají kulovitou explozi s hmotou téměř rovnoměrně vyvrženou do okolního kosmického prostoru. Při pozorování RS Ophiuchi byly objeveny dva výtrysky hmoty a možná prstencová struktura.
Kresba: systém RS Ophiuchi – bílý trpaslík a rudý obr V případě, že bílý trpaslík nashromáždí více hmoty než je kritická mez, dojde k výbuchu supernovy typu 1a. Vzhledem k tomu, že tato mez je pro všechny bílé trpaslíky stejná, je stejná i jasnost takové supernovy. Toho pak astronomové využívají k poměrně přesnému měření vzdáleností ve vesmíru. Bílý trpaslík v soustavě RS Ophiuchi má podle nejnovějších měření hmotnost asi 1,4krát větší než naše Slunce a ke kritické hodnotě už nemá daleko. Možná se tak brzy dočkáme výbuchu poměrně blízké supernovy.
Zdroj: