Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Venušina atmosféra evropskýma očima

Evropská sonda pro výzkum Venuše už má na svém kontě první vědecké výsledky.

Venus Express byl na oběžnou dráhu kolem Venuše naveden 11.dubna letošního roku. Během devíti dnů se sonda dostala z původně protáhle eliptické dráhy ve výšce 400 až 350 000 km na mnohem stabilnější dráhu. Nyní obíhá Venus Express ve výšce 250 až 66 000 km nad povrchem s periodou oběhu asi 24 hodin. Už 12.dubna zaslal Venus Express první fotografie Venušiny atmosféry.

Nyní vědci z Evropské kosmické agentury (ESA), která sondu provozuje, zveřejnili další fotografie a také nové překvapující objevy. Snímky pořízené v oblasti infračervené, ultrafialové a viditelné oblasti spektra ukazují například obrovský atmosférický vír s dvojitým okem nad jižním pólem planety. Podobný útvar již byl objeven dříve na severním pólu, ale o jeho jižním kolegovi se až doposud nevědělo.

Ilustrační foto...

Dvojitý vír zachycený v nepravých barvách. Animace byla sestavena na základě pozorování sondou Venus Express ve dnech 12.-19.dubna pomocí spektrometru VIRTIS.

Jedna z palčivých otázek doposud zodpovězena nebyla. Proč je severní a nově objevený jižní vír dvojitý a ne jednoduchý? Na tuto otázku snad ještě Venus Express nalezne odpověď. Atmosféra Venuše je nejzáhadnější a nejzajímavější ve sluneční soustavě. Spatřit povrch planety přes hustou a nepropustnou atmosféru nelze žádnými přístroji. Jedinou možností je „ohmatat“ povrch pomocí radaru.

Ilustrační foto...

Detailní pohled na dvojitý vír v atmosféře nad jižním pólem.

Ilustrační foto...

Atmosféra jižní polokoule Venuše v infračervené oblasti spektra. Foto: Venus Express, spektrometr VIRTIS.

V sedmdesátých letech minulého století byly sondou Mariner 10 objeveny v atmosféře záhadné útvary podobné pásům. Z počátku se jejích existence přisuzovala přítomností prachu a aerosolů. Jejích pravý původ nebyl doposud zcela objasněn. To je proto nyní také dalším úkolem sondy Venus Express.

Poprvé v historii bylo také nedávno k pozorování využito tzv. infračervené okno. V případě, že sonda pozoruje v určitých daných vlnových délkách, pak může detekovat tepelné záření, přicházející ze spodních vrstev atmosféry, které jinak spatřit nelze. První fotografie pořízené v infračervené oblasti spektra rovněž ukazují oblačné struktury a odhalují tepelné záření z různých spodních vrstev atmosféry.

Ilustrační foto...

Globální dynamika severní atmosféry Venuše při pohledu v UV oblasti spektra kamerou VMC dne 22.května 2006.

Sonda se zaměřuje nejen na studium vlastností a struktury atmosféry, ale také na její chemické složení. Atmosféra je z větší části tvořena skleníkovými plyny a to především oxidem uhličitým. Vědci se domnívají, že sluneční záření by mělo disociovat molekuly oxidu uhličitého v horních vrstvách atmosféry na oxid uhelnatý a kyslík. Tuto teorii částečně potvrdila sonda Venus Express. Kyslík v předpokládaných oblastech skutečně detekován byl, oxid uhelnatý však ne. Sonda jej vypátrala mnohem níže, než se předpokládalo, pod horní vrstvou oblačnosti.

Ilustrační foto...

Sonda Venus Express

Velké množství údajů o struktuře atmosféry jsou získané pomocí spektrometru VIRTIS (Visible and Infrared Thermal Imaging Spektrometr). Přístroj pracuje v infračerveném a viditelném oboru spektra.

Dalším významným přístrojem na palubě sondy Venus Express je kamera VMC (Venus Monitoring Camera), která pracuje ve viditelné, UV a blízké infračervené oblasti spektra. Ta nedávno odhalila tzv. UV pohlcovače, které jsou na obrázku níže zobrazené jako černé rysy a z doposud neobjasněných důvodů pohlcují asi polovinu slunečního záření přijatého planetou.

Ilustrační foto...

Ultrafialový pohled na strukturu oblačnosti pomocí kamery VMC. Černé rysy jsou tzv. UV pohlcovače.

Ilustrační foto...

Ultrafialový pohled na atmosféru jižního pólu pomocí kamery VMC ze dne 15.května 2006. Fotografie byla pořízena z výšky asi 66 500 km nad povrchem.

Úkolem každé sondy je získat o zkoumaném tělese co nejvíce informací a nalézt odpovědi na nevyřešené problémy. V případě mise sondy Venus Express však zatím dochází k pravému opaku. Místo odpovědí přicházejí úplně nové otázky. Taková ale už věda je a mise sondy je teprve v počátku, takže se v budoucnu jistě dozvíme o druhé planetě sluneční soustavy spoustu nových informací ...

Související články:


Doporučené a použité odkazy:

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
65. výročí českobudějovické hvězdárny
Ilustrační foto...
New Horizons u Jupiteru I
Ilustrační foto...
Galaktické sperma v akci
Ilustrační foto...
Sázka na jednu kartu
Ilustrační foto...
Jinoplanety u jinohvězd
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691