Pomocí obřích dalekohledů Evropské jižní observatoře objevili astronomové velmi podivný objekt. Pravděpodobně se jedná o galaxii. Od ostatních galaxií se liší tím, že není takřka vidět.
Ani osm hodin dlouhé expozice pomocí čtyř osmimetrových dalekohledů VLT (Very Large Telescope) nepolapily takové množství světla, jaké experti čekali. Ve vzdálenosti necelých dvanácti miliard světelných let zkoumali galaxii, která je takřka dvakrát větší než ta naše. Přesto se od té naší nápadně odlišuje.
Není vůbec jasné, proč ale není na pořízených snímcích galaxie skoro vůbec vidět. Od objektu takových rozměrů by k nám mělo proudit mnohem více světla, ale neděje se tak. Podobných tmavých galaxií už astronomové několik objevili, ale deficit produkovaného elektromagnetického záření se jim podařilo nějak vysvětlit. V tomto případě však všichni tápou, protože galaxie je takřka úplně ,,černá‘’.

Velmi opatrně tak teoretičtí astronomové uvažují o tom, že jsme možná svědky velmi unikátního představení. Domnívají se, že sledujeme galaktické zrození v přímém přenosu. V místech, kde se nachází tmavá galaxie totiž leží pravděpodobně velké množství temné hmoty, která nabaluje okolní dostupnou látku určenou k tvorbě hvězd.
Pokud je to tak, jedná se o naprosto unikátní objekt hodný velmi důkladného studia. Nikdy předtím jsme neviděli galaxii v tak ranném stadiu. Bohužel pro nás je však objekt zahalen tmou hustou tak, že by se dala krájet…