Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Několik vět: Antonín Vítek

Nejen na současnou misi raketoplánu Discovery jsme se optali jednoho z předních českých odborníků na kosmonautiku Mgr.Antonína Vítka, CSc.

Myslíte si, že NASA udělala maximum po loňském letu Discovery pro bezpečnost současné mise, a proto aby se minulé problémy neopakovaly?

NASA udělala při odstraňování příčin odpadávání pěnové izolace z nádrže ET v podstatě maximum, co bylo možné vzhledem k tomu, že jí tlačí termín dobudování Mezinárodní vesmírné stanice do roku 2010, kdy mají jít raketoplány do výslužby. Vzhledem k tomu, že i po redukci počtu nezbytných startů raketoplánů na 16 jde o šibeniční termín, bylo nutno přijmou určité riziko. Jedná se však – jak přiznali i dva z členů managementu, kteří nehlasovali pro start Discovery 1. července – o nebezpečí ztráty stroje, zatímco posádka je ohrožena nesrovnatelně méně.

Ilustrační foto...

Manévr BackFlip při kterém posádka ISS vizuálně zkontrolovala tepelný štít raketoplánu

Stále úplně nevyjasněna je situace kolem případné servisní misi k Hubbleově kosmickém dalekohledu, která byla zrušena po havárii Columbie. Máte v této oblasti nějaké informace?

Jedním z testů, které budou provádět astronauti Fossum a Sellers při prvním výstupu do volného prostoru, je prověření možnosti použití dálkového manipulátoru raketoplánu s prodlužovací tyčí OBSS jako prostředku k přenesení člena posádky k jinak nepřístupným místům družicového stupně, jako je spodní strana křídla či trupu. Bez této možnosti by byl let k HST značně riskantní. Pokud by bylo vše při současném letu STS-121 v pořádku a zmíněná prověrka proběhne úspěšně, dá se počítat i s opravářskou misí HST SM-4 v rámci mise STS-125 v květnu 2008.

V roce 2010 má současný raketoplán skončit a někdy kolem roku 2011 – 2012 ho má nahradit nový kosmický dopravní prostředek s označením CEV. Jeho úkolem bude nejen létat k ISS, ale později kolem roku 2018 dostat USA zpět na Měsíc. Myslíte si, že se NASA ubírá správným směrem, když vyvíjí právě takový typ lodi, která až nápadně připomíná lodě Apollo? Nebo byste raději viděl úplně jiné řešení nástupce raketoplánu?

Podle mého názoru je to v daném okamžiku jediná možnost, jak podstatně zvýšit bezpečnost dopravního prostředku pro lidi na nízkou oběžnou dráhu a zpět na Zemi. Znamená to současně, že bude striktně oddělena doprava lidí od dopravy nákladu (Ares-I a Ares-V). Ale vše bude stejně trochu jinak, než je nám dnes předestřeno.

Ilustrační foto...

Takto má vypadat nový americký nosič

Kromě návratu na Měsíc je také ve výhledu pilotovaný let na Mars, který už avizovali nejen Američané, ale také Rusové a Evropa. Kdy je podle vás reálné, že člověk bude kráčet po povrchu Marsu? A je vůbec v silách jednoho státu, aby tak velký projekt uskutečnil? Neměli by se raději největší hráči v kosmonautice spojit, případně přibrat i menší státy a jít do projektu společně?

Technicky to lidstvo zvládnout může, ale pravděpodobně se to bude realizovat v široké mezinárodní spolupráci. Největší problém nevidím v technických otázkách, ale v tom, zda na Marsu je, nebo není život. Pokud tam bude život nalezen – a musíme ho hledat velmi usilovně – může dojít i k situaci, že přistání lidí na Marsu bude vyloučeno, pokud forma marsovského života bude s pozemskou neslučitelná.

Nakonec jedna trochu osobní otázka. Co vás za poslední rok nejvíce zaujalo v kosmonautice a na co se v nejbližší době nejvíce těšíte?

Nejvíce mne zaujal průzkum Saturnova systému sondou Cassini a nejvíce se těším na trvalé obnovení letů raketoplánů.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-116: Discovery – přípravy pokračují
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-9 se připravuje ke startu
Ilustrační foto...
Pestře pomalované rakve hvězdných mrtvol II
Ilustrační foto...
O svícení 20
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 57
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691