Pokud máme štěstí, můžeme sem tam pozorovat halo kolem Slunce či Měsíce, vedlejší slunce (parhelia) nebo krásnou duhu po letní přeháňce. Nicméně ne vždy se jedná o jasné jevy a málo kdy uvidíme něco vzácnější. Zde vám předkládám galerii těch NEJ optických jevů, které se zatím povedlo zdokumentovat.
Jako první musím začít halovými jevy, které se zapsaly i do Guinessovy knihy rekordů. Jedná se o komplex skoro třiceti druhů halových jevů, které byly v jeden okamžik viditelné po celé obloze. Oficiálně má tento komplex název Great Souh Pole 1999 Display a tento název si opravdu zasluhuje, jak můžete sami vidět na fotografii.

Autor: Jarmo Moilanen
Zdroj: www.somerikko.net/halos
Adresa fotografie
Druhé místo patří bezesporu největšímu komplexu halových jevů okolo Měsíce. Toto pozorování je známé jako Jämsä Lunar Display a odehrálo se ve Finsku, ve městě Jämsä v noci z 22 na 23. listopadu 2004. Poprvé v historii byl fotografován tzv. „protiměsíc“ tedy obdoba už tak vzácného protislunce (antihelia) a také další jevy, které jsou velmi vzácné u Slunce natož pak u Měsíce, který v tomto případě nebyl ani v úplňku.

Autor: Arto Oksanen
Zdroj: www.ursa.fi
Adresa fotografie
Na třetí místo jsem zařadil čtyři duhy, které vznikly jednoho dne ve Skotsku. Až uvidíte snímek, bude se vám zdát neskutečný a možná i nereálný, ale není to tak. Pokud je splněno několik podmínek (např. vidíte přeháňku nad vodní hladinou), můžete spatřit i takzvané reflexní duhy, tedy duhy, vzniklé odrazem.

Autor: Vincent Lowe
Zdroj:www.atoptics.co.uk
Adresa fotografie
Další zajímavostí je Lascar display, komplex halových jevů, které ještě nikdo neviděl, jedná se o velmi vzácnou ukázku hal, vniklých na kubických krystalcích. Úkaz byl pozorován v Chile na sopce Lacar v roce 1997.

Autor: Marko Riikonen
Zdroj: www.ursa.fi
Adresa fotografie
Jedinečné Trickerovy a Greenlerovy oblouky (velké X na snímku) byly pozorovány v roce 1986 opět na Jižním pólu, kde jsou halové jevy poměrně častou záležitostí. Nicméně i tak patří tento snímek k těm nejlepším, které dokumentují tyto oblouky protínající protislunce.

Autor: Walter Tape
Zdroj: www.atmos.washington.edu
Adresa fotografie
Dnes na posledním místě uvedu příklad kompletní duhy. Tím ale nemyslím oblouk z jednoho místa na druhé, ale opravdu kompletní, kruhovou duhu a dokonce i dvojitou! Snímek je pořízen z letadla a podobný jsem ještě neviděl.

Autor: Galen Rowell
Zdroj: mountainlight.com
Adresa fotografie
Dnešní instantní galerii sestavil Patrik Trnčák – Projekt na pozorování halových jevů v ČR: halo.astronomie.cz. Již teď přislíbil, že po návratu z "mezistátní halové návštěvy" ve Finsku sestaví další a delší, takže je jistě na co se těšit.