Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ozvěna zrození

Jednou z mála možností jak studovat první počátky našeho vesmíru je studium reliktního záření, které vznikalo v době, kdy byl náš vesmír ještě v plenkách. Je to jakási ozvěna minulosti.

Umíte si představit, že by neexistoval prostor, že by nebyl čas? Nedokážete...nikdo to nedokáže. Prostor i čas vznikly při události zvané Velký třesk. Před 13,7 miliardami lety se zrodil náš vesmír a zrodil se také prostor a čas. Jedním z důkazů a jedním z mála nástrojů výzkumu počátků vesmíru je reliktní záření.

Přibližně 380 000 let po Velkém třesku došlo ve vesmíru k velmi významné události. Volné elektrony se sloučily s protony a vznikl vodík. Prvek, který dodnes tvoří 2/3 vesmíru. Od té chvíle přestal být vesmír neprůhledný pro elektromagnetické záření a začala postupně vznikat hmota, hvězdy, galaxie. Záření, které v té době vzniklo nazýváme reliktní záření. Postupně se ochlazovalo a dnes má už jen 2,7 K (-270°C).

Existence reliktního záření byla předpovězena už v čtyřicátých letech 20.století, ale objeveno bylo teprve v roce 1965 úplnou náhodou Arno Penziasem a Robertem Wilsonem. O třináct let později si za to ze Stockholmu odvezli Nobelovou cenu za fyziku.K objevu tehdy použili trychtýřovitou anténu o ploše 25 metrů čtverečních. Při měření mikrovlnného pozadí vyloučili všechny možné zemské i mimozemské vlivy, přesto jim zůstalo určité neznámé záření, které bylo dlouho hledaným reliktním zářením.

Ilustrační foto...

A. Penzias a R. Wilson před svou anténou

COBE:

Jedním z klíčových okamžiků výzkumů reliktního záření bylo vypuštění družice COBE (Cosmic Background Explorer), která odstartovala 18.listopadu 1989. Na palubě nesla tři vědecké přístroje: radiometr DMR, čidlo pro měření difúzního infračerveného pozadí DIRBE a spektrofotometr pracující v daleké infračervené oblasti spektra FIRAS. Podle měření COBE je reliktní záření dosti isotropní, ale není úplně homogenní. Na mapě intenzity reliktního záření jsou patrné oblasti teplejší fluktuace a oblasti chladnější fluktuace, které se liší od průměrných hodnot. To je nejspíše důsledek oddělení záření od hmoty, což byl kdysi důležitý moment pro vznik galaxií. Mise družice byla ukončena na konci roku 1993. Podrobnosti na stránkách NASA.

Ilustrační foto...

Mapa reliktního záření sestavena na základě výsledků družice COBE

Další výzkum reliktního záření probíhal v devadesátých letech také pomocí balonů. Nejznámějším byl asi BOOMERANG, který v roce 1998 pracoval po dobu asi deseti dní ve výšce kolem 35 km nad Antarktidou.

WMAP:

Nejnovějším projektem je družice WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) vypuštěná 30. června 2001. O výsledcích družice jsme vás letos informovali v samostatném článku.

Ilustrační foto...

Družice WMAP

Planck:

Start evropské družice Planck je předběžně naplánován na rok 2007. Do vesmíru by jí měla vynést nosná raketa Ariane-5 společně s další družicí Herschel Space Telescope (FIRST - Far Infrared and Submillimetre Telescope). Družice bude umístěna stejně jako WMAP v blízkostí Lagrangeova bodu L2. Primární zrcadlo má mít průměr 1,5 metrů, což družici zajistí kvalitnější a přesnější výsledky, než kterých dosahuje nyní WMAP. Na palubě budou celkem dva přístroje. Prvním je nízkofrekvenční přístroj LFI. Jeho 56 detektorů bude chlazeno na teplotu okolo 20 K. Druhým přístrojem je vysokofrekvenční HFI, který bude vybaven 48 snímači. Planck má navázat na sondu WMAP a zpřesnit její měření.


Související článek: Převrat v kosmologii

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dvojhvězdný systém V 471 Tauri
Ilustrační foto...
V Chile vyroste nový dalekohled
Ilustrační foto...
Zákryt Saturnu Měsícem
Ilustrační foto...
Vzrušující Eros
Ilustrační foto...
Tisková konference o startu Discovery
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691